Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

The Wire – špina Baltimoru

The Wire – špina Baltimoru

| On 24, Feb 2012

„Keď idete po drogách, tak sa dostanete k závislým a dílerom… Ale ak začnete sledovať, kam tie prachy idú, tak nikdy neviete, kam vás to môže zaviesť.”

The Wire - špina Baltimoru

 

Ak Krstný otec a Vykúpenie z väznice Shawshank trónia na vrchole filmovej tvorby, stále ich možno označiť ako nedostatočne komplexné diela v porovnaní s Wire. Oproti ostatným seriálom tento s pribúdajúcimi sériami nestráca na kvalite a aj keď jeho súčasťou sú vzťahy, v žiadnej chvíli neprerastajú do telenovely, pričom si seriál drží svoju realističnosť už len v tom, že nenájdete plne kladné a plne záporne postavy.

Všetko sa točí okolo predaja drog v meste Baltimore z pohľadu dílerov, z pohľadu polície a i z pohľadov samotných feťákov. Už v prvej sérii sa na pozadí odvíja politika, skorumpovanosť sa netýka rádových policajtov, ako sa to často ukazuje v iných filmoch, ale ide na vysoké miesta, snaží sa byť čo najviac neviditeľná a dokáže riadiť aj tých, čo skorumpovaní nie sú, len nechcú riskovať svoje miesto, neradi obchádzajú nadriadených alebo proste len musia držať hubu a krok.

Každá postava v tomto seriáli bude mať chvíľu vaše sympatie, inokedy antipatie a často sa to bude aj striedať. Získajú si vás aj tí, čo už vraždili a niekedy znechutia aj takí, čo v podstate nič hrozné nespáchali, len sa chovajú nepretržite ako primitívi. Kým prvá séria nás dostáva na ulice Baltimoru, kde sa odohráva samotný drogový svet, v druhej sérii sme oboznámení so systémom, ako drogy prichádzajú do mesta cez prístavisko. V tretej sérii je nám ukázané, ako sa peniaze perú, keď developeri na projektoch premieňajú drogové peniaze na čisté. V štvrtej sérii sa dostávame do škôl a k tomu, čo vedie deti z ulíc, že sa stávajú súčasťou tohto sveta. No a piata séria je o novinárčine, ako sú správy z drogového sveta prekrútené a využívané.

Seriál má kvalitných scenáristov i dramaturgov, čo sa odzrkadľuje na príbehu i povahách a hĺbke postáv, dokonca i postrannejších, nie iba tých hlavných. Pričom naprieč sériami a dielmi vždy niektoré odchádzajú do úzadia, kým iné sa prezentujú v plnej paráde.