Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Michal Lunter: Je ľahké chápať veci, ktoré nám niekto vysvetlí

Michal Lunter: Je ľahké chápať veci, ktoré nám niekto vysvetlí

| On 13, Dec 2011

Za umeleckým menom LUMP ART sa skrýva mladý dvadsaťosemročný výtvarník, vlastným menom Michal Lunter. Vyštudoval informatiku, ale aktívne sa venuje výtvarnému umeniu. Keďže sa na Slovensku umeleckou činnosťou ledva uživia akademickí maliari, tvorí najmä vo voľnom čase a živí sa svojím remeslom. Pýtali sme sa na jeho začiatky, na slovenskú komunitu umelcov, na kultúrne povedomie na Slovensku a dostali sme zaujímavé odpovede.

Ste ďalším mladým slovenským umelcom, ktorého predstavujeme v tomto cykle. Nikdy ste však nechodili na VŠVU ani neštudovali nič súvisiace s maľbou. Napriek tomu sa ľudia zaujímajú o vaše diela. Ako ste sa dostali od programovania k maľbe?

Moja cesta k maľbe bola náhodná. Pred tromi rokmi, keď som žil a pracoval v Anglicku, ma pri prechádzke mestom zaujal výklad predajne umeleckých potrieb. Tak som zo zvedavosti vošiel dnu a odchádzal som so štartovacím balíčkom akrylových farieb, ktorý obsahoval všetko potrebné na maľovanie. V ten istý deň vznikol aj môj prvý obraz.

Prvé dielo býva väčšinou cenné v budúcnosti, keď sa autor stane slávnym. Máte prvý obraz ešte stále odložený alebo zostal v Anglicku?

Môj prvý obraz má veľkú cenu aj pre mňa. Našli sa ľudia, ktorí oň prejavili záujem, ale musel som odmietnuť. Mám ho zarámovaný a visí doma na čestnom mieste.

Michal Lunter - NAIVE

Kreslíte si skice, alebo držíte nápad v hlave, pokiaľ ho nezachytíte na plátno?

Popísať proces tvorby je pomerne zložité, pretože je to u každého obrazu individuálne. Niektoré obrazy sú čistou improvizáciou, vykreslením aktuálnych pocitov – nálad. Iné sú premyslené a dopredu načrtnuté, kde sa myšlienka vyvíja aj niekoľko mesiacov, pretože sa snažím, aby výsledné dielo bolo niečím zaujímavé. Či už prevedením, technikou, použitými materiálmi. Niekoľko ich je inšpirovaných aj skutočnou fotografiou, respektíve skutočným objektom. Sú obrazy, ktoré vznikli za tri hodiny a sú obrazy, ktoré som maľoval štyri mesiace.

Niekto by mohol povedať, že vediete dvojitý život – cez deň práca, v noci umenie. Vyhovuje vám to, alebo by ste sa radšej naplno venovali vlastnému kumštu?

Áno, občas je to vyčerpávajúce, ale svojím spôsobom je to relax. Samozrejme, najradšej by som sa venoval iba umeniu. Ale živiť sa ním na Slovensku je veľmi ťažké aj pre oveľa známejších umelcov.

Michal Lunter - trust me!Cítite sa byť súčasťou slovenskej umeleckej komunity?

Neviem, čo presne sa pod týmto pojmom rozumie, ale myslím, že pár ľudí moju tvorbu pozná. No celé Slovensko to zatiaľ nie je. Každopádne sa ako umelec cítim.

Ako vnímate prostredie na Slovensku – majú ľudia záujem o umenie, kultúru?

Povedal by som, že vo väčších mestách trochu áno, ale v tých menších je to slabé. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že ľudia majú umenie radi, keď ho dostávajú zadarmo. Keď zaň majú zaplatiť, tak už veľmi nie. Možno to znie tvrdo, ale tak to vnímam.

Michlal Lunter, bez názvuNedávno som čítal mierne kritický text na adresu súčasného moderného umenia. Autor naznačoval, že umenie vzniká pre umenie. Teda nie kvôli pocitom a pre ľudí. Zdá sa Vám, že niektorí dnešní umelci stratili kontakt so svetom?

Budem aj ja trošku kritický. Niektorí akademici mi presne takto pripadajú, mal som možnosť nahliadnuť do katalógu jednej aukcie a zostal som z toho zhrozený. Boli tam diela, ktoré boli strašné a predávali sa za ešte strašnejšie sumy. Som toho názoru, že umenie má byť pre ľudí a nie pre nejakých kritikov a ďalších umelcov, ktorí sa v tom budú vŕtať. To, že je niekto akademik, podľa mňa nedáva právo spraviť tri farebné šmuhy a pýtať za to dvetisíc eur len preto, že už má meno. Neviem, či je to nedostatok kreativity, lenivosť, alebo niečo iné. Takže áno, súhlasím s vami, niektorí umelci podľa mňa stratili kontakt. A nielen so svetom…

Pri prezeraní Vašich jednotlivých obrazov na Facebooku som si všímal aj reakcie ľudí v komentároch, prípadne koľkokrát dali “like”. Odvíjate sa od takejto spätnej väzby? Skúšate rozvíjať pozitívne ohodnotenú myšlienku v ďalších dielach?

