Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

PICF – malý, ale kvalitný

PICF – malý, ale kvalitný

| On 28, Nov 2011

Málo zvučných mien, málo ľudí, málo spánku. Ale! Veľa zábavy, veľa stretnutí, veľa zážitkov. Pohoda Indoor Camping Festival bol organizovaný rovnakým tímom ako jeho letný veľký brat. Konal sa v priestoroch trenčianskeho výstaviska a trval dva dni. Zimný experiment skončil a môže sa začať analýza.

Ťažký začiatok

Presný počet vám asi nikto nepovie, no odhady (tie optimistickejšie) sa pohybujú okolo tisíc návštevníkov. Pri kapacite dvetisíc päťsto miest sa však javí účasť malá až podpriemerná vzhľadom na to, aké si Pohoda vytvorila meno a pozíciu v posledných rokoch. Propagácia bola slabšia ako sme navyknutí. Preto ľahko stretnete priateľov, ktorí ani netušili, že sa niečo konalo. Neskorý termín a teploty nad bodom mrazu tiež zohrali veľkú rolu. Niektorým chýbal ťahúň, ktorý by pritiahol širšie obecenstvo.

Dva dni plné pohody

Kto prišiel, neoľutoval. Program bol pestrý – tri pódiá na výber a k tomu alternatíva v podobe diskusií, debát a premietaní filmov. Haly boli zvnútra vyhriate. Mráz štípal jedine pri presune medzi pavilónmi a pravdepodobne vo vonkajších obľúbených Toi Toi záchodoch. Na zimu sa ale nikto nesťažoval. Nebol na to totiž čas myslieť. Klasické „Kaščák odporúčal tohto“ znelo po celom areáli a húfy ľudí sa hrnuli na ďalšie vystúpenie, občerstviť sa alebo si odskočiť do kamenných WC.

Koncerty

Medzi najočakávanejšie koncerty prvého dňa patrili jazzoví Polar Bear, pankáči The Death Set, indie-goth rockeri Esben and The Witch a headliner podujatia Hadouken! – pätica energických Britov. Im sa podarilo dostať publikum do najväčšieho varu. Nasledujúci deň hudobne začalo mladé košické trio Jelly Belly. Ďalším zaujímavým a veľmi vydareným vystúpením sa prezentovali afterPhurikane. Mix slovenského folku, rómskej nespútanosti a africkej exotiky nesklamal. Asi najviac skloňovaným menom večera boli Paris Suit Yourself, ktorí úžasne zahrali a spravili veľkú show, keď pri poslednej piesni vbehol spevák Atche do davu a spievajúc tancoval s okolostojacimi. Nasledoval akustický koncert Sophie Barker. Silný, úprimný a nezabudnuteľný.

Pavilón 3

Nehudobný priestor v pavilóne číslo tri patril filmom, diskusiám a debatám. Avšak mnohé z nich boli s hudbou viac či menej späté. Najvtipnejším príspevkom bol „duel“ niekdajšieho signatára Charty 77 a jedného z vedúcich osobností českej alternatívnej scény sedemdesiatych rokov, Mikoláša Chadima a Ladislava Snopka, archeológa, dramaturga, publicistu a zakladajúceho člena VPN. Od témy Komunisti a alternatíva sa diskutujúci dostali k politológii a riešili problémy kapitalizmu a socializmu. Okrem iných sa premietli dve snímky Zuzany Piussi, debatovali umelci, ktorí napísali nedávno knihy a Zuzana Wienk hostila občiansko-aktivisticky zamerané diskusie.

Čo ďalej

K spokojnosti organizátorov možno hovoriť o vydarenej akcii. Návštevníci sa zabávali a účinkujúci si tiež pochvaľovali. Ducha Pohody sa podarilo čiastočne oživiť aj na tomto cudzom mieste. Stretali ste usmiatych ľudí, prebiehali družné rozhovory pri pohári vareného vínka a celkovo vládla príjemná atmosféra. Ak sa bude uvažovať o ďalších ročníkoch, stálo by zato premyslieť dátum a možno vybrať iný areál, napríklad bratislavskú Inchebu, keďže väčšina pricestovaných prišla z hlavného mesta. Samozrejme, možností je oveľa viac. O rok snáď uvidíme, ako sa zimná Pohoda vyvinie. Dovtedy sa tešme na letnú.