Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Filmový sviatok v Bratislave

Filmový sviatok v Bratislave

| On 17, Nov 2011

November je v Bratislave tiež známy ako Mesiac fotografie. Výstavy však nie sú jediné miesta, ktoré v tomto období ponúkajú priestor na „kultúrne vyžitie“. Od 4. do 9. novembra sa uskutočnil trinásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, ktorý po skončení v hlavnom meste pokračoval aj v Banskej Bystrici.Nenad Dukic

Tento ročník priniesol množstvo zmien. Začnem zrejme najdôležitejším, a to vedením. Umeleckého riaditeľa Mathieu Darrasa vystriedal srbský kritik Nenad Dukić, ktorý ako hlavný programový dramaturg zostavoval sekciu „Súťaž hraných filmov“. Okrem toho sa menili aj programový tím a nimi novo vytvorené filmové sekcie. Pribudli tak napríklad „Červené westerny“ (westerny zo sovietskeho bloku) či „Antidepresíva“ (optimizmus vo filme). Mnohí výber filmov porovnávali. Jedni nadávali, druhí si pochvaľovali, a preto je ťažké vyjadriť konečný verdikt. Závisí to nielen od vkusu jednotlivých divákov, ale aj od získaných lístkov, ktoré boli na „trháky“ už tradične vypredané. Zmenili sa aj priestory premietania. Z chladného Auparku sme prešli do rovnako chladnej Eurovei. Príjemným prekvapením bolo zaradenie kinosál nového filmového klubu Lumière.

Peter Kristufek a Ivan TrojanFestival, ktorý sa pre tento rok „prezliekol“ do červenej, priniesol opäť balík nových kvalitných zahraničných i domácich snímok. Vzhľadom na veľký počet filmov a snahu udržať čitateľovu pozornosť vyberiem len niekoľko naj -očakávanejších, -kontroverznejších, -lepších a -obľúbenejších. Ako prvý dávam do pozornosti Viditeľný svet, celovečerný hraný debut slovenského režiséra (a známeho spisovateľa) Petra Krištúfka. Hlavnú úlohu stvárnil Ivan Trojan, ktorý na festivale získal cenu v kategórii „Najlepší herec“. Film rozpráva príbeh osamelého letového dispečera Olivera. Jeho pozornosť si získa mladá rodina z vedľajšieho paneláku. Záujem sa však postupne premieňa na obsesiu ich súkromím. Krištúfek vytvoril dielo netypické svojou atmosférou, prostredím i žánrom v rámci súčasnej slovenskej kinematografii. Odporúčam s výkričníkom.

MFF Bratislava 2011Pri hraných filmoch zostanem aj naďalej. V pomyselnej sekcii „najočakávanejšie“ sa s určitosťou objavil aj ruský Faust režiséra Alexandra Sokurova, tohtoročný víťaz hlavnej ceny v Benátkach. Pri projekcii sa vynorilo hneď niekoľko „prekvapení“ – chaotické titulky, nesprávny formát obrazu či dialógy s „dabovaným nádychom“. Na takto malom priestore je zbytočné hovoriť o filme viac, akurát, že divácke reakcie rozdelil na dva opozitné tábory podobne, ako aj Malickov Strom života.

Do „exkluzívnej“ zbierky pridám ešte český animák Alois Nebel, ktorý sa aktuálne nachádza v nominovanej Oscarovej osemnástke za najlepší animovaný film. Snímka využíva podobizne a pohyby (technika rotoscoping) známych českých hercov (Miroslav Krobot, Karel Roden, Ivan Trojan a ďalší). Alois Nebel však nesplnil moje očakávania – príbeh pôsobil priemerne a široké možnosti animácie ostali nevyužité.

Kino LumiereDivácku priazeň si nepochybne získal film Toto je to miesto od Paola Sorrentina (v hlavnej úlohe Sean Penn), čo sa zrejme nedá povedať o Kim ki-dukovom dokumente Arirang. Cenu divákov si však napokon odniesol Dokonalý súlad s atraktívnym hereckým obsadením v podobe Ewana McGregora a Evy Green. Viac informácii o víťazoch získate na stránke festivalu.

Z mnou 27 zhliadnutých filmov som vybrala najdiskutovanejšie, a preto som sa ostatným už pre nedostatok priestoru nevenovala. Festivalu želám do budúcna menej technických problémov a viac fanúšikov!

Foto: IFF Bratislava