Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Zimný Žákovic Open – ako Para tromfla Tata Bojs

Zimný Žákovic Open – ako Para tromfla Tata Bojs

| On 07, Nov 2011

Zimná verzia festivalu Žákovic Open patrí k pravidelným jednodňovým festivalom konaným na prelome jesene a zimy. Po minuloročnom úspechu klubu MMC sa organizátori opäť rozhodli pre jeho priestory. Tentokrát však neboli dve pódiá. Pre obmedzenú kapacitu sa všetky vstupenky rozpredali v predpredaji. Hlavným dôvodom ale boli tri kapely domácej scény a jedna zo susednej českej.

Tata Bojs

Na úvod vystúpila kapela Billy Barman so svojimi tri roky starými hitmi. Pravdupovediac, nečakal som veľa od formácie, ktorá už viac než tri roky hráva na koncertoch rovnaké piesne a ani nepôsobí, že by chcela zložiť nové. Našťastie, po dvoch „klasikách“ prišlo prekvapenie v podobe skladby Strmá voda. Psychedelická rocková atmosféra, ktorú ňou vytvorili, patrila k vrcholu vystúpenia. Zdá sa, že turné s Parou a Tata Bojs malo blahodárne účinky. Uvidíme, či to stačilo ako povzbudenie k vydaniu nového albumu.

Druhým v poradí bola skupina Hex, ktorá má na svedomí vznik nielen zimného, ale aj letného festivalu Žákovic Open. Množstvo návštevníkov tak možno označiť zároveň za ich fanúšikov. Známe texty a melódie zneli nielen z úst speváka Ďuďa. Človek mohol sledovať aj natešené tváre, ktoré si pospevovali známe piesne a tiež nové skladby z poslednej platne nazvanej Ty a ja.

Hex

Podľa naplnenia klubu a potlesku pred ďalším vystúpením som hodnotil, že príde headliner večera. A veru tak bolo. Na pódiu sa zjavila Para v plnej zostave s mini dychovou sekciou (saxofón a tuba). Ťažko zhodnotiť, kto si užíval koncert viac, či hudobníci alebo publikum, každopádne išlo o vrchol večera. Para totiž často nekoncertuje a verím, že samotní členovia sa zo spoločného hrania veľmi tešia. Pocit uvoľnenosti, radosti a nadšenia z hudby tak ľahko prehupne na obecenstvo a malý zázrak je na svete.

Záver patril českej štvorici Tata Bojs. Na začiatok zahrali svoje staršie a známejšie hity, ale na rad sa dostali aj skladby z posledného albumu Ležatá osmička. Napriek tomu, že formácia patrí medzi pomerne populárne hudobné skupiny aj na Slovensku, značná časť návštevníkov si povedala, že ich vidieť nemusí. V porovnaní s predošlým vystúpením viditeľne ubudlo ľudí, čo sa však neodrazilo na hudobnom výkone a prítomní mohli odchádzať spokojní.

Po skončení festivalu som sa neubránil pocitu, že som strávil večer v prostredí príjemnej hudby, ktorá by mohla znieť častejšie aj v éteroch viacerých rádií. Podobné diskusie síce nemajú význam a doteraz neviedli k zmene, ale vzdávať sa netreba. Možno raz príde programový riaditeľ, ktorý pochopí, že Para, Billy Barman a ostatní by mohli byť príjemným osviežením hudobného vysielania. Ľudia by si na chvíľu oddýchli od Desmodu a No Name. Na začiatok by stačilo zaradiť aspoň do občasnej rotácie.

Viac foto na našom Facebooku.