Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Banksy – Exit Through the Gift Shop – tak je to umenie alebo nie?

Banksy – Exit Through the Gift Shop – tak je to umenie alebo nie?

| On 19, Feb 2012

So street-artom sa musel stretnúť už každý, či už sa prejdete ulicou, keď idete do práce alebo do školy. Počmárané budovy nezmyselnými čarbanicami alebo krásne graffiti, v ktorých niektorí vidia umenie a niektorí len obyčajný vandalizmus. Nech si už o tom myslíte čokoľvek, pravdou je, že sa jedná o spôsob vyjadrenia k životu. Ikonou a hlavným predstaviteľom tohto „umeleckého“ prúdu je tajomný Banksy, ktorý sa rozhodol ľuďom v tomto dokumente ukázať, o čom ten street-art vlastne je.

Exit Through the Gift ShopTento zaujímavý a zábavný dokument je v podstate o troch veciach. Podstatou je samotný street-art, jeho počiatky, zmysel a nejaká tá potreba vyjadrovať sa k rôznym otázkam práve týmto spôsobom. Ďalším bodom je postava samotného Banksyho, ktorý dokázal posunúť samotný street-art o niečo ďalej. Práve vďaka nemu sa o street-arte začalo hovoriť ako o novom umeleckom štýle a smere. Posledným bodom, no zrejme najvýraznejším, je postava istého Thierryho Guetu. Thierry Gueta bol nenápadný človek s malou úchylkou. Neustále potreboval zachytávať svoje životné momenty objektívom kamery. Keď sa prvýkrát stretol so street-artom, už zachytával v podstate len to. Na svoju kameru zaznamenával mnoho významných street-artistov pri práci, až sa nakoniec dostal k samotnému Banksymu. Toto stretnutie navždy zmenilo ich pohľad na umenie ako také.

Banksy - Exit Through the Gift ShopBanksyho dokument paradoxne zanecháva viac otázok ako odpovedí. Doteraz nie je jasné, či všetko, čo nám bolo predložené, je založené na skutočnosti alebo je to len Banksyho umná mystifikácia, ako oklamať a vysmiať sa ľuďom v otázke predajnosti umenia. Počas celej minutáže sa však vnárame do nie príliš známeho sveta, ktorý balansuje medzi legálnou a nelegálnou činnosťou. Každopádne vo vás zanechá potrebu si na ulici všímať mnohé graffiti alebo len nezmyselné čmáranice na stenách. Tento počin má silu vám otvoriť obzory a istotne si nájdete chvíľku hneď po filme na to, aby ste rozmýšľali ako momentálne funguje umenie a ako sa vlastne oceňuje jeho hodnota.

Konečný verdikt:★★★★★

Banksy je tajomnou postavou už od začiatku svojho pôsobenia a tento svoj status si zanecháva i v tomto filme. Hneď z úvodu vás navnadí, aby ste so záujmom sledovali jeho rozprávanie o počiatkoch street-artu, no na konci dostanete od neho studenú sprchu, pri ktorej si uvedomíte, ako sa v dnešnej dobe dá všetko krásne a nevinne pokaziť. Či ide o holý fakt alebo len o nejaké zavádzanie a mystifikáciu je na každého vlastnej interpretácií.

Cieľová skupina:

Za cieľovú skupinu som sa pred pozretím tohto filmu nepovažoval ani ja sám. Avšak ako ma to dokázalo zaujať, svedčí len o tom, že celý tento dokument je spravený tak, aby nenásilnou a zároveň vtipnou formou ukázal, o čo vlastne na tej ulici ide.

Banksy – Exit Through the Gift Shop (Exit Through the Gift Shop), Dokument, USA/Veľká Británia, 2010, 87 min., réžia: Banksy, hudba: Geoff Barrow

Komentáre

  1. veronika hovorí:

    jeden z naj mocumentary, co som videla v poslednej dobe