Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Kocúr v čižmách – odvážny hrdina s labkami na ceste za dobrodružstvom

Kocúr v čižmách – odvážny hrdina s labkami na ceste za dobrodružstvom

| On 01, Dec 2011

V kinách od 1. 12. 2011.

Páčil sa vám Shrek? A ešte viac jeho kamarát kocúr, pôvodným povolaním nájomný zabijak? V takom prípade si určite nenechajte ujsť najnovšiu animovanú snímku z dielne Spielbergovho štúdia DreamWorks. Vďaka vysokej popularite dostal malý macho vlastný film, v ktorom má dostatok priestoru prezentovať svoje kvality. A aby na to nebol sám, na dobrodružnej ceste ho sprevádzajú ďalšie postavičky z rozprávkového sveta.

Kocúr v čižmách

Všetko sa to začalo v sirotinci, kde sa kocúrik prvýkrát stretol s „rozprávajúcim vajíčkom“ menom Hupky Dupky. Mimochodom, pre americké deti je známe, slovenské ho zrejme budú porovnávať s vajcom na vandrovke. Snívajúc o kúzelných fazuľkách dostane kocúra do problémov, pred ktorými napokon bude musieť ujsť. Po rokoch sa opäť stretávajú, no postoj hlavného hrdinu sa nezmenil. Spočiatku sa výpravy organizovanej bývalým najlepším priateľom odmieta zúčastniť. Keď však pochopí, že takýmto spôsobom môže očistiť svoje meno, súhlasí. Navyše v tom nebudú sami. Pre Hupkyho pracuje aj sympatická zlodejka Cica Labka, ktorá chlpatého hrdinu v čižmách okamžite očarí…

Režisér Chris Miller stavil na istotu. Do hlavnej úlohy obsadil postavu, ktorá je známa od druhého príbehu so zeleným zlobrom, navyše je veľmi obľúbená. Otázkou zostávalo, akých ďalších hrdinov jej pridelia. Autori zjavne načreli do bohatého archívu rozprávok a okrem spomínaného Hupkyho z nej vytiahli aj Jacka s kúzelnými fazuľkami. Na prvý pohľad zvláštna kombinácia na plátne funguje bez problémov. Všetko do seba zapadá a pôsobí prirodzene. Morálnych posolstiev o sile priateľstva a lásky si užijete dosť, no vďaka ich vkusnému podaniu nepôsobia rušivo či nevhodne. Ostrejšie vtipy neočakávajte, cieľovou skupinou sú skôr menšie deti. Tým sa určite budú páčiť naháňačky, súboje aj komické prvky.

Kocúr v čižmách

Príbeh síce v strede na niekoľko minút poľaví a celkovo pôsobí dosť „shrekovsky“, teda už nie úplne originálne, no ide o príjemný animák. Keďže sa pod neho podpísali ľudia z DreamWorks, o vizuálnej a zvukovej stránke sa baviť ani nemusíme, sú na vysokej úrovni. Slovenský dabing je v poriadku, aj keď originál je originál (najmä ak si predstavíme Antonia Banderasa a Salmu Hayek ako dabujú hlavných zvieracích hrdinov). Napokon sa dostávame k tradičnej téme, a tou je 3D technológia. Hoci sa na novinárskej projekcii premietalo bez nej, podľa vyjadrení viacerých recenzentov, ktorí film v trojrozmernom formáte videli, nie je ani potrebná.

Konečný verdikt:★★★½☆

Kocúr v čižmách ma nesklamal. Napriek drobným chybičkám ponúka slušnú porciu pohodovej rodinnej zábavy s dostatočným množstvom akcie, vtipov a moralizovania. Zaslúži si vašu pozornosť.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia série o zelenom zlobrovi, Zorra, Desperada, rozprávajúcich vajec a rýchlo rastúcich fazuliek.

Kocúr v čižmách (Puss in Boots), animovaná dobrodružná komédia, USA, 2011, 90 min., réžia: Chris Miller, scenár: Tom Wheeler, Will Davies, Brian Lynch, hudba: Henry Jackman, hrajú (v slovenskom znení): Dušan Szabo (Kocúr), Peter Sklár (Hupky Dupky), Soňa Norisová (Cica Labka), Pavol Topoľský (Komandante), Táňa Radeva (Imelda), Ivan Vojtek (Jack), Gabriela Dzúriková (Jill), Boris Farkaš (väzeň) a ďalší.