Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Kadlečík & Štrpka a Šeban

Kadlečík & Štrpka a Šeban

| On 06, Mar 2012

Nie je tomu tak dávno, čo v spoločnosti rezonovala téma klesajúceho záujmu o literatúru. V poslednom čase sme však svedkami skôr opačného trendu. Internetové kníhkupectvá otvárajú kamenné predajne (Martinus, Gorila), vydavateľstvá usporadúvajú literárne večery a medzi bestsellermi nájdeme aj domácu tvorbu. V bratislavskom Kultúrnom centre Dunaj patria štvrtky Literárnemu klubu a naposledy predstavovali knihu Kadlečík & Štrpka, ku ktorému nahral Andrej Šeban album Improvizácie I.

Ivan KadlečíkFotograf Ivan Zubaľ prišiel s myšlienkou portrétov spisovateľov Ivana Kadlečíka a Ivana Štrpku. K spolupráci prizvali aj hudobníka Andreja Šebana. Výsledkom je kniha esejí Kadlečík & Štrpka doplnená ich fotografiami a priloženým hudobným albumom. Vyšla v limitovanej sérii. Na jej predstavenie v KC Dunaj prišli obaja spisovatelia, mimochodom, obaja laureáti literárnej Ceny Dominika Tatarku, a bezprostredne po literárnej časti nasledoval koncert Andreja Šebana.

Po úvodných slovách pána Bagalu predstúpil pred publikum herec František Kovár, ktorý prečítal niekoľko esejí. Keď po jeho prejave dostal slovo Ivan Kadlečík, neskrýval údiv, že známy recitátor dodal textom aj význam, na ktorý síce autor nemyslel, no bol milo zaskočený. Predsa len, keď ožijú slová v správnom podaní, ukážu svoju reálnu silu. Vydavateľ Oleg Pastier potom uviedol krátky dokumentárny film o Ivanovi Kadlečíkovi z pripravovaného cyklu o slovenských spisovateľoch.

Andrej ŠebanNa pódiu privítali diváci Andreja Šebana, ktorý začal koncert typicky s fujarou a celou plejádou hrkáliek. Postupne si nahrával motívy do slučiek a pridával ďalšie nástroje. Šebanove improvizácie boli často založené na kontraste, keď raz hladili svojou jemnosťou a následne vyvolávali nepokoj. Svoje vystúpenie poňal ako šou a ukázal sa byť rovnako dobrým zabávačom ako hudobníkom.

Večer v znamení literatúry nemusí byť nudný alebo monotónny. Stačí si pripraviť zaujímavú dramaturgiu a nebáť sa zapojiť aj iné žánre. Ešte na margo vystúpenia Františka Kovára musím dodať, že autorské čítanie je fajn, no divák má väčší zážitok z profesionálneho prednesu. A v tomto prípade sa to veľmi osvedčilo.

[c foto="Tomáš Malík"]