Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Mission: Impossible – Ghost Protocol – Ethan Hunt po štvrté

Mission: Impossible – Ghost Protocol – Ethan Hunt po štvrté

| On 16, Dec 2011

V kinách od 15. 12. 2011.

Séria akčných trilerov s nezničiteľným agentom v podaní Toma Cruisa si získala srdcia mnohých fanúšikov. Každá časť je iná, má odlišnú motiváciu aj vyznenie. Po kvalitnej jednotke, trochu slabšej dvojke a „nadupanej“ trojke prichádza Ethan Hunt opäť zachrániť svet. Tentokrát pred nebezpečne blízkou jadrovou hrozbou. Postu režiséra sa ujal Brad Bird, ktorý stojí za úspešnými animovanými filmami Ratatouille a Rodinka úžasných. Ak sa vám teraz v hlavách objavili malé pochybnosti, vôbec sa nemusíte obávať. Svoju úlohu zvládol výborne.

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Na začiatku sa dostávame do Budapešti, o čosi neskôr navštívime Moskvu. Filmové kúzlo pôsobí, na vytvorenie atmosféry oboch miest boli totiž použité pražské exteriéry. Mimochodom, naši susedia sa okrem toho môžu pochváliť aj krátkym cameom herca Pavla Kříža v jednej zo scén. Ethan sedí vo väzení, no dlho to tak nezostane. Na pomoc mu príde IT špecialista Benji a sympatická agentka Jane. Po efektnom úteku z väzenia počas znenia swingovej klasiky od Deana Martina sa spolu dostávajú do Ruska. Výbuch časti Kremľa sa ale nestretáva s pozitívnym prijatím u amerického prezidenta. Ten sa zoči-voči ruskému hnevu rozhodne prijať tzv. Ghost Protocol. Dištancuje sa tým od všetkých aktivít IMF – organizácie, členom ktorej je aj Ethan. Musí dokázať svoju nevinu, preto sa bez akejkoľvek organizačnej alebo technickej podpory od vlády vydáva na ďalšiu nebezpečnú misiu…

Rýchla akcia, pohotové hlášky a zaujímavé destinácie sú neoddeliteľnou súčasťou série od jej začiatku. Štvrtý diel je opäť iný, no príbuznosť s ostatnými nezaprie. Štýlom pripomína aj akčné trháky „zo starej školy“, na ktoré spomína nejeden filmový fanúšik. Okrem spomínaných miest navštívite ešte Dubaj, kde budete hlavnému hrdinovi pevne držať palce pri lezení po obrovskom mrakodrape, a Indiu, kde sa naplno prejaví sexappeal agentky Jane. Celý Huntov tím, do ktorého okrem nej a Benjiho patrí tiež analytik Brandt, je výborne zostavený. Všetci sa vzájomne dopĺňajú a každý z nich je dôležitý.

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Režisérovi Birdovi sa podarilo skĺbiť staré s novým. Na rozdiel od mnohých filmov tohto žánru tu nevychádza všetko na sto percent. Technika sa kazí, hrdinovia nestíhajú, tím je odvrhnutý. Osviežujúci prístup ma potešil. Rovnako ako obrazová stránka s úchvatnými efektmi a peknými zábermi. Časť s mohutnou piesočnou búrkou patrí jednoznačne medzi najlepšie. Napokon, čo sa týka negatív, výraznejšie vystupuje iba absencia citov, trochu sa utápajúcich v záplave akcie. Celkovo však ide o veľmi podarenú snímku.

http://www.youtube.com/watch?v=JcM31JUkCWk

Konečný verdikt:★★★★☆

Mission: Impossible – Ghost Protocol je dôstojným nástupcom skvelej trojky. Prináša viacero nových prvkov, ponúka exotické miesta, kvalitných hercov a predovšetkým výborného Cruisea v hlavnej úlohe. Odporúčam.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia série, akčných trhákov a manžela Katie Holmes.

Mission: Impossible – Ghost Protocol, akčný triler, USA, 2011, 133 min., réžia: Brad Bird, scenár: Josh Appelbaum, André Nemec, kamera: Robert Elswit, hudba: Michael Giacchino, hrajú: Tom Cruise (Ethan Hunt), Paula Patton (Jane), Simon Pegg (Benji), Jeremy Renner (Brandt), Michael Nyqvist (Hendricks), Tom Wilkinson (šéf IMF), Léa Seydoux (Sabine Moreau), Josh Holloway (Hanaway) a ďalší.