Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | May 21, 2019

Scroll to top

Top

V Senici i na Myjave padal divadelný sneh z Popradu

V Senici i na Myjave padal divadelný sneh z Popradu

| On 10, Jan 2012

Najprv dlhá cesta naprieč celým Slovenskom a potom dva dni plné divadla na Záhorí. Divadelníci z Popradu sa predstavili najskôr v rámci medzinárodného divadelného festivalu Vianoce v divadle 2011, ktorý hostila Myjava a o deň neskôr aj v Senici na Senickej divadelnej horúčke. Divákom prišli odprezentovať hru Sneh sa smial, až padal od výborného bulharského dramatika Jordana Radičkova.

Býva už zvykom, že divadlo Commedia z Popradu má cit pri výbere vhodných titulov. A aj v tomto prípade dramaturgia opäť raz nesklamala! Sneh sa smial, až padal je znamenitá komédia oplývajúca humorom, ktorý nie je prvoplánový, no zároveň nie je ani náročný na pochopenie. Príbeh nás zavedie do malej zabudnutej krčmy, ktorá je pre miestnych obyvateľov centrom spoločenského diania. Divák sa postupne zoznamuje so svojráznou krčmárkou a jej hosťami. Zaznievajú ich minipríbehy, spovede, vzájomné konfrontácie.
Postupne sa však pred divákmi začne rozohrávať príbeh, ktorý svojou zápletkou pripomína až filmový thriller. Príjazd osamotených koní bez pohoniča, no so zabitým vlkom a puškou na saniach… To všetko spustí lavínu pátrania, vyšetrovania a konšpiračných teórií. Hlavným stanom celej „operácie“ je krčma a vyšetrovatelia sú práve jej hostia – Hadži, Isaj a Christo. Postupne sa jeden po druhom vyberajú do lesa za riešením záhady, no postupne aj jeden po druhom tajomne miznú. Zabitých vlkov na saniach bez pohoniča však pribúda… Celou hrou sa nesie nádych istej enigmy, ktorá (na rozdiel od niektorých iných hier, kde sa dá pointa domyslieť pomerne skoro) drží divákov v napätí v podstate až do konca.

Jednotlivé zauzlenia, dialógy a situácie autor Jordan Radičkov a režisér Vlado Benko vystavali do inteligentnej a detailne premyslenej humorno-detektívnej roviny. Je škoda, že záverečné rozuzlenie celej záhady bolo až príliš jednoduché a chýbala mu sofistikovanosť, príznačná pre zvyšok hry. Okrem výbornej dramaturgie treba Vlada Benka pochváliť aj za výber hercov pre jednotlivé postavy. Typologicky a charakterovo sa vo svojej postave nemali herci problém udomácniť. Divák tak mohol sledovať uvoľnené a prirodzené hranie s mierne obmedzeným pohybom po javisku, keď sa využíval len malý javiskový priestor. To však nemožno klásť za vinu hercom, ale skôr réžii. V kontexte s miestom príbehu – krčmou, je to ale pochopiteľné a nepôsobí to dojmom strnulosti či statickosti (ako vraví môj dedo: „krčma je na to, aby sa v nej sedelo a nie aby sa v nej alebo z nej utekalo”). Na tvorbe scény sa podielali akademický maliar Ľubomír Repaský a Erik Benko, ktorí pracovali s návrhom Michala Nováka a Dušana Kubaňa. Výsledkom ich práce bola jednoducho riešená scéna s náznakovými kulisami, ktoré efektne evokujú u diváka prostredie krčmy. Niektoré použité rekvizity boli riešené dvojrozmernou maľbou a v porovnaní so zvyškom scény boli neprehliadnuteľným elementom. Na jednej strane bez hlbšej logiky, na strane druhej pôsobili v inscenácii oživujúco (nesmieme opomenúť ani tretí faktor – ekonomická výhodnosť a jednoduchosť prepravy počas ciest).

Musím však spomenúť aj iný zaujímavý fakt – zatiaľ čo pri niektorých inscenáciach  poukazujem na ich neefektívnu dĺžku, inscenácia Sneh sa smial, až padal má presne opačný problém. Kvalitného a zrozumiteľého humoru je v súčasnosti na Slovensku ako šafranu, preto by pri svojom tempe zniesla aj niekoľko minút navyše a divák by sa napriek tomu „neprejedol“.  “

Jordan Radičkov: SNEH SA SMIAL, AŽ PADAL

Dramaturgia, úprava, réžia: Vlado Benko ; Hudba: Vinco Jaš ; Návrh scény: Michal Novák, Dušan Kubaň ;  Scéna: akad. maliar Ľubomír Repaský, Erik Benko
Hrajú: Veronika Žoldáková, Vlado Benko, Michal Novák, Dušan Kubaň
Premiéra: 5. a 6.3.2011, Poprad – Spišská Sobota

Fotografie: Rišo Gerényi (www.commedia.sk)