Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Brit Awards vs. Grammy

Brit Awards vs. Grammy

| On 22, Feb 2012

Hudobné ocenenia sa rozdali a opäť na čas utíchne debata o tom, kto je krajší, kto predal viac CD či kto lepšie spieva. Spev som schválne zaradil na posledné miesto, pretože sa zdá, že ide o najmenej zaujímavý faktor pri udeľovaní obdobných cien. Dobrá pieseň sa predáva sama a slabšej treba pomôcť reklamou. Háčik je vo vnímaní toho dobrého a zlého.

Adele a GrammyCenu Grammy každoročne (od roku 1957) udeľuje americká akadémia, aby ocenila to najlepšie z hudobného priemyslu od najlepšieho albumu po najlepší videoklip. Celkovo 78 kategórii. Udeľovanie trvá niekoľko hodín, ide sa od konca po posledné štyri, ktoré sa radia k všeobecným, a teda najprestížnejším. Brit Awards predstavujú britský ekvivalent Grammy, vznikli o dvadsať rokov neskôr a ocenenie sa udeľuje v trinástich kategóriách.

Minulý rok prekvapila akadémia pri odovzdávaní Grammy, keď si sošku za najlepší album odniesli kanadskí indie-rockeri Arcade Fire. Noviny mali pýtavé titulky a nechápali, ako zvíťazili v spoločnosti Lady Gaga, Katy Perry alebo Eminema. Tentoraz sa veľké prekvapenia nediali a teda nebolo ani veľmi o čom písať. Adele získala päť sošiek, z ktorých tri boli v prvých troch kategóriách. Štvrtú získala skupina Bon Iver a k tomu pridala Grammy za najlepší alternatívny album.

Tento rok sa väčší priestor dostane Brit Awards, ktoré vzbudili veľký ohlas (najmä nesúhlasu) na sociálnych sieťach. Asi najdiskutovanejší bude moment, keď Adele prerušil moderátor uprostred vety, aby uviedol skupinu Blur. Podráždenie dala najavo len zdvihnutým prostredníkom a v pokoji odkráčala. V podstate tým ale zabezpečila mediálny záujem, pretože nič výnimočnejšie sa neudialo. Naopak mnohých prekvapili dve víťazstvá mladého Eda Sheerana a jedno pätice One Direction, ktorí sa spoznali v súťaži X Factor.

Grammy aj Brit Awards sa zhodli na Adele a Foo Fighters, ktorí zožali slávu v obidva večery. V Amerike v čase odovzdávania Grammy spoločnosťou rezonovala smrť Whitney Houston a počas večera mnohokrát zaznelo jej meno. Brit Awards akoby z roka na rok upadalo a triafalo sa mimo nielen v nomináciách, ale aj vo víťazoch. Škoda, pretože rok 2011 priniesol mnoho dobrej hudby. Tu sa práve dostávame k problému hodnotenia.

Každá hudobná cena by si mala určiť, akou sa vyberie cestou. Môže sa zamerať na rádiové hity valiace sa na poslucháča z každého rohu a rýchlo kvasené chlapčenské skupiny. Alebo môže vziať svoju úlohu zodpovednejšie a zoznamovať publikum so širokou produkciou domácej tvorby, ktorá siaha za hranice krajiny a posúva hudobný priemysel dopredu (resp. ho udržuje pri živote). Tak či onak, Brit Awards v mojich očiach na teraz prehrali a Grammy príliš nezaujali. O rok repete a netrúfam ani tipovať, čo bude ukazovať vystupujúci, keď ho (alebo ju) moderátor preruší počas ďakovnej reči.