Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Real Steel: Oceľová päsť – morálne posolstvo v kovovom ringu

Real Steel: Oceľová päsť – morálne posolstvo v kovovom ringu

| On 21, Nov 2011

Poviedky známeho amerického autora Richarda Mathesona sa mnohokrát stávajú predmetom filmárov. V roku 1956 napísal poviedku Steel o mlátiacich sa robotoch, ktorá už bola raz spracovaná do televíznej podoby ako jedna epizóda v kultovom seriáli Twilight Zone. Momentálne na kiná útočí akčný blockbuster, ktorý je inšpirovaný touto poviedkou a ak máte radi ničenie železa, máte sa na čo tešiť.

Real Steel: Oceľová päsť – morálne posolstvo v kovovom ringu

V blízkej budúcnosti nemá agresívny šport, box, na svete svoje miesto. Preto sa bývalý boxer Charlie Kenton musí adaptovať na novú dobu. V ringu proti sebe stoja dvaapolmetroví roboti, ktorí sú konštruovaní a ovládaní ľuďmi. Charlie sa zo všetkých síl snaží finančne prežiť, a preto obieha podradné zápasy so starými robotmi. Keď je situácia naozaj bezvýchodisková, do životnej cesty sa dostáva jeho malý syn, s ktorým sa v podstate nikdy nevidel. Spoločne získajú veľmi zastaraný typ robota, ktorý sa vďaka Charlieho boxerským schopnostiam a technickým znalostiam jeho syna môže stať šampiónom.

Celý film je postavený na dvoch základných konceptoch. Prvý je, samozrejme, vizualizácia. Dá sa povedať, že ide o skĺbenie filmov ako Rocky a Transformers. To sa nemôže zaobísť bez skvelých efektov a animatronickej práce. Tým druhým je veľmi prekvapujúco morálne poučenie. Celý príbeh zakladá na druhom koncepte, ktorý som naozaj nečakal až v takej miere. Charlie je proste sebecký a nepríjemný muž, ktorému sa do cesty postaví jeho syn, a musia nájsť spoločnú reč. Aj vďaka tomu film miestami pripomína skôr „disneyovku“. Najzaujímavejšie je, že to vôbec nevadí a ide o príjemné osvieženie. Kvôli postave malého syna sa na filme zabavia i mladší diváci a násilie vo filme nie je hnané do extrému.

Real Steel: Oceľová päsť – morálne posolstvo v kovovom ringu

Réžie filmu sa ujal Shawn Levy, pre ktorého je takýto druh filmu v podstate novou skúsenosťou. Treba uznať, že nesklamal. Doteraz má na konte komédie typu Ružový panter alebo Noc v múzeu, preto boli očakávania celkom rozpačité. Keď sa hneď z úvodu ukázalo, že nebudeme musieť čeliť nemiestnym a trápnym vtipom, obavy sa vytratili. Film si tak začnete užívať, fandiť postavám, prekusnete, že ide len o klasický príbeh otca so synom a budete si poklepkávať do rytmu so slušným pesničkovým soundtrackom, ktorý vsádza na zmes hip-hopu, rapu, numetalu a hard rocku.

Konečný verdikt:★★★★☆

Filmu vôbec nevadí, že ide v podstate len o morálne posolstvo. Vo svojom hi-tech šate mu to vieme odpustiť a dokonca začneme fandiť ústrednej hereckej dvojici. Aj keď už niekedy zhruba v polovici viete, ako asi film skončí, tak finálový zápas si budete vychutnávať. Presne ako priamy prenos boxu v telke, kedy nemáte ani zdanie, ako to môže dopadnúť.

Cieľová skupina:

Real Steel je hlavne filmom pre tínedžerov. Tým nevylučujeme, že film sa nebude pozdávať ani starším ročníkom, no tí sa budú na film pozerať viac kriticky.

Real Steel: Oceľová päsť (Real Steel), akčný sci-fi film, USA, 2011, 127 min., réžia: Shawn levy, scenár: John Gatins, kamera: Mauro Fiore, hudba: Danny Elfman, hrajú: Hugh Jackman (Charlie Kenton), Dakota Goyo (Max Kenton), Evangeline Lilly (Bailley Tallet), Olga Fonda (Farra Lemkova), Kevin Durand (Ricky) a ďalší.