Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Vykročte o polnoci do parížskych ulíc

Vykročte o polnoci do parížskych ulíc

| On 25, Nov 2011

V poradí už 45. filmový titul Woodyho Allena vznikol na požiadanie francúzskej metropoly. Zlé jazyky hovoria, že majstrovský satirik ťaží z minulej slávy a upadá do „allenovskej“ všednosti. Po rozpačitej snímke Poznáš muža svojich snov je tu opäť príjemná dávka filmovej kvality.

Midnight in Paris

Mladý americký pár Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdams) cestujú do Paríža s jej rodičmi. Čím bližšie je svadba, ktorú plánujú, tým odlišnejšie sú predstavy o spoločnej budúcnosti. Zatiaľ čo Gila, hollywoodského scenáristu, láka predstava života v Paríži ako spisovateľa, jeho nastávajúca si život niekde inde než v L. A. nevie predstaviť.

Allen prináša typické problémové vzťahy, ktoré nie vždy hrajú na spoločné husle. Hlavný hrdina je stratený vo vlastnej knihe, pochybuje o manželstve so síce krásnou, ale neústupčivou priateľkou. Útočisko nachádza v zákutiach a čarovných uličkách. Do cesty sa mu pripletie skupinka podivínov, v ktorej spoznáva významných umelcov 20. rokov. Večery s otravnými priateľmi a nedôverčivými svokrovcami vymieňa za ochutnávku bohémskeho života, pričom spoznáva okúzľujúcu Adrianu. Zamotaný v sieti vlastných myšlienok i pocitov kľučkuje v dvoch svetoch a nevie nájsť východisko.

Midnight in Paris

Owen Wilson v úlohe nerozhodného scenáristu beznádejne zaľúbeného do francúzskeho dažďa nejako obzvlášť neprekvapil. Ruch príbehu ho pohltil, „viezol“ sa s davom ľudí, hudbou a obrazom, preto sa pozornosť od samotného hrdinu veľakrát odkláňa. Spomedzi množstva účinkujúcich sa významnejšie blysol Corey Stoll ako nekompromisne svojrázny a neúprosne úprimný Ernest Hemingway. Múzu nejedného umelca stvárnila pôvabná Marion Cotillard, ktorá s nonšalantnou eleganciou žiarila nielen v očiach hlavnej postavy, ale aj na plátne. Herecký debut francúzska prvej dámy Carly Bruni ťažko hodnotiť, pretože v role sprievodkyne múzea nemala dostatok priestoru na realizáciu. O to príjemnejším osviežením filmu, hoci len na pár okamihov, bol Adrien Brody v úlohe extravagantného surrealistu Salvadora Dalího.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Allen natočil mimoriadne pútavú reklamu na Paríž. Snímka sa však nesnaží divákov manipulovať, ani ich nenúti prijímať režisérov názor. Naopak, ponúka im možnosť vybrať si svoj vlastný „zlatý vek Paríža“. Scenár opúšťa všetky zaužívané klišé, bezobsažné frázy nahrádza nekonvenčnými dialógmi. Spočiatku banálne vyznievajúce rozhovory v sebe nesú cit pre satiru a postupne odkrývajú hlbší zmysel. Inteligentnému filmu tak dávajú sviežosť a pritom mu ponechávajú ľahkú plynulosť deja. Tú umocňujú vynikajúce jazzové klasiky od Cole Portera, Sidneyho Bechta, či Franka Sinatru, ktoré nadchnú a zahrejú na duši počas celého filmu.

Konečný verdikt:★★★★☆

Najnovšiu snímku Woodyho Allena si nenechajte ujsť. Polnoc v Paríži je príjemné dielo plné úsmevných momentov. S bezradnými hrdinami v bizarných situáciách ponúka divákom skvelú zábavu.

Cieľová skupina:

Film ocenia najmä fanúšikovia „allenovského“ humoru, milovníci svetovej literárnej klasiky či umenia a nepochybne Paríža.

Polnoc v Paríži (Midnight in Paris), komédia, romantický, fantasy. USA, Španielsko, 2011, 94 min. Réžia: Woody Allen. Hrajú: Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Alison Pill, Adrien Brody a ďalší.