Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

O túžbach po slobode na Jednom svete

O túžbach po slobode na Jednom svete

| On 05, Dec 2011

V rámci 12. ročníka medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet pripravili organizátori pre divákov viacero filmových sekcií. Jednou z nich je Cesta ku slobode. Jedenásť filmov o osobných bojoch ku slobode či vydobytí si základných ľudských práv. Prvá snímka, ktorá zároveň odštartovala päťdňové premietanie, bola Hiphopová revolúcia.

Päťdesiatminútový dokument zachytáva undergroundovú kubánsku skupinu Los Aldeanos, ktorá podáva skutočný pohľad na „ostrov slobody“. V textoch rázna a drsná dvojica rozbíja škrupinu dokonalej exotickej dovolenkovej destinácie, reaguje na občianske problémy, na nezdravý systém ich domova. Hiphop ako vyjadrenie slobody slova a nespokojnosti s režimom je pre mladých umelcov formou sebaprezentácie. „Najdôležitejšie je osloviť publikum“, hovorí vo filme jeden z členov skupiny. Predstavujú kubánsku realitu, pred ktorou si mainstreamový svet zapcháva uši, no rapový svet undegroundu im zato leží pri nohách. Ako sami hovoria, sú tú pre tých, ktorí ich chcú počúvať a budú tu dovtedy, kým ich nezastavia. Zatiaľ vydali 23 albumov, nahrávajú si ich sami s vedomím, že ilegálne sťahovanie tvorby nemajú pod kontrolou. Dôležitejšie je pre nich šírenie myšlienok a pocit, že sú počutí.

Kamerunský coming out

Kamerunský coming out alebo o tom, že otvorené priznanie k homosexualite je viac než problém. Od roku 1972 je totiž v republike možné trestať homosexualitu aj piatimi rokmi väzenia. Obyvatelia Kamerunu neradi vidia prejavy lásky rovnakého pohlavia. Pre niektorých je to dielo satana, druhí zas obviňujú európske štáty za prínos tejto „choroby“. Ústrednou postavou dokumentu je právnička Alica Nkom, ktorá hľadá hranicu medzi morálnym odsúdením a porušovaním základných ľudských práv. V súdnom procese obhajuje homosexuálne orientovaných mladíka Lamberta a zároveň podporuje skupinu piatich protagonistov túžiacich po slobodnom prejave ich osobností. Bizarné machinácie byrokratického systému počas celého filmu svedčia o tom, že otázka homosexuality je pálčivým problémom, pred ktorým si väčšina zatvára oči.

Nie nadarmo sa hovorí, že tohtoročná jar patrila arabským štátom. Revolučné zmeny, ktoré sa udiali v Líbyi, otriasli celým svetom. Koľko pravdivých informácií nám však poskytli média? Kde bol kameň úrazu a prečo si jedného dňa obyvatelia povedali dosť? Dokument Povstanie v Bengházi odpovedá na tieto otázky. Hoci sa obyvatelia po finančnej stránke nemali zle, odmietali režim vodcu Muammara Kaddáfiho. Politický útlak a vyvražďovanie nepohodlného obyvateľstva sa stretlo s ráznym odporom 15. februára. Vtedy bežní ľudia, intelektuáli, lekári, študenti, ale aj deti vyšli do ulíc s volaním po zmene. Dokument sleduje priebeh revolúcie, ktorá vyústila do krvavého boja s armádou. Vidíme výpovede ranených, riskujúcich svoj život za slobodu, pochod žien i detí. Neúprosné zábery kamery na zranené a mŕtve telá nastoľujú otázku, kam až jeden človek dokáže zájsť, aby si udržal moc.

Jeden svet, 29 .11. – 04. 12 2011, sekcia Cesty ku slobode.