Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Rekapitulácia Hudobnej Alternatívy 2011

Rekapitulácia Hudobnej Alternatívy 2011

| On 05, Mar 2012

Po roku sa opäť odovzdávali Radio_Head Awards, teda hudobné ceny Rádia_FM. Oproti minulému roku nastalo niekoľko zmien, ale miesto (bratislavský klub MMC), čas (prelom februára a marca) a pokrytie (live-stream, vysielanie na Dvojke) sa nezmenili. Pískanie mikrofónov, zamyslení kameramani či prekvapivé nominácie, ale aj zaujímavé vystúpenia, prehľad toho najlepšieho v slovenskej hudbe alebo ocenenie za prínos (tri slovenské hudobné vydavateľstvá). O tom všetkom boli Radio_Head Awards.

Radio_Head Awards 2011Malá zmena nastala na moderátorských postoch. Kým pred rokom sa divákom z hlavného pódia prihovárala dvojica Baláž & Hubinák a zo zákulisia Ego, teraz sa vymenili. Bol to správny krok, keďže suchý až miestami nepochopený humor známej dvojice Rádia_FM nemusí lahodiť každému. Síce sa im dostalo dosť priestoru za oponou, no ich vstupy pôsobili občas chaoticky. O to viac treba vyzdvihnúť Egov výkon.

Keďže išlo najmä o hudobnú udalosť, táto zložka nemohla chýbať. Akoby organizátori upustili od experimentov a netlačili účinkujúcich do vzájomných spoluprác. Je to škoda, pretože práve z jednej takejto vzišiel minuloročný výherca najlepšieho singla roka (RHA_2010 – Ján Boleslav Kladivo a Noisecut s piesňou Mariena). Pozitívom bol široký žánrový záber od folku cez pop, alternatívu, elektroniku, hip-hop až po hard & heavy. Tak mohli poslucháči a diváci spoznať, verím, pre mnohých neznáme skupiny, hlavne v žánrových kategóriách.

Nováčik roka: Dynamo Team

Najlepšia koncertná kapela roka: Puding Pani Elvisovej

Singel roka: Puding Pani Elvisovej – Astória

Album roka: Noisecut – Háj & Lov

Album roka podľa kritikov: Gwerkova – Nada

Cena za prínos: Deadred Records, Hevhetia Records a Slnko Records

Žánrové ceny

Elektronická hudba: Pjoni & Ink Midget – Pjoni & Ink Midget EP

Hard & Heavy: ČAD – Ťažký kov

Hip-Hop / Rap / R’n'B: BenePeko & Roland Kánik – Spam Poetry

World Music / Folk: Družina – Neni dobre

Hudobné ceny Radio_Head Awards sú potrebné pre slovenskú scénu. Interpreti, ktorých hráva pravidelne len jedno rádio a pritom majú vypredané koncerty, si zaslúžia byť ocenení. Tiež je dobré, že za tým všetkým stojí verejnoprávna inštitúcia. Organizácia je najmä na rádiu, ale tím z Rádia_FM si musí uvedomiť, že šou pre televíziu treba robiť inak. Už výmena na moderátorskom poste niečo naznačila a zlepšila. Len tak ďalej.

Na záver gratulácia pre výhercov. Snáď je to motiváciou pre zúčastnených viac na sebe pracovať a tiež sa propagovať. Povzbudením zostáva fakt, že aj po pätnástich rokoch môže byť hudobník ocenený ako nováčik roka. Alebo, že najlepšia koncertná kapela nedokáže zahrať spontánne naživo. Prípadne, že napriek kritickým recenziám novinárov môžete stále vyhrať cenu album roka. Pozitívnejšie by to snáď ani nemohlo byť.

Komentáre

  1. Veronika hovorí:

    len by som dodala, ze radio program nefunguje na obrazovke tv, no to nie je chyba efemka. mne to cele prislo, akoby si telka len povedala “vy si to vyrobte a my vam to natocime”..

  2. Dávid hovorí:

    S tým súhlasím, ale len čiastočne. Trochu sebakritiky musí mať aj Rádio_FM, veď už minulý rok to zažili a z mnohého sa nepoučili. Chcelo by to väčšiu spoluprácu medzi rádiom a TV.