Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | October 15, 2018

Scroll to top

Top

Immortalitas – hra na film

Immortalitas – hra na film

| On 01, Mar 2012

V kinách od 01. 03. 2012

Keď sa do našich kín dostane slovenský film, tak je to v podstate vždy taký menší zázrak. Cesta mladého režiséra, ktorý sa snaží pretlačiť so svojim výtvorom do širšej distribúcie, je vždy tŕnistá a namáhavá. Taká bola cesta aj Erika Bošnáka, ktorého pôvodne zamýšľaný krátkometrážny sci-fi film dostal podobu celovečernej snímky. Či si však zaslúžil, aby sa dostala do kín, je skôr otázne.

Immortalitas

Klasický príbeh o upísaní duše diablovi sa začína počas druhej svetovej vojny. Adam sa snaží zachrániť svoju rodinu pred vyvraždením nemeckými vojakmi, a tak upíše svoju dušu samotnému vládcovi pekiel. Ten ho však podvedie, všetci jeho blízki umierajú a Adam sa stáva nesmrteľným. V roku 2021 ako jeden z posledných ľudí na vyľudnenej planéte hľadá tajomný štvrtý element, ktorý mu má dopomôcť k záchrane svojej stratenej duše.

V prvom rade chcem povedať, že som veľmi rád za vznik takéhoto filmu. Je to svieži vietor v slovenskej kinematografii a bol by som rád, keby sa jej vývojová linka pohybovala aj týmto smerom. Treba si však uvedomiť, že všetko je v plienkach a začiatky sú ťažké. Týmto však v žiadnom prípade nechcem ospravedlňovať filmové chyby a nedokonalosti, ktorých je viac ako dosť.

Immortalitas

Nepriateľom celého výsledného dojmu je paradoxne dĺžka. Film bol pôvodne plánovaný ako krátkometrážny počin a v kine je to citeľné. Chýba tomu spád a gradovanie deja je veľmi mdlé. Keď po chvíli prekuknete túto nedokonalosť, tak si ju čoraz viac budete uvedomovať až do konca. Taktiež chýba akcia, ktorá mala byť, aspoň podľa traileru, doménou celého filmu. Akčné scény sú len dve a aj to v krátkom časovom slede (áno, sú to tie z traileru). Grafika a špeciálne efekty sú na podpriemernej úrovni a mnohokrát vyvolávajú skôr vtipný dojem ako vážny. Špeciálne efekty nedosahujú skrátka kvalitu režisérovej vízie.

Časté dlhšie zábery len podtrhávajú mnohé chyby, ktoré si všimne aj menej pozorný divák. Takisto obrazové filtre sú použité veľmi nerozvážne a pôsobia skôr dojmom, že boli použité nie cielene, ale len ako deklarácia možností počítačového programu. Zo všetkého najviac asi zamrzia herecké výkony, ktorým som pred filmom naozaj veril. Nie sú uveriteľné a v mnohých situáciách opätovne vychádzajú humorne, čo je naozaj škoda.

Konečný verdikt:★☆☆☆☆

Pri filme Immortalitas veľmi oceňujem snahu študentov VŠMU pustiť sa do takto náročného projektu. Bohužiaľ, výsledné dojmy sú skôr rozpačité a viac negatívne ako pozitívne. Príbeh nepôsobí originálnym dojmom a na nedokonalostiach sa divák skôr zasmeje, ako ich odpustí. Hlavná myšlienka viac nahnevá ako poteší a pomalý dej je naozaj nepriateľom celého dojmu. Nič to však nemení na fakte, že sa teším na ďalší podobne ladený film zo slovenských lúk a hájov.

Cieľová skupina:

Ak chcete podporiť mladých filmárov a slovenskú kinematografiu, doporučujem vám navštíviť a zaplatiť za tento kúsok. Podobne aj milovníci lacných béčok môžu na tomto filme nájsť niekoľko výnimočných pozitív.

Immortalitas, sci-fi, réžia a scenár: Erik Bošnák, kamera: Vlado Straka, hudba: David Kollar, hrajú: Karol Csino, Pavel Višňovský, Lukáš Pelč, Lujza Garajová-Schrameková, Jakub Gogál, Max Melnyk.

 

Komentáre

  1. Kalin hovorí:

    S autorom viac-menej suhlasim … pekne napisane :)