Určite ma reakcie ľudí veľmi tešia a motivujú k ďalšej práci, ale nepovedal by som, že sú pre mňa smerodajné. Ak pociťujem potrebu namaľovať obraz a dopredu viem, že nebude mať veľký úspech, či už kvôli motívu alebo čomukoľvek inému, aj tak ho namaľujem. Pretože chcem! Nedávno som napríklad urobil vážne rozhodnutie – prestal som maľovať obrazy na objednávku. Zistil som, že ak mám maľovať niečo podľa obrázka alebo rovnaký obraz, aký som už v minulosti robil, tak som z toho nervózny. Nikam ma to neposúva, nemôžem experimentovať tak, ako by som chcel, ani využívať svoju kreativitu v plnej miere. Radšej robím veci podľa seba, a to aj s rizikom, že odozva nebude príliš pozitívna. Bolo to ťažké rozhodnutie, ale verím, že správne.

Michal Lunter - SAD SUNSETV porovnaní so staršou generáciou máte výhodu sociálnych sietí. Využívate túto možnosť alebo máte iné kanály, cez ktoré komunikujete?

Čo sa týka virtuálneho sveta, tak svoju tvorbu prezentujem viac menej iba na Facebooku, vystupujem pod menom LUMP ART. Sociálne siete sú veľmi populárne. Beriem ich ako dobrú reklamu a možnosť dostať sa do povedomia ľudí nielen na Slovensku. Zároveň je to výborný spôsob ako získať nové kontakty na zaujímavých ľudí a vytvoriť rôzne spolupráce. Pomerne často spolupracujem so šikovným slovenským spisovateľom Marcelom Pálešom, kde moje obrazy ilustrujú poetické diela, motivačné články a všeličo iné. Som rád, keď sa umenie rôznych oblastí spája a vznikajú z toho nové veci. Nedávno som mal tiež netradičnú, ale zaujímavú spoluprácu s mladou textárkou Michaelou Záturovou, ktorá sa vyjadrila, že ju moje obrazy inšpirujú a preto sa rozhodla použiť ich vo svojom videoklipe. Skladba nesie názov “povolanie človek” a môžete ju nájsť na YouTube.

Prednedávnom som si kúpil knižku Ľubomíra Feldeka s ilustráciami Albína Brunovského. Hneď prvá ilustrácia ma natoľko zaujala, že som z nej hodinu nespustil oči. Stále som pritom objavoval niečo nové a ešte mnoho zostalo nepoznaného. Kedy ste s dielom najspokojnejší? Má vyvolávať diskusiu, nútiť uvažovať, zabávať či upokojovať?

Stáva sa to aj mne, že občas natrafím na dielo, na ktoré musím “čumieť a čumieť”. A znovu sa k nemu vracať, rozmýšľať, obdivovať a milovať. Keď takéto dielo objavím, snažím sa ho prostredníctvom sociálnej siete posunúť aj svojim fanúšikom, aby som sa podelil. Je to určite inšpirujúce. Ak sa bavíme o spokojnosti s mojím dielom, bývam v podstate spokojný vtedy, ak nútim diváka rozmýšľať. Kvôli tomu niektorým svojim obrazom nedávam meno. Je ľahké vidieť a chápať veci, ktoré nám niekto dopredu popíše, vysvetlí. No zaujímavejšie je nájsť v tej ktorej maľbe niečo svoje, vlastný zmysluplný význam, možno úplne iný ako pre ostatných pozorovateľov. Ale to je na tom to pekné, nie? Plus som rád, ak obraz v pozorovateľovi vyvolá emóciu a nenechá ho chladným.

Michal Lunter, bez názvuChystáte nejakú výstavu? Kde môžu záujemcovia vidieť vaše diela naživo?

V lete by som sa rád zúčastnil nejakých výstav v spolupráci s pánom Milošom Ryšianom, ktorý organizuje kultúrne podujatia v okrese Brezno. Taktiež mám niečo rozpracované v Bratislave, ale nerád by som o tom dopredu hovoril. No a určite by som rád spravil aj vlastnú menšiu/väčšiu výstavu. Pár mojich diel môžu záujemcovia vidieť aj v Bratislave v galérií predajne Čarovné farby, kde v súčasnosti visí jedenásť mojich obrazov. Nejaké sú aj v mojej súkromnej galérii a zároveň ateliéri u mňa doma, kde sa na troch stenách nachádza viac ako tridsať diel. Vlastne celý náš dom je akoby galéria. Zatiaľ len zvnútra.

Ing. Michal Lunter vyštudoval informatiku na Slovenskej Technickej Univerzite. Pochádza z Polomky a má 28 rokov. Ako podklady k svojim dielam používa akrylový papier, plátno, sololit, stavebný polystyrén a kombinácie. Inšpiráciu čerpá z hudby, filmov, kníh, internetu, prírody, z ľudí a zo svojho vnútra. Medzi jeho vzory patria Mark Rothko, Jackson Pollock alebo Leonardo da Vinci.
Web a fotky obrazov.