Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Nech vás sila sprevádza (Kino novinky)

Nech vás sila sprevádza (Kino novinky)

| On 09, Feb 2012

Oscarové nominácie sú už známe a aj k nám sa tento týždeň dostáva do distribúcie niekoľko filmov, ktoré si zaslúžia nielen pozornosť akadémie, ale aj tú vašu. Nič to však nemení na tom, že náš tip je rokmi overená klasika v novom 3D šate.

Banksy – Exit Through the Gift Shop

Pýtate sa niekedy, či je street-art skutočným umením? Ak áno, tak si určite nenechajte ujsť tento zaujímavý a zároveň i vtipný dokument, ktorý ma na svedomí svetoznámy Banksy. Dokument nielen o ňom, ale aj tajomnom Mistrovi Brainwashovi a street-arte ako takom sa minulý rok dočkal aj nominácie na Oscara.

USA/Veľká Británia, réžia: Banksy

Farba citov

Poznáte ten pocit, keď pozeráte film a viete, že bol natočený len za jediným účelom, a to získať Oscara? Presne na takom princípe je založený aj tento kúsok, ktorý zrežíroval nie príliš skúsený Tate Taylor. Film, ktorý nenechá jedno oko suché a jeho knižná predloha svojím obsahom odporovala istým zákonom, je rozhodne pre fanúšikov srdcervúcich drám.

USA/India/Spojené arabské emiráty 2011, réžia: Tate Taylor, hrajú: Emma Stone, Viola Davis, Bryce Dallas Howard, Jessica Chastain, Octavia Spencer a ďalší.

Náš tip

Hviezdne vojny: Epizóda I – Skrytá hrozba

Aj vás zaujímala otázka, ako dlho ešte môže byť Lucas schopný zarábať na svojom najslávnejšom diele? Odpoveď je momentálne úplne jasná, dlho. Do kín sa opätovne dostávajú všetky časti známej ságy, Hviezdne vojny. Nezáleží koľkokrát ste to videli, nezáleží na tom, či poznáte všetky hlášky, lebo tentoraz si to užijete v 3D. Jediné čo zamrzí je fakt, že každý rok sa vypustí len jedna časť v tejto novej technológii.

USA 1999, réžia: George Lucas, hrajú: Ewan McGregor, Liam Neeson, Natalie Portman, Jake Lloyd, Samuel L. Jackson a ďalší.

http://www.youtube.com/watch?v=RRYeCT4klzY

Kto, ak nie my

Nemecký film podľa skutočného príbehu sleduje osudy dvojice Bernwarda Vespera a Gudrun Ensslinové. Ich láska prechádza ťažkou skúškou keď sa dostanú v roku 1964 do Západného Berlína. Gudrun sa pridáva k teroristickej frakcii a Bernward prepadá drogám. Tým, čo sa zaujímajú o nie príliš dávnu minulosť odporúčam teno kúsok.

Nemecko 2011, réžia: Andreas Veiel, hrajú: August Diehl, Lena Lauzemis, Alexander Fehling, Susanne Lothar, Rainer Bock a ďalší.

Špeciálna jednotka

Nová francúzska akčná jazda sľubuje neustály adrenalín. Pôvabná novinárka je unesená členom Talibanu. Na jej záchranu sa vydáva šesťčlenná skupinu vojakov, ktorí musia naplno využiť všetky svoje schopnosti. Nič viac, nič menej.

Francúzsko 2011, réžia: Stéphane Rybojad, hrajú: Diane Kruger, Djimon Hounsou, Tchéky Karyo, Denis Menochet, Raz Degan a ďalší.

The Artist

Nakoniec tu máme ďalšie horúce koliesko v oscarovom ohni. Koniec dvadsiatych rokov minulého storočia boli pre Georgea Valentina kľúčové. Miláčik davu v ére nemého filmu sa musí potýkať s novou hrozbou, s nástupom zvukového filmu. Oslava nezabudnuteľnej filmovej éry, ktorá pre niekoho znamenala pád a pre iných vzostup.

Francúzsko/Belgicko 2011, réžia: Michel Hazanavicus, hrajú: Jean Dujardin, John Goodman, James Cromwell, Missi Pyle, Penelopa Ann Miller a ďalší.