Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Tintinova cesta na strieborné plátno

Tintinova cesta na strieborné plátno

| On 06, Nov 2011

Tintin and SnowyV poslednej dobe sme navyknutí, že každoročne na nás kiná vypľujú niekoľko komiksových adaptácií. Čím ďalej sú však lepšie a u publika obľúbenejšie. Teraz do kín mieri komiks s európskym zázemím, ktorý si do parády zobral Hollywood. Hovorím o Tintinovi a toto je jeho príbeh o tom, ako sa obyčajný reportér z komiksu môže stať skutočnou ikonou.

Tintin na papieri

Tintin sa prvýkrát objavil už v roku 1929 v belgických novinách pre mládež, Le Petit Vingtième. Jeho stvoriteľom je Georges Prosper Remi, ktorý publikoval pod pseudonymom Hergé. Hergé predstavil svetu mladého reportéra, ktorý sa vždy zapletie do záhady či kriminálneho prípadu na medzinárodnej úrovni. Neustále ho sprevádza verný pes Snowy, ktorý mu je najlepším pomocníkom. Tintin zažil 24 dobrodružstiev, pričom posledné dobrodružstvo je nedokončené (Tintin et l´alph-art, 1986). Časom k nemu pribudli i známe postavy ako Thomson a Thompson (Les Cigares du pharaon, 1934) a kapitán Haddock (Le Crabe aux pinces d´or, 1941). Tintin je jedným z najpopulárnejších komiksov vôbec. Po celom svete sa predalo cez 200 miliónov výtlačkov a jeho dobrodružstvá sa preložili do 58 jazykov.

Tintin komiks

Tintin sa hýbe

Tintin Le CrabeUž v roku 1947 vznikol kúsok, v ktorom sa Tintin hýbe. Belgický film Le Crabe aux pinces d´or je spravený pomocou stop-motion animácie a v podstate ide o doslovnú adaptáciu rovnomenného komiksu.

O viac ako desaťročie sa Tintin opäť vracia na obrazovky. Tentoraz v kreslenom seriáli s názvom Les Adventures de Tintin d´après Hergé od štúdia Belvision. V rokoch 1959 až 1963 vyšlo stoštyri 5-minútových častí, ktoré obsiahli 6 komiksových predlôh. Tento seriál živil záujem belgických fanúšikov a pripravil pôdu pre to, aby sa čoraz viac ľudí mimo Belgicka zaujímalo o Tintina.

Tintin ako živý

V roku 1961 vznikol prvý hraný film s Tintinom, Tintin et le mystère de la Toison d’or. Snímka je zaujímavá hlavne tým, že nie je podľa žiadnej komiksovej predlohy, ale má svoj vlastný scenár a príbeh. Herci sa celkom ponášajú na svoje kreslené originály. Na úspech prvého filmu sa nadviazalo pokračovaním s názvom Tintin et les oranges bleues, ktorý však nedosahoval kvalít prvého dielu.

Tintin

Tintinove celovečerné animáky

Tintin and the Lake of SharksV roku 1964 sa štúdio Belvision vrátilo k Tintinovi, tentoraz už s celovečernými filmami. Prvý z tejto trojice dobrodružstiev, Tintin – L´Affaire Tournesol, sa zaoberá hlavne postavou, ktorá sa tiež nezriedka objavuje v komiksových predlohách – profesorom Tryphonom Tournesolom (u nás známejší pod českým menom profesor Tryfon Hluchavka alebo profesor Fosfát). Na tento kúsok sa nadviazalo filmami Tintin et le temple du soleil a Tintin et le lac aux requins, pričom posledný zmieňovaný je považovaný za najlepší a najúspešnejší film štúdia Belvision.

Ako si pamätáme Tintina

Seriál z roku 1990 s názvom Les Adventures de Tintin sa zrejme ako jediný môže svojím medzinárodným úspechom vyrovnať sláve a úspechu komiksových predlôh. 39 častí po 25 minút sa verne drží originálu a v podstate rozhýbava okienko po okienku. Toto je ten seriál, ktorý si pamätáme zo svojich detských čias, keď sme ako deti neustále sledovali Tintinove dobrodružstvá.

Les Adventures de Tintin

Tintin v Hollywoode

TintinTrvalo to síce dlho, ale Tintin si našiel svoju cestu, ako sa dostať do Hollywoodu. Dej filmu The Adventures of Tintin je založený až na troch komiksoch (Le Crabe aux pinces d’or, Le Secret de la Licorne, Le Trésor de Rackham le Rouge). Vďaka technike performance capture sa Tintin správa ako hraný film, no udržuje si svoje kreslené kúzlo. Vďaka tomu, ale aj vďaka skvelej práci scenáristov, producentov a režiséra, si film zachováva celé svoje čaro a my sa už nedočkavo trasieme na ďalšie dva diely z tejto pripravovanej trilógie.