Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Vymedzený čas – záleží na každej sekunde

Vymedzený čas – záleží na každej sekunde

| On 08, Nov 2011

V kinách od 3. 11. 2011.

Koľkokrát ste už vo svojom živote počuli slovné spojenie „nemám čas“? Ľudia sa neustále ponáhľajú, nestíhajú prísť na stretnutia, svoje deti vidia len neskoro večer po návrate z práce. Čo by sa stalo, keby sme minútami, hodinami, mesiacmi platili za svoj život? Najnovšia snímka uznávaného režiséra Andrewa Niccola rozpráva práve o tom.

Vymedzený čas

Hovorí o svete, v ktorom peniaze neexistujú. Vlastníte len čas, oveľa dôležitejší, než kedykoľvek predtým. Po narodení dostaneme 25 rokov normálneho života. Zrazu sa spustia hodiny na ruke a začne sa odpočítavať presne jeden rok. Svojou aktivitou ho môžeme rozšíriť, znásobiť alebo úplne stratiť. Keď uplynie posledná sekunda, končí naša existencia. A ďalšia známa formulka „čas sú peniaze“ naberá iný rozmer.

Blízka budúcnosť. Žijeme v dobe nadvlády času. Všetko je ním podmienené. Robotník Will Salas ťažko pracuje, aby získal čo najviac tejto nesmierne dôležitej jednotky pre seba a svoju matku. Jedného dňa náhodou stretne človeka, ktorý sa o svoju existenciu prakticky nemusí obávať. Vlastní totiž stovky rokov, preto má dostatok priestoru na uskutočňovanie svojich plánov. Keď sa ho pokúsia okradnúť zlodeji, pomoc mu ponúkne práve Will. Hoci je ale milionárovo telo vo výbornej fyzickej kondícii, jeho myseľ mu radí, aby svoj život vo veku 105 rokov ukončil.

Vymedzený čas

Rozhodne sa darovať ich svojmu záchrancovi, žijúcemu zo dňa na deň. Doslova. Prekvapený a spokojný Will sa so svojou matkou dohodne na stretnutí, kde jej chce darovať ďalšie roky života. Bohužiaľ, osud je k nemu opäť krutý, a tak sa opantaný spravodlivým hnevom vydáva do inej časovej zóny, v ktorej žijú boháči. Zaujme miestneho milionára a predovšetkým jeho dcéru, túžiacu po radikálnej zmene, vzrušení z neznámeho. Skôr než si stihne uvedomiť, čo sa to okolo nej vlastne deje, Will ju unesie a stáva sa z nej dôležitá rukojemníčka…

Hneď na začiatku hodnotenia vám prezradím najväčšie pozitívum snímky – je ním originalita. Čo sa týka témy, máme tu skutočne niečo nové, iné. Niccolovi, známemu aj vďaka dielam Gattaca či Obchodník so smrťou, sa podarilo dostať na plátno nadčasový námet s filozofickým, psychologickým a morálnym presahom. Do scenára sa však výraznejšia dávka moralizovania akosi nedostala. Kto by čakal množstvo akčných scén, bude zrejme sklamaný. Tento film nie je o nich.

Tvorcovia uprednostnili pomalšiu gradáciu deja, preto môžu pokojne servírovať myšlienku za myšlienkou. K hlbšiemu analyzovaniu ale neprišlo. Zato tu výrazný priestor dostáva romantika, ktorá niektoré prvky odsúva do úzadia. Napriek tomu je príbeh zaujímavý, herecké výkony výborné (no Cillianovi Murphymu by som dal viac priestoru na hlbšie prezentovanie svojej postavy) a audiovizuálna stránka kvalitná. U tohto režiséra to nie je prekvapujúce tvrdenie. Ak si teda chcete trochu zafilozofovať a zároveň trochu oddýchnuť, mali by ste sa vybrať do kina.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Vymedzený čas predstavuje dielo so zaujímavým námetom, kvalitnými hercami a miestami trochu nelogickým scenárom. Po obrazovej i zvukovej stránke mu prakticky nie je čo vytknúť.

Cieľová skupina:

Určite nie milovníci akcie, skôr diváci, ktorým neprekáža pomalšie plynúci dej a fanúšikovia originálnych sci-fi diel.

Vymedzený čas (In Time), sci-fi triler, USA, 2011, 109 min., réžia: Andrew Niccol, scenár: Andrew Niccol, kamera: Roger Deakins, hudba: Craig Armstrong, hrajú: Justin Timberlake (Will Salas), Amanda Seyfried (Sylvia Weis), Cillian Murphy (Raymond Leon), Olivia Wilde (Rachel Salas), Vincent Kartheiser (Philippe Weis), Matt Bomer (Henry Hamilton), Alex Pettyfer (Fortis), Johnny Galecki (Borel) a ďalší.