Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Star Wars: Epizóda I – Skrytá hrozba 3D – začiatok veľkého trojrozmerného dobrodružstva

Star Wars: Epizóda I – Skrytá hrozba 3D – začiatok veľkého trojrozmerného dobrodružstva

| On 10, Feb 2012

V kinách od 9. 2. 2012.

Z toho, čo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia začalo ako pokus mladého kreatívneho tvorcu, sa stalo dielo, vyvolávajúce až masovú hystériu. Kultová sága, ktorá sa vryla do sŕdc miliónov fanúšikov po celom svete. George Lucas netradične realizoval najskôr posledné tri epizódy a až keď sa filmová technológia (aj jeho pričinením) dostala na potrebnú úroveň, rozhodol sa nakrútiť ďalšie časti. Do kín sa teraz opäť dostáva Epizóda I, prvýkrát uvedená pred trinástimi rokmi, no tentokrát v 3D formáte.

Star Wars: Epizóda I - Skrytá hrozba 3D

V Galaktickej republike vznikli spory týkajúce sa zdanenia obchodných ciest vedúcich k vzdialeným hviezdnym sústavám. Súčasťou nekalých plánov ziskuchtivej Obchodnej federácie je aj blokáda mierumilovnej planéty Naboo. Najvyšší kancelár Valorum vyšle dvoch rytierov Jedi, aby situáciu vyriešili rokovaním priamo na riadiacom plavidle federácie. Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobi sa však nedočkajú práve najmilšieho prijatia a po súboji skončia na povrchu planéty. Vládne jej mladá, odvážna kráľovná Amidala túžiaca po mieri. Rozhodne sa cestovať na Coruscant, hlavné mesto republiky, a vyzvať senátorov k akcii. Počas putovania sú nútení pristáť kvôli poškodenej lodi. Osud ich tak zavedie na odľahlú púštnu planétu Tatooine, kde sa stretávajú s malým Anakinom Skywalkerom…

Neviem, či má vôbec zmysel písať o audiovizuálnej stránke tohto diela. Stačí k tomu povedať len toľko, že celý projekt zastrešila spoločnosť Lucasfilm, o vizuálne efekty sa postarali ľudia z Industrial Light and Magic a hudbu zložil John Williams. Herecké výkony sú takisto veľmi kvalitné. Amidalu stvárňuje jedna z najtalentovanejších herečiek súčasnosti Natalie Portman, Anakina skvelý Jake Lloyd, ktorý sa skutočne podobá na svoje staršie ja (Haydena Christensena) v druhej a tretej epizóde. Okrem toho tu máme také hviezdy, ako Liam Neeson, Ewan McGregor, či Ian McDiarmid a ďalších.

Keď sa fanúšikovia dozvedeli o Lucasovom pláne prekonvertovať prvú epizódu do 3D, boli takmer vo vytržení. Podľa mňa to tak zostane aj po tom, ako ju uvidia. Obraz dostal príjemnú hĺbku, viaceré zábery pôsobia monumentálnejšie, celý tento vesmírny svet je k vám bližšie. A keby sa nazbieral dostatočný počet divákov, o rok budeme môcť zhliadnuť pokračovanie. Tvorca série totiž prezradil svoj plán každoročne uviesť jeden diel, ale len v prípade diváckeho záujmu. Ľudia v Lucasfilme sú perfekcionisti, preto si konverzia v ich podaní vyžaduje veľa času a peňazí. Ak teda chcete vidieť ďalšie časti, musíte ísť do kina. Celkom príjemná povinnosť, čo poviete?

Konečný verdikt:★★★★☆

Star Wars: Epizóda I – Skrytá hrozba 3D otvára dvere do výbornej ságy. Tretí rozmer dodáva snímke zaujímavú hĺbku priestoru. Tá sa k veľmi, veľmi vzdialenej galaxii hodí. Už teraz som zvedavý na pokračovanie, ktorého realizáciu snáď neohrozia ani temní sithskí lordi.

Cieľová skupina:

Pokiaľ spávate so svetelným mečom pod vankúšom a roky ste túžili po tom, aby pred vami vo väčšom priestore presvišťal Anakin Skywalker na klzáku, nemáte o čom premýšľať. Ale ani diváci, ktorým sa aspoň trochu páči žáner sci-fi, nebudú sklamaní.

Star Wars: Epizóda I – Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I – The Phantom Menace), dobrodružné sci-fi, USA, 1999 (3D verzia – 2012), 136 min., réžia: George Lucas, scenár: George Lucas, kamera: David Tattersall, hudba: John Williams, hrajú: Liam Neeson (Qui-Gon Jinn), Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi), Natalie Portman (kráľovná Amidala/Padmé), Jake Lloyd (Anakin Skywalker), Ian McDiarmid (senátor Palpatine), Pernilla August (Shmi Skywalker), Samuel L. Jackson (Mace Windu) a ďalší.

 

Komentáre

  1. Dávid hovorí:

    Bol som v sobotu v kine a môžem konštatovať, že som spokojný. 3D je pekne spravené, naozaj! Síce nič nepridáva, ale ani neuberá. No fakt, že si môže človek pozrieť ságu Star Wars v kine poteší :) Akurát rýchlejšie pohyby kamery sú kvôli 3D rozmazané, no je to len pár sekúnd.