Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Po 84. udeľovaní prestížnych Oscarov

Po 84. udeľovaní prestížnych Oscarov

| On 27, Feb 2012

V noci z nedele na pondelok sa v Mekke filmového priemyslu, Los Angeles, konkrétne v bývalom Kodak Theatre, premenovanom na Hollywood and Highland Centre, už po osemdesiaty štvrtý raz udeľovali najprestížnejšie filmové ceny. Slávnostný večer neuvádzal pôvodne zamýšľaný Eddie Murphy, ale osvedčený moderátor/herec Billy Crystal. Po tradičnom úvode s hostiteľovou účasťou v krátkych ukážkach z nominovaných filmov sa ukázal legendárny Tom Hanks, aby vyhlásil cenu v kategórii Najlepšia kamera. V nej zvíťazil Robert Richardson za film Hugo a jeho veľký objav, ktorý tak hneď na začiatku porazil svojho kolegu z The Artist (Umelec). Cena predznamenala úspešnú sériu víťazstiev pre Huga v technických kategóriách (bodoval aj pri výprave, strihu zvuku, mixe zvuku a vizuálnych efektoch). Jeho hlavnému súperovi zasa patril záver večera. Tvorcovia Umelca si takisto odniesli 5 zlatých sošiek, a to v kategóriách Najlepšia pôvodná filmová hudba, kostýmy, herec v hlavnej úlohe, réžia a napokon aj film. Za najlepšie cudzojazyčné dielo bolo vyhlásené Odlúčenie Nadera a Simin iránskeho režiséra Asghara Farghadiho. Keď vo svojej reči rozprával o túžbe po mieri, v tieni konfliktu medzi Iránom a medzinárodným spoločenstvom s dominantným postavením USA, pôsobili jeho slová naozaj povzbudzujúco.

The Artist

Ceremoniál obohatilo niekoľko zaujímavých vystúpení. Emma Stone po boku Bena Stillera v scénke sympaticky vyjadrovala nadšenie zo svojho prvého odovzdávania ceny. Robert Downey Jr. zasa o tom „nakrúcal“ dokument, aby ho mohol hneď uverejniť na YouTube. Nechýbal ani Will Ferrell s Zachom Galifianakisom, ktorí pomocou crash činelov hlučným spôsobom vyhlasovali oceneného v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň. Režisér Gore Verbinski si odniesol cenu pre Ranga za Najlepší animovaný film z rúk Chrisa Rocka. Ten si zavtipkoval na tému zložitosti dabingu v zmysle „povedia vám, čo máte povedať a dostanete za to milión dolárov“. A čo dámy? Objavila sa krásna Natalie Portman, Angelina Jolie vystrkujúca dlhú nôžku spod čiernych šiat, víťazka kategórie Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe Octavia Spencer, neskrývajúca svoje dojatie, ku ktorému jej pravdepodobne dopomohlo aj prvé standing ovation prítomného publika, či teraz už trojnásobná držiteľka Oscara Meryl Streep. Tá spočiatku na svoj účet vtipkovala, nakoniec však takisto nedokázala skryť dojatie.

Celý večer, produkovaný aj známym Brianom Grazerom (na poste producenta stál aj pri filmoch Čistá duša či Americký gangster), sa niesol v nostalgickom duchu. Nezabudlo sa ani na významné osobnosti, ktoré v uplynulom období opustili tento svet. Počas spomienky vystúpila s nádhernou skladbou What a Wonderful World speváčka Esperanza Spalding. Svojím číslom prispel aj legendárny súbor Cirque du Soleil. Veľkolepá show v jeho podaní si právom vyslúžila nadšený potlesk. „Dobové“ hostesky rozdávali popcorn, čím dotvárali príjemné vyznenie celého podujatia. Už teraz som zvedavý, ako dopadne jubilejný 85. ročník.