Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Hugo a jeho veľký objav – úžasná pocta filmu

Hugo a jeho veľký objav – úžasná pocta filmu

| On 31, Jan 2012

V kinách od 2. 2. 2012.

Kinematografia prešla počas svojej doterajšej existencie mnohými zmenami. Od čias, kedy bratia Lumiérovci prvýkrát premietli divákom „pohyblivé obrázky“ (vrátane záberov prichádzajúceho vlaku do stanice), uplynulo už 116 rokov. Dnes ľudia nezačnú vystrašene opúšťať kinosálu, aby ich nezrazil nejaký dopravný prostriedok rútiaci sa z plátna. Svet sa zmenil, spolu s ním aj oni a filmové diela. Čiernobiely obraz sprevádzaný iba hudbou vystriedal farebný s hercami, ktorí vďaka novej technológii mohli prehovoriť. Začiatky boli ťažké, no úspech sa dostavil. Jedným z priekopníkov bol aj Georges Méliès. Jeho známy výjav v podobe rakety zapichnutej v oku Mesiaca sa stal kultovým. A prečo to všetko spomínam? Martin Scorsese je jedným z najvýznamnejších režisérov našej doby a svojou najnovšou snímkou vzdal histórii kinematografie nádhernú poctu.

Hugo a jeho veľký objav - úžasná pocta filmu

Malý Hugo Cabret žije na parížskej vlakovej stanici. Pozoruje ľudí, nastavuje hodiny a občas niečo malé ukradne. Nie je to ale žiadny bezcitný zlodej, práve naopak. Čoskoro pochopíte, že všetko má svoj zmysel. Jedného dňa ho priamo pri čine prichytí majiteľ hračkárstva. Chce, aby mu ukázal obsah svojich vreciek. Jedným z predmetov je aj malá nenápadná knižka. Po krátkom listovaní sa ju v náhlom prívale silných emócií rozhodne spáliť. Chlapec mu to však nechce dovoliť. Následne mu starý pán ponúkne prácu, ktorou bude môcť odčiniť krádeže. Navyše spozná Isabelle, takisto sirotu ako on, túžiacu po dobrodružstve. Netrvá dlho a obaja sa dostanú do víru neuveriteľných situácií…

Scorsese je úžasný režisér. Jeho dôraz na hlavné postavy a emocionálne vyznenie snímok je prítomný aj tu, čo spolu s ďalšími dôležitými prvkami robia z tohto diela skvost. Herecké obsadenie spolu výborne ladí. Asa Butterfield a Chloë Grace Moretz vytvorili dvojicu duševne prepojených najlepších priateľov, schopných pre toho druhého urobiť všetko, obetovať sa. Okrem prítomnosti vynikajúcej staršej generácie britských hercov sa do popredia dostáva aj Sacha Baron Cohen, ktorého budete môcť čoskoro vidieť aj vo filme Diktátor. Tu zosobňuje postavu nepríjemného strážcu poriadku na stanici. Občas s ním dokonca súcitíte, hoci navonok vystupuje výhradne tvrdo a nekompromisne.

Hugo a jeho veľký objav - úžasná pocta filmu

Ďalším silným pozitívom je vizuálna a hudobná stránka. Po filme Woodyho Allena Polnoc v Paríži ide v krátkom čase už o druhé dielo, odohrávajúce sa v hlavnom meste Francúzska. A opäť ide o krásny pohľad, vďaka ktorému ho zatúžite navštíviť. Príbeh sa odohráva v zime, celé okolie, vrátane neodmysliteľnej Eiffelovej veže, tak pokrývajú pomaly padajúce snehové vločky. K tomu znie kvalitný hudobný podmaz a vy sa skutočne cítite ako v rozprávke. Snímka sa delí na dve polovice, pričom tá prvá je určená širšiemu publiku, kým druhú ocenia hlavne fanúšikovia kinematografie poznajúci jej históriu. Nebojte sa, ani tí, ktorí o nej veľa nevedia, nebudú úplne stratení. Dokonca sa čo-to o nej naučia. Poviem už len toľko, že otázka nestojí či, ale kedy by ste na tento film mali ísť. Odporúčam čo najskôr, pretože s podobnými zážitkami sa až tak často nestretávame.

http://www.youtube.com/watch?v=6yGSBfgS3to

Konečný verdikt:★★★★★

Hugo a jeho veľký objav predstavuje unikátne spojenie atraktívneho príbehu, kvalitných hercov a nádherného audiovizuálneho spracovania. Mimochodom, režisér James Cameron, stojaci za Titanicom či Avatarom, sa vyjadril, že ide o najlepšie 3D, aké kedy videl. Čo k tomu dodať? Snáď len 11 nominácií na Oscara…

Cieľová skupina:

Fanúšikovia kvalitných emocionálne silných snímok, túžiaci po filmovom zážitku, ktorý im nadlho zostane v pamäti.

Hugo a jeho veľký objav (Hugo), dobrodružný film, USA, 2011, 126 min., réžia: Martin Scorsese, scenár: John Logan na motívy knihy Briana Selznicka, kamera: Robert Richardson, hudba: Howard Shore, hrajú: Ben Kingsley (Georges Méliès), Sacha Baron Cohen (staničný inšpektor), Asa Butterfield (Hugo Cabret), Chloë Grace Moretz (Isabelle), Christopher Lee (Monsieur Labisse), Helen McCrory (Mama Jeanne), Frances de la Tour (Madame Emilie), Richard Griffiths (Monsieur Frick), Jude Law (Hugov otec), Martin Scorsese (fotograf) a ďalší.