Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | October 20, 2018

Scroll to top

Top

Najlepšie albumy roka 2011 (podľa D. Tvrdoňa)

Najlepšie albumy roka 2011 (podľa D. Tvrdoňa)

| On 23, Dec 2011

Uplynulý rok som sledoval hudobné dianie (najmä svetové) s veľkými očakávaniami. Aj kvôli množstvu skvelých vydaných albumov je ťažké vybrať len desať. Avšak počas roka som sa snažil písať o tých najzaujímavejších prínosoch do hudby. Keď vlani vyšiel doteraz ospevovaný Kanye West a jeho “krásne a zvrátené fantázie“, víťaz bol jasný. Pri bližšom pohľade na hodnotenia zahraničných kritikov a hudobných nadšencov sa javí rok 2011 napínavejší. Skoro každý z nich má unikátny top rebríček, pričom väčšinou dominujú ženy (Beyoncé, Lady Gaga, Rihanna, Björk, Feist, Laura Marling). V mojom prípade ide o prevahu skupín a spevákov. Dúfam, že aj v novom roku prinesieme recenzie na dobrú hudbu a zostanete nám verní.

Príjemné sviatky a všetko dobré do nového roka.

1. Bon Iver – Bon Iver

Bon Iver - Bon IverDebut tejto formácie (vtedy len jednotlivca) som zhltol aj s navijakom. Úprimný hlas, kvílivý prednes a emotívne texty. Všetko v správnej miere. Druhý album zobral to dobré zo svojho predchodcu a pridal niečo lepšie navyše. Autenticitu miest existujúcich aj vymyslených zobrazuje krásnymi piesňami. Bon Iver poslucháča vovedie do svojho sveta. Nechajte sa sprevádzať. Pre mňa najlepšia hudba, ktorá za posledných dvanásť mesiacov vznikla.

2. PJ Harvey – Let England Shake

PJ Harvey - Let England ShakeKonceptuálny, sofistikovaný, prepracovaný, umelecký. Ak by som ďalej pokračoval, nikto by si album nevypočul. Čo som napísal je však pravda. Tohtoročný počin od PJ očarí najmä jedinečnosťou a jeho čaro sa ďalším počúvaním stupňuje.

3. M83 – Hurry Up, We’re Dreaming

M83 – Hurry Up, We're DreamingNahrať dvadsaťdva piesní, ktoré budú baviť od začiatku do konca, je výzva, ktorú sa formácii M83 podarilo zdolať. Napríklad singel Midnight City možno právom radiť medzi hity roka 2011. A takých je tu niekoľko.

4. Wild Beasts – Smother

Wild Beasts - SmotherAnglická štvorka sa zlepšuje s každým ďalším albumom. Ak by sme sa bavili o nedocenených skupinách súčasnosti, Wild Beasts by viedli rebríček. Krásne piesne a zaujímavo zašifrované odkazy v textoch.

5. The Antlers – Burst Apart

The Antlers - Burst ApartNajpočúvanejší. Kým predchodca Hospice znel sychravo a bolestivo (predsa len išlo o príbeh dievčatka z hospicu), Burst Apart hrá na citlivejšiu strunu. Vydarené popové skladby, ktoré bude poslucháč ťažko vypínať.

6. James Blake – James Blake

James Blake - James BlakeMladý Angličan ma tento rok prekvapil najviac. Debut je viac než zaujímavý, ale nedávne EP ma príliš nepresvedčilo. Uvidíme. Ale verím, že prvotina nebola náhoda a teším sa na ďalšie plnohodnotné diela.

7. Fleet Foxes – Helplessness Blues

Fleet Foxes – Helplessness BluesČistá akustika. Na prvý pohľad vyzerajú ako bezdomovci, ktorí nemajú ani na holiča. No dajte im do rúk gitary a zmenia sa na neskutočných virtuózov. Žiadne mašinky, žiadna elektronika. Jednoducho umenie. A veľmi príťažlivé.

8. Elbow – Build a Rocket Boys!

Elbow - Build a Rocket Boys!Elbow uzatvára anglickú päťku v mojom rebríčku. Najsympatickejšie na tejto kapele je ich odvaha ísť vlastnou cestou, i keď na úkor popularity. Tá je až na druhom mieste. Hudba je prvoradá, čo sa dá počuť.

9. TV on the Radio – Nine Types of Light

TV on the Radio - Nine Types of LightBrooklynská pätica hudobníkov vydala ďalšiu chuťovku. Spočiatku sa môže zdať prihorká, ale neskôr postupne rozplynie v ušiach a zanechá sladkú príchuť. Pozor, môže byť návykové!

10. Cults – Cults

Cults - CultsV júni som písal o krásne infantilnom debute a musím pri tomto tvrdení zostať. Cults nerobia nič náročné, ale robia to dobre a s veľkým nadšením. Debut mi rotoval v playliste dlho a som rád. Každý máme v sebe skryté dieťa, ktoré treba občas vypustiť. Skúste to pri počúvaní Cults.

Kvalitnej hudby bolo tento rok opäť za plné priehrstie. Či už išlo o očakávané projekty (Watch the Throne), alebo nové a prekvapivé (Cats Eyes). Do rebríčka sa síce nedostali, ale duo Girls s albumom Father, Son, Holy Ghost stoja za zmienku. Album patrí k tým počinom, ktoré účinkujú na viac počúvaní (aspoň u mňa). Okrem toho nemôžem obísť prechod Sons and Daughters do post-punkovej polohy, výborné piesne (najmä Civilian) od Wye Oak a za kvalitný house z Islandu vďačím GusGus. Ešte mnohé stojí za zmienku, ale tento článok znesie len toľkoto naraz. Viac sa dočítate v hudobných recenziách z celého roka.

Komentáre

  1. zigi hovorí:

    plne sa stotoznujem a vidim to uplne podobne, najma co sa tyka Ivera, PJ, M83, Jamesa Blakea i Foxes…….:-)