Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Muži, ktorí nenávidia ženy – švédske dobrodružstvo Jamesa Bonda

Muži, ktorí nenávidia ženy – švédske dobrodružstvo Jamesa Bonda

| On 12, Jan 2012

V kinách od 12.1.2012.

Trilógia Milénium švédskeho spisovateľa Stiega Larssona je už niekoľko rokov v centre pozornosti miliónov čitateľov a divákov. Brilantne napísané dielo sa pochopiteľne rozhodli preniesť na filmové plátno najskôr švédski tvorcovia. Keďže je severská kinematografia na vysokej úrovni, nebolo pochýb, že to zvládnu. Svet tak spoznal Michaela Nyqvista v úlohe novinára Mikaela Blomkvista a Noomi Rapace ako psychopatickú hackerku Lisbeth Salanderovú. Príbeh, vtedy už dôverne známy, autori spracovali s citom pre detail, aj keď museli z obsahu škrtať. A to je aj prípad americkej verzie, ale nemusíte sa obávať, všetko podstatné v oboch snímkach nájdete.

Muži, ktorí nenávidia ženy - švédske dobrodružstvo Jamesa Bonda

Mikael Blomkvist po prehratom spore odchádza z budovy súdu. Kvôli nedokázateľnej pravosti obvinení voči obchodníkovi Wennerströmovi príde o svoje úspory. Čoskoro ho však vyhľadá Henrik, jeden z členov bohatej rodiny Vangerovcov, a navrhne mu, aby o ňom napísal knihu. Oficiálne. V skutočnosti bude hlavnou Blomkvistovou úlohou vyšetrovať štyridsaťročný prípad zmiznutia Harriet Vangerovej. Novinár najskôr nemá záujem, no potom dostane „ponuku, ktorá sa neodmieta“ a rozhodne sa dočasne presťahovať na odľahlý ostrov. Tam žije celá rodina pokope, ale o ideálnych vzťahoch hovoriť rozhodne nemôžeme. Starý pán, v podstate nový Mikaelov zamestnávateľ, z vraždy podozrieva niekoho z príbuzných. Vyšetrovanie sa postupne rozbieha, silný impulz však dostane najmä po angažovaní mladej hackerky Salanderovej. Tá má od „normálnosti“ pomerne ďaleko a nikto nevie, čo od nej vlastne môže očakávať. Prípad je navyše poriadne zamotaný…

Skúsený režisér David Fincher, známy kultovými snímkami ako Sedem či Zodiac, okrem nutného škrtania nerobí žiadne kompromisy. Do svojho diela obsadil výborného Daniela Craiga a rovnako výbornú Rooney Maru. Mimochodom, keď si porovnáte jej vizáž zo Sociálnej siete a v tomto filme, zaručene budete prekvapení. Predstaviteľ Jamesa Bonda sa do úlohy dychtivého žurnalistu skvelo hodí a pre mňa osobne ide zatiaľ o jeho dve najlepšie postavy. Rovnako aj filmová expriateľka zakladateľa Facebooku presvedčivo vystupuje ako nevyrovnané dievča, bojujúce o dôstojnú existenciu bez úradov, ktoré ju od detstva tyranizujú. Zvyšok obsadenia je takisto kvalitný, vyniká napríklad Christopher Plummer či Stellan Skarsgård.

Muži, ktorí nenávidia ženy - švédske dobrodružstvo Jamesa Bonda

Fincherovi veľmi záleží na celkovej atmosfére a je to vidieť, dokonca aj počuť. Farby sú chladné ako vzťahy medzi členmi rodiny, hudba je často stiesňujúca, pre vykreslenie pocitov postáv veľmi vhodne zvolená. Ako som už spomínal, tvorcovia sa museli popasovať s tým, čo v diele ponechajú a čo tam naopak nebude. Predlohou je totiž hrubá kniha, plná postáv, faktov a viacerých línií. Detektívna stránka je vykreslená dostatočne, Lisbethine vnútorné pochody, predovšetkým dôvody, pre ktoré sa z nej stalo to, čím je, prešli výraznejším škrtaním. Ako v mnohých iných prípadoch, aj tu platí, že čitatelia knihy budú pri sledovaní „viac v obraze“, ale ani ostatní sa v deji nestratia.

Pri porovnaní švédskej a americkej verzie treba povedať, že k radikálnemu rozlíšeniu nedošlo. Myslím si, že to ani nebol zámer autorov. Viacerým divákom možno v novšej snímke budú vyhovovať známe tváre či vtipné hlášky. Obe verzie však považujem za nadmieru vydarené.

Konečný verdikt:★★★★½

Muži, ktorí nenávidia ženy je film, ktorý zaujme, vystraší, vyvolá napätie, dokonca aj pobaví, čo by ste pri tomto type príbehu zrejme nečakali. Spracovanie je veľmi kvalitné, hodné svojej literárnej predlohy.

Cieľová skupina:

Rodiny s deťmi ani diváci túžiaci po oddychu a vypnutí mozgu to určite nie sú. Fanúšikovia napínavých trilerov a zauzlených prípadov si ale rozhodne prídu na svoje.

Muži, ktorí nenávidia ženy (The Girl with the Dragon Tattoo), krimidráma, USA, Švédsko, Veľká Británia, Nemecko, 2011, 158 min., réžia: David Fincher, scenár: Steven Zaillian podľa literárnej predlohy Stiega Larssona, kamera: Jeff Cronenweth, hudba: Trent Reznor, Atticus Ross, hrajú: Daniel Craig (Mikael Blomkvist), Rooney Mara (Lisbeth Salander), Christopher Plummer (Henrik Vanger), Stellan Skarsgård (Martin Vanger), Steven Berkoff (Frode), Robin Wright (Erika Berger), Donald Sumpter (detektív Morell) a ďalší.