Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Kronika – traja rytieri Jedi v akcii

Kronika – traja rytieri Jedi v akcii

| On 06, Feb 2012

V kinách od 2. 2. 2012.

Predstavte si, že vám jedného dňa niekto daruje nadprirodzené schopnosti. Ako by ste ich využili – pre vlastné potešenie, na konanie dobra alebo dokonca zla? Presne takúto dilemu musia riešiť traja sedemnásťroční stredoškoláci v celovečernom režijnom debute Josha Tranka.

Kronika - traja rytieri Jedi v akcii

Hlavnými hrdinami príbehu sú obľúbenci Steve s Mattom a „lúzer“ Andrew. Ten to nemá ľahké v škole, kde ho šikanujú, a už vôbec nie doma. Večne opitý otec ho nenávidí, čo vedie k častým bitkám a nadávkam. Jediným dôvodom, pre ktorý to všetko trpí, je jeho chorá matka. Snaží sa jej život spríjemňovať, no prostredie mu to rozhodne neuľahčuje. Keď ho Matt prehovára, aby spolu išli na párty, spočiatku odmieta. Napokon však súhlasí, pričom ani netuší, ako mu jedna noc zmení život. Spolu so svojou novou kamerou (a novým kamarátom Stevom) sa dostanú k diere v zemi, ktorá vydáva zvláštne zvuky. V nej nájdu obrovský svietiaci predmet…

Príbehov o teenageroch obdarených nadľudskými schopnosťami je veľa. Opisujú vzájomné vzťahy medzi aktérmi, pozitívne aj negatívne stránky ich novonadobudnutej sily. Inak tomu nie je ani v tomto prípade, no rozdiel spočíva predovšetkým vo forme. Dej však takisto obsahuje zaujímavé nápady. Celú životnú epizódu hlavných postáv zaznamenáva „amatérska“ kamera. Spočiatku iba Andrewova, neskôr sa k nej pridá záznamové zariadenie v rukách mladej blogerky. Ku koncu máme k dispozícii aj zábery bezpečnostných kamier, z vrtuľníka a pod. Viac vám k tomu neprezradím, veď uvidíte sami.

Kronika - traja rytieri Jedi v akcii

Okrem toho musím vyzdvihnúť aj výborné herecké výkony. Kamaráti so schopnosťou telekinézy (pohybovania predmetmi) sa správajú presne tak, ako by to robili takmer všetci mladí ľudia. Využívajú ju pre zábavu, na zvýšenie svojej popularity v škole a pod. Všetko im veríte, čo zobrazovaným situáciám pridáva na pocite reálnosti. Spomenúť treba ešte zvuk, ktorý ideálne korešponduje s obrazom. Tvorcovia si aj tu dali záležať.

Konečný verdikt:★★★★☆

Kronika je dielo s tradičnejším námetom a netradičnejšou formou. Snímka má dejovo blízko k takým veličinám ako kultová japonská Akira či rovnako kultové americké Hviezdne vojny (telekinéza a kladný hrdina, z ktorého sa stane „záporák“). Spolu so spracovaním je to dôvod, aby ste opäť navštívili tajomné prítmie kinosály.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia sci-fi, teenagerských hrdinov so superschopnosťami a kvalitných nízkorozpočtových filmov.

Kronika (Chronicle), akčná sci-fi dráma, UK, USA, 2012, 83 min., réžia: Josh Trank, scenár: Max Landis, kamera: Matthew Jensen, hrajú: Dane DeHaan (Andrew Detmer), Alex Russell (Matt Garetty), Michael B. Jordan (Steve Montgomery), Michael Kelly (Richard Detmer), Ashley Hinshaw (Casey Letter), Bo Petersen (Karen Detmer), Anna Wood (Monica) a ďalší.