Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Silvestrovská noc – posledný deň v roku si treba užiť

Silvestrovská noc – posledný deň v roku si treba užiť

| On 09, Dec 2011

V kinách od 8.12.2011.

V New Yorku už prebehli silvestrovské oslavy, ľudia sa pomaly rozchádzajú a zamestnanci mesta upratujú neporiadok. Nie, nebojte sa, nič ste nezmeškali, to len režisér Garry Marshall prišiel so svojím novým filmom. Po sviatku zaľúbených si tentokrát zobral na mušku deň, vyznačujúci sa bujarými oslavami, všadeprítomnou pyrotechnikou, ale aj pocitom nostalgie. Spomíname na predchádzajúci rok, na jeho veselé i smutné stránky a s nádejou očakávame príchod nového. Rovnako ako postavy v tejto snímke. A rozhodne ich nie je málo…

Michelle Pfeiffer (Ingrid)

Claire práve nastúpila na post viceprezidentky v spoločnosti, zodpovedajúcej za priebeh veľkolepej mestskej akcie. Odhodlanie jej rozhodne nechýba, aj keď sa bojí výšok. V nahrávacej spoločnosti sa Ingrid rozhodne podať výpoveď a s pomocou kuriéra Paula si v priebehu niekoľkých hodín splniť viaceré predsavzatia. Paulov najlepší priateľ Randy silvestrovské oslavy vyslovene neznáša, no aspoň v tento deň stretne šarmantnú Elise. Medzitým v nemocnici prežíva svoje posledné chvíle znechutený Stan, ktorému pozitívnu energiu dodáva obetavá sestrička Aimee. Tess a Griffin zatiaľ bojujú o prvenstvo pri porodení prvého dieťaťa nového roka s Grace a Jamesom. Laura vedie cateringovú firmu, keď dostane výbornú ponuku, neodmietne. Hoci to znamená, že sa bude musieť stretnúť so spevákom Jensenom, ktorý ju pred rokom opustil. Hailey sa chce zúčastniť oslavy na Times Square, ale jej mama Kim sa o ňu stále bojí. A napokon, Sam sa po celý čas snaží dostať na firemný večierok a zároveň na stretnutie so svojou láskou. Toľko v krátkosti príbehy, na aké sa môžete tešiť. Možno sa vám z toľkých mien zakrútila hlava, ale nemajte strach, zorientujete sa pomerne rýchlo.

Katherine Heigl (Laura) a Jon Bon Jovi (Jensen)

Minulý rok nám Marshall priniesol snímku Valentín, zameranú na vykreslenie rôznych osudov počas „najromantickejšieho dňa v roku“. Charakteristický štýl je evidentný aj v najnovšom počine tohto nepopierateľného romantika. Neprináša v podstate nič nové, dočkáte sa viacerých klišé. Vyvrcholenie väčšiny osudov je predvídateľné, potešia však dva-tri prekvapujúce momenty. Audiovizuálnej stránke nie je čo vytknúť, New York, oslavy, konfety a svetoznáma guľa na stožiari z tisícov LED panelov skrátka majú svoje čaro. Kamera to, samozrejme, náležite využíva.

Herecké výkony sú na slušnej úrovni, určite ma potešila napríklad Michelle Pfeiffer. Jej Ingrid je zosobnením bojazlivej a utiahnutej ženy, ktorá v sebe ale dokáže nájsť dostatok energie na nový začiatok. Vo filme sa rozvíja naozaj veľa dejových línií, všetko však do seba napokon zapadne. Hoci je originality v tomto diele ako šafranu, na pohodové pozeranie sa hodí.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Silvestrovská noc neprináša mnoho nového, ale herci sa snažia, ako vedia, aby zo scenára dostali, čo sa dá. Prostredie New Yorku a celková atmosféra pridávajú na mojom hodnotení. Ak nechcete byť veľmi nároční a túžite po oddychu, nebudete sklamaní.

Cieľová skupina:

Veční romantici a milovníci happy endov si určite prídu na svoje.

New Year´s Eve (Silvestrovská noc), romantická komédia, USA, 2011, 118 min., réžia: Garry Marshall, scenár: Katherine Fugate, kamera: Charles Minsky, hudba: John Debney, hrajú: Michelle Pfeiffer (Ingrid), Zac Efron (Paul), Robert De Niro (Stan Harris), Halle Berry (Aimee), Jessica Biel (Tess Byrne), Seth Meyers (Griffin Byrne), Sarah Paulson (Grace Schwab), Til Schweiger (James Schwab), Katherine Heigl (Laura), Jon Bon Jovi (Jensen), Sofía Vergara (Ava), Ashton Kutcher (Randy), Lea Michele (Elise), Sarah Jessica Parker (Kim), Abigail Breslin (Hailey), Hilary Swank (Claire Morgan), Ludacris (Brendan), Josh Duhamel (Sam), James Belushi (údržbár) a ďalší.