Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Najlepšie albumy roka 2011 (podľa K. Kliskej)

Najlepšie albumy roka 2011 (podľa K. Kliskej)

| On 22, Dec 2011

Nájsť si čas na vytvorenie zoznamu najlepších albumov medzi lineckým a srnčím chrbtom dá zabrať. Ešte horšie je však zistenie, že aj keby z neba namiesto snehu padal kokos rovno na piškótu v čokoláde, kým sa rozhodnete z tridsiatky tých najlepších vybrať desať, venčeky prihoria. Kate Bush spieva päťdesiatimi slovami o romantickom snehu, napriek tomu som dala prednosť iným, aj keď ma srdce pichalo.

Tento rok sa oplatilo počkať na hudobnú jeseň. I keď so sebou priniesla rozčarovanie v podobe Coldplay a Florence + The Machine, bilancia sa vyvážila skvelými nahrávkami od Kate Bush, Real Estate či Robyn. Pri sviatočnej večeri bude znieť ďalšia kompilácia vianočných hitov, ale možno si presadím aj nejaký z mojich obľúbených albumov končiaceho sa roka.

Krásne sviatky a nádherný nový rok!

1. M83 – Hurry Up, We’re Dreaming

M83 - Hurry Up, We're DreamingSnívanie je jedna z najúžasnejších vecí, ktoré dokážeme. M83 nás vytrhnú zo všednej reality a prenesú do nádhernej krajiny, v ktorej sa nemožné stáva možným. Vo vlastných fantáziách sa dá bezpečne stratiť aj v dospelom veku. A pekne nadlho.

 

2. Kasabian – Velociraptor!

Kasabian – Velociraptor!Keď vie niekto po sebe zanechať poriadnu spúšť, tak Kasabian. Velociraptor! je hotový soundtrack, ku ktorému stačí natočiť film. A Gallagherovci môžu puknúť od závisti.

3. PJ Harvey – Let England Shake

PJ Harvey - Let England ShakeNajanglickejšia a najlepšia nahrávka od PJ Harvey.

4. Bon Iver – Bon Iver

Bon Iver – Bon IverPoézia, ktorá sa dostáva pod kožu až do duše. Necháva miznúť stopy v piesku, plynie ako rieka a úplne zaplaví celú myseľ.

5. Björk – Biophilia

Björk – BiophiliaRaz mi bolo povedané, že ľudí, ktorí majú radi Björk, sa treba báť. Ale čo v prípade, keď ju zbožňujeme? Veľkolepý projekt islandskej umelkyne je pre radu kritikov menším sklamaním, ale stále milovaniahodným.

6. St Vincent – Strange Mercy

St Vincent - Strange Mercy Je to ako Pandorina skrinka plná emócií, ktoré si nažívajú vo svojom vlastnom svete. A keď ju otvoríte, pohltia najtajnejšie zákutia toho vášho.

7. Girls – Father, Son, Holy Ghost

Girls - Father, Son, Holy GhostPri titulovaní svojho debutu sa Girls možno trochu unáhlili. Album s veľkým A je rozhodne tento.

8. Lykke Li – Wounded Rhymes

Lykke Li - Wounded RhymesSebavedomý prejav vynárajúci sa zo snehu. Niekde na pomedzí tmavej fantázie a reality, plný osobných výpovedí, srdcervúcich balád a rytmických tanečných kusov. Plný rozporov a zároveň plynulý ako kĺzanie sa po ľade.

9. The Field – Looping State of Mind

The Field - Looping State of MindAlbum s najpriliehavejším názvom.

10. Feist – Metals

Feist - MetalsMetals sú jednosmerný lístok. Z reality do pokojnej krajiny na pokraji imaginárneho sveta. Spočiatku po jednoduchej trati. Každá z piesní znie ako uspávanka, ktorá spočiatku spĺňa účel, ale nakoniec vás príjemne prebudí do melancholického sna.