Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Tonny Oravík – v umení chcem zanechať svoju stopu

Tonny Oravík – v umení chcem zanechať svoju stopu

| On 11, Nov 2011

Anton Oravík, tvoriaci pod umeleckým menom Tonny, má 28 rokov a pochádza z Považskej Bystrice, kde aj momentálne žije a tvorí. Navštevoval Strednú priemyselnú školu v Považskej Bystrici, odbor TIS. Momentálne študuje externe Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Napriek tomu sa chce naplno a profesionálne venovať umeleckej tvorbe.

Slovensko

Ako ste sa dostali k umeleckej tvorbe – maľovali ste už ako dieťa, máte v rodine podobne zameraných príbuzných, ktorí Vás k tomu viedli, prípadne škola, kde ste študovali?

Maľovaniu sa venujem odmalička, bolo jedným z mojich najobľúbenejších spôsobov trávenia detstva. Jediným príkladom mi bol môj otec, ktorý sa maľovaniu taktiež venoval a po ktorom som tento talent zdedil. Aj keď sa ma rodičia snažili touto cestou viesť a zapísali ma na výtvarný krúžok, vydržal som tam len jedinú návštevu. Pamätám si, že ma nebavilo maľovať to, čo mi dali ako úlohu. Boli to tuším kvety vo váze. Ani neskôr som sa cestou študovať umenie nevybral, aj keď dnes by som sa rozhodol určite inak. No a keďže klasické umelecké vzdelanie nemám, mám teraz o to väčšiu chuť v maľovaní niečo dosiahnuť.

Akému typu umenia sa venujete, resp. akú techniku používate?

Prevažná časť mojej tvorby je olejová a akrylová maľba na plátno, no nevyhýbam sa ani kresleniu ceruzkou. Skúšam aj rôzne iné techniky, pretože v umení nie je nič dané a každý deň v ňom človek môže nájsť nové možnosti a kombinácie.

John Lennon

Kto alebo čo je najčastejším motívom Vašej tvorby?

Inšpiráciu na maľovanie hľadám všade. Či už je to príroda, ľudia alebo miesta kade chodím a, samozrejme, veľkou inšpiráciou sú aj vernisáže a výstavy umelcov, ktorých sa zúčastňujem. Taktiež časť z mojej tvorby odzrkadľuje moju momentálnu náladu, vnútorné pocity a prostredie, kde sa nachádzam. Medzi moje diela, z ktorých mám najväčšiu radosť, patria jednoznačne portréty. Namaľovať portrét, s ktorým je zákazník maximálne spokojný, v ktorom nájde svoje črty, je najväčšie ocenenie aké môžem získať.

Je ťažké presadiť sa medzi aktuálnymi umelcami – dostať sa na akýsi vrchol tvorby?

Myslím si, že je to ťažké, pretože je veľa výborných umelcov, ktorých tvorba je naozaj kvalitná a zaujímavá. Ale verím, že keď si postupne vytvorím svoj štýl, nájdem svojich fanúšikov, budem sa zdokonaľovať a učiť sa nové veci, tak sa úspech dostaví. Už mám za sebou zopár výstav, zúčastňujem sa rôznych umeleckých akcií, kde môžem prezentovať svoju tvorbu. Takže moje meno sa už začína dostávať medzi ľudí. Všetko bude závisieť len na mne.

Talianske ráno

Čo by ste chceli v oblasti umeleckej tvorby dosiahnuť? Máte nejaké méty?

Úspech je vždy, keď sa namaľovaný obraz páči ľuďom. To ma zatiaľ najviac napĺňa. Mám ale ambície dostať sa so svojou tvorbou aj na výstavy do významných zahraničných miest. Veľkým úspechom pre mňa osobne by bolo vystavovať napr. v Paríži či v Miláne. Som sám zvedavý, ako sa to bude vyvíjať. No a takým najväčším snom je, samozrejme, zapísať sa do povedomia ľudí ako významný umelec a zanechať v umení svoju stopu.

Aké sú zatiaľ ohlasy, kritiky či pochvaly na Vaše obrazy?

Ohlasy sú zatiaľ veľmi pozitívne, čomu som veľmi rád. Ale keď príde aj nejaká kritika, nebudem proti, pretože vďaka kritike sa môže človek posunúť ďalej a často lepšími krokmi. Nemaľujem len na objednávku. Maľujem vždy, keď mám voľný čas, takže mám stále dosť obrazov u seba doma. No aj tie už začínajú miznúť, nachádzajú svojich zákazníkov, čo ma motivuje pracovať ďalej s vedomím, že tie hodiny strávené pri farbách a štetcoch majú zmysel.

Považský hrad

Doterajšie výstavy (2011):

Sólo výstava – Kúpele Nimnica, Nimnica, Slovenská republika (september).

Skupinová výstava – Zvonice Soláň, Karolinka, Česká republika (október).

Pripravované výstavy (2011):

Sólo výstava – Galéria UNIQA pod hradom, Bratislava, Slovenská republika (18. november).

Doterajšie akcie (2011):

Prezentácia tvorby v rámci festivalu FAST v Pezinku (október).

www.tonnyoravik.com