Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Slovenská hudobná jeseň

Slovenská hudobná jeseň

| On 07, Nov 2011

Vypočuli sme hlasy, ktoré žiadali viac slovenskej hudby na našom portáli. Preto sme sa zhostili náročnej úlohy. Vybrali sme si aktuálne albumy a mená, ktoré najviac rezonujú v súčasnej populárnej hudobnej scéne. Veríme, že budete nasledujúce riadky čítať s aspoň takým nadhľadom, s akým sme my počúvali.

Desmod – Iný rozmer

Desmod – Iný rozmerNajnovší album nitrianskej skupiny Desmod nie je iný. Stále hrajú rovnako dobre ako doteraz a prinášajú svojim fanúšikom energiou nabité skladby s výraznými textami. Názov už ôsmeho štúdiového počinu odkazuje najmä na tri anglické piesne, ktoré sa pôvodne metalová formácia rozhodla zaradiť do novej tvorby. Neprajné jazyky rozšírili fámu, že hudobníci plánujú preraziť v zahraničí a pomaly sa úplne preorientovať na svetový hudobný trh. Malo by to znamenať koniec úspešných refrénov („vždy je tu niekto, kto Ťa má rád“ zo skladby Ona a on) a začiatok univerzálnejšieho prístupu k publiku („just let me be your hero“ zo skladby I would). Avšak spevák Kuly musí ešte popracovať na svojej výslovnosti. Hlbšiu reflexiu Iný rozmer nepotrebuje, pretože fanúšikovia ho určite majú a my ostatní si nové piesne vypočujeme v slovenských rádiách, hypermarketoch a dedinských rozhlasoch. (D. Tvrdoň)

Konečný verdikt: recenzent sa neodvážil hodnotiť.

Desmod – Iný rozmer (2011), Universal Music, pop

Mária Čírová – Na dosah

Mária Čírová – Na DosahTento vysoko nekonzistentný album je vhodný pre všetky štádia schizofrénie. Vskutku som mal pocit, že ho naspievalo desať rôznych speváčok. Mária nehľadá svoju cestu ani spevácku polohu, kde by sa cítila dobre. Odspieva síce všetko, ale bez hlbšieho zmyslu. Je to škoda, lebo počuť, že sa technicky posunula dopredu. Pri počúvaní prejdeme širokým spektrom žánrov a inšpirácii (odkaz Marošovi Kachútovi – započul som aj Atlantu), čo platni skôr uškodilo ako prospelo. Navyše, uši týrajú niektoré songy písané so zjavným zámerom preraziť v rádiu. Na dosah je nepodarený album. Môže sa dotknúť všetkých, ktorí sa snažia svojou prácou niečo povedať alebo vyjadriť. Máriu som za jej študentských čias spoznal aj osobne. Nerozumiem, prečo sa inteligentné dievča s kedysi skvelým vkusom uberá týmto smerom. Jedna hviezdička za občasné náznaky muzikálnosti. (M. Kubačka)

Konečný verdikt:★☆☆☆☆

Mária Čírová – Na Dosah (2011), Street Production, pop

No Name – Nový album

No Name – Nový albumSlovenský Coldplay od čias založenia prekvapil s ďalším invenčným názvom. Poďme sa ale venovať ich novej hudbe. Umiestnenie duetu s Luciou Bílou na začiatok albumu považujem za zákerný a geniálny krok zároveň. Singel prevedie lobotómiu mozgu s chladnokrvnou presnosťou a od tohto momentu ste bezbranní. Texty vás rozosmejú aj donútia sa zamyslieť, hudba neurazí. Timkov spev sa opäť raz pohybuje vo svojich dopredu predvídateľných líniách a inštrumentalisti predvádzajú poctivý kus roboty. Ku koncu už pristanete na všetko, čo No Name predostrie. Jednoducho to vedia. Viac ako 250 000 predaných albumov, trojnásobný Zlatý Slávik v Česku, päťnásobný strieborný Slávik na Slovensku, sedem zlatých a päť platinových platní. Čo viac dodať? (M. Kubačka)

Konečný verdikt: recenzent sa neodvážil hodnotiť.

No Name – Nový album (2011), Sony BMG, pop

Zuzana Smatanová – Dvere

Zuzana Smatanová – DvereKeď sa prvýkrát zjavila pred niekoľkými rokmi, Slovensko dostalo svoju Avril Lavigne. Podobnosť bola očividná, dokonca aj hudobne by sa dali nájsť paralely. Avšak kým po kanadskej interpretke zaľahla zem, Zuzana Smatanová sa vydala vlastnou cestou a dnes prichádza s ďalším novým albumom. Piata platňa sa volá Dvere a ukrýva desať veselých skladieb víťazky súťaže Coca-Cola Popstar z roku 2003. Jednoduchosť, úprimnosť a nepochopiteľná priamočiarosť textov robí z platne dokonalý počin pre mladších poslucháčov. Moja generácia mala v mladosti Mišku Paštékovú a jej Sprayera Frayera, dnešná mládež zas bude počúvať Zuzanu Smatanovú a spievať Dnes sa mi nechce nič. Keďže zatiaľ nestihla vydať nový klip, dovolím si ponúknuť malú inšpiráciu. (D. Tvrdoň)

Konečný verdikt:½☆☆☆☆

Zuzana Smatanová – Dvere (2011), Sony BMG, pop