Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Deti moje – problémy v raji

Deti moje – problémy v raji

| On 30, Jan 2012

Udeľovanie Zlatých Glóbusov máme úspešne za sebou. Síce z tejto gala šou nevyšiel žiaden absolútny víťaz, nájde sa tu film, o ktorom sa bude ešte veľa hovoriť. Deti moje režiséra Alexandra Paynea (Bokovka) si odniesli cenu za najlepšiu drámu a najlepšieho herca v dráme. Či ste o tomto filme už počuli pred tým alebo nie, vedzte, že víťazstvo je celkom oprávnené.

Deti moje - problémy v raji

Mnohí si myslia o Havaji, že ide o krajinu a prostredie, v ktorom sa ľuďom žije ako v raji. Myslia si, že obyvatelia nemajú žiadne starosti a len si užívajú slnko, pláže a vlny. Opak je však pravdou, aspoň v prípade Matta Kinga (George Clooney). Práve teraz sa mu zdrvujúco rozpadá život. Jeho žena sa po ťažkom úraze dostáva do kómy a sám sa musí postarať o svoje dve dcéry. Bohužiaľ, nie je žiadnym otcom roka, čiže jeho vzťah s dcérami nie je prechádzkou ružovým sadom. Situácia sa mení, keď je jasné, že Mattova žena sa už nepreberie. Ďalšia rana prichádza s informáciou, že vernosť a oddanosť už dlhšie nepatrili medzi vlastnosti jeho manželky.

Film je adaptáciou rovnomenného románu autorky Kaui Hart Hemmings, ktorá si vyslovene priala, aby hlavnú rolu dostal George Clooney (Lietam v tom, Muži, čo čumia na kozy). Výber to bol viac ako len vhodný. Úlohy „záložného“ rodiča sa zhostil výborne, so svojím typickým šarmom dodal postave istú bezradnosť presne takým štýlom, ako sme uňho navyknutý. Zatiaľ čo Cloney bol vybraný skvelo a na plátne všetkých zatieňoval, jeho protipólom bol Matthew Lillard (Scooby-Doo, V mene kráľa) v úlohe jeho soka. Hneď ako som ho uvidel, tak som sa začal smiať a doteraz sa stále nemôžem zbaviť dojmu, že sa tam vôbec nehodil. Skrátka je to herec, ktorému pasujú komediálne úlohy a čo i len trošku vážnejšia poloha mu skrátka nejde.

Deti moje - problémy v raji

Aj vďaka režisérovej práci fungujú všetky polohy vo filme dobre. Balansuje hlavne na hrane medzi komédiou a drámou, pričom núti diváka rozmýšľať aj nad svojimi každodennými problémami. Správne vedel načasovať určité pasáže a dosiahol ten efekt, že divák sa smial, kedy chcel a divák aj plakal, kedy chcel. No niekedy som mal pocit, akoby sa nevedel vyhrať s mizanscénou, kedy si bystrejší divák môže všimnúť, že komparz sa tvári, prípadne jedná akoby nevedel, čo má robiť alebo ako sa tváriť.

Tento kúsok zanechá istý dojem niečoho nového. Je to spôsobené hlavne prostredím, v ktorom sa príbeh odohráva – panenská príroda, prekrásne pláže a čisté ulice. Výslednému dojmu dopomáha aj soundtrack, ktorý je postavený na osvedčených havajských evergreenoch, čiže našinec nemá šancu poznať ani jednu pieseň.

Konečný verdikt:★★★★☆

Deti moje sú príjemným a sviežim nemainstreamovým počinom o rodinných hodnotách. Klišoidne znejúca zápletka stavia na originálnom a veľmi neopozeranom prostredí, v ktorom sa odohráva. Vďaka režisérovi, ktorý vie prijateľnou formou podať citlivú látku, máte pocit, že sa skrátka pozeráte na niečo nové a vždy je tam niečo, čo vás môže prekvapiť.

Cieľová skupina:

Film si hlavne užijú tí, ktorí nadávajú na americkú produkciu kade chodia. Aj keď ide o film práve z tejto krajiny, nenájdete tam v podstate žiaden výrazný prvok komerčnej produkcie a môžete si užiť film o starostiach i radostiach bežného Havajčana.

Deti moje (The Descandants), Komediálna dráma, USA, 2011, 115 min., réžia: Alexander Payne, scenár: Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash (podľa románu Kaui Hart Hemmings), kamera: Phedon Papamichael, hudba: Dondi Bastone, hrajú: George Clooney (Matt King), Shailene Woodley (Alexandra King), Amara Miller (Scotti King), Matthew Lillard (Brian Speer), Nick Krause (Sid) a ďalší.