Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Zabudnuté albumy roka 2011

Zabudnuté albumy roka 2011

| On 16, Jan 2012

Minulý rok môžeme z hudobného hľadiska nazvať ako veľmi plodný. Napriek toľko spomínanej kríze sa našlo mnoho nových aj stálych interpretov, ktorí vydali nové albumy. Pred Vianocami sme priniesli sériu článkov o najlepších albumoch, no pri pohľade na podobné rebríčky sme si spomenuli na ďalšie, ktoré nemožno obísť.

Veľa ľudí pozná Yanna Tiersena ako skladateľa hudby k filmu Amélia z Montmartru. Tejto nálepky sa autor snaží posledné dva roky zbaviť. Tohtoročný pokus Skyline znie na nerozoznanie od predošlých diel. Podobným štýlom išiel na to škótsky pesničkár King Creosote. Síce je na scéne viac než desať rokov a v každý z nich vydal aspoň dva albumy (áno, dokopy je to naozaj veľa), žiadny veľmi nezaujal. Diamond Mine je produktom spolupráce s ostrieľaným producentom Jonom Hopkinsom. Ocitol sa vo finálnej desiatke Mercury Music Awards a patrí k najpríjemnejším hudobným zážitkom môjho roka.

Meshell Ndegeocello patrí k mojim najlepším objavom uplynulého obdobia. Rodáčka z Berlína vyrastala v Amerike a zaľúbila si jazz, blues, funk, R&B, soul, rock. Album Weather je jej deviatym v poradí a ako počuť, energia ju neopúšťa ani po štyridsiatke. Ďalšou pozornosti hodnou osobou nežného pohlavia je pesničkárka Gillian Welch so zameraním na bluegrass a country. The Harrow & The Harvest by nemohol byť lepším. Krásny spev a nádherná akustická gitara. Jednoducho chuťovka.

http://www.youtube.com/watch?v=BBke402nyIQ

V skratke by som rád poukázal aj na Machine Head s novinkou Unto the Locust. Napriek osobnej neobľúbenosti tohto žánru som mu dal šancu a bol som prekvapený. Dúfam, že sa týmto smerom vydá viac metalových kapiel. Tiež neštandardný album (Parallax) na svoje pomery nahral Bradford Cox pod menom Atlas Sound. Už z fotky na obale, kde drží elvisovský mikrofón, je zrejmé, v akom duchu sa budú niesť piesne.

Ako sa vraví, najlepšie nakoniec. Spevák, speváčka a skupina. Keďže dámy majú prednosť, začnem s Kate Bush a jej 50 Words For Snow, teda 50 názvov snehu. Kate je späť a netreba viac dodávať. Filmový diabol Tom Waits si hereckú rolu preniesol do hudby. Bad As Me zaraďujú rovnako kritici ako fanúšikovia k jeho najlepším platniam. Záver patrí americkej dvojici The Black Keys. Piesne z ich predposledného albumu ste mohli počuť vo filmoch a seriáloch počas celého minulého roka. Ku jeho koncu vydali novinku El Camino. V mojich očiach predchodcu neprekonal, no nemožno mu uprieť, ako ľahko sa dostane poslucháčovi pod kožu.

Bol to skvelý rok a mohol by som menovať ďalšie a ďalšie mená. No menej je niekedy viac. Prajem aspoň taký hudobne plodný rok 2012, akým bol 2011.