Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Tintinove dobrodružstvá – všetky očakávania splnené

Tintinove dobrodružstvá – všetky očakávania splnené

| On 04, Nov 2011

Najnovší animovaný film, ktorý útočí na naše kiná vznikol pod producentským dohľadom veľkých režisérskych veličín – Petra Jacksona a režiséra tohto počinu Stevena Spielberga. Tintin je adaptáciou komiksových dobrodružstiev vytvorených Belgičanom Georgesom Prosperom Remim, známym pod svojím pseudonymom Hergé. Ak vás zaujíma, ako sa veľká hollywoodska produkcia vysporiadala s európskym komiksom, prečítajte si našu recenziu.

Tintinove dobrodružstvá

Tintin, neustále sprevádzaný svojím verným psom Snowym, je šikovný reportér, ktorý často pomáha polícii s najbizarnejšími prípadmi. Jeho nové dobrodružstvo začína úplne jednoducho a nenápadne. Kúpou modelu lode sa Tintin zaplieta do prastarého tajomstva. Kedysi stroskotaná loď s názvom Jednorožec (predloha spomínaného modelu) sa nikdy nenašla a povráva sa, že na jej palube bol obrovský poklad. O tento model, ktorý môže skrývať nejakú stopu k Jednorožcovi, sa okamžite začne zaujímať muž menom Sacharín. A ten rozhodne niečo plánuje. Tintin sa začne viac a viac ponárať do nebezpečnej záhady a postupom času sa k nemu pridávajú i známe postavy z komiksovej predlohy – kapitán Haddock a dvojica detektívov Thomson a Thompson.

Treba uznať, že očakávania od fanúšikov predlohy (či starších animovaných filmov/seriálov), ale aj od tých, ktorí sa po prvýkrát stretávajú s touto komiksovou ikonou, boli naozaj veľké. Dvojici Spielberg-Jackson sa podarilo všetky tieto očakávania splniť. Technicky dokonalá animácia je určite pri takých zvučných menách samozrejmosťou, ale tak skvelé 3D sme snáď nevideli od uvedenia Avatara. Žiadne zbytočné spomaľovačky, žiadne nezmyselné hádzanie vecí do stredu obrazovky, aby bol divák očarený. Skrátka vyrozprávanie príbehu bez zbytočného pozlátka a s inteligentným využitím 3D.

Tintinove dobrodružstvá

Spielberg si vždy skôr ako na formálnej stránke dával záležať na tej obsahovej. Film má skvelý dej, pri ktorom sa ani raz nebudete nudiť. Pripomína staré dobrodružné knižné seriály alebo dokonca samotného Indiana Jonesa. Myslím si, že u Spielberga sme museli byť pripravení na určitú podobnosť s Indym, no v tomto prípade to vôbec nie je na škodu. Skôr to dopomohlo k celkovému dojmu a vystupňovaniu akcie aj humoru. Je jasné, že ide o blockbuster, ktorý musí spĺňať všetky nastavené podmienky (akcia, humor, výbuchy, prestrelky). No je urobený najčistejšou formou, ktorá neurazí a dokážu sa zabávať deti i dospelí. Oceňujem najmä pridržiavanie sa predlohy. To znamená, že humor i charaktery ostali nezmenené a hlavne sme neboli svedkami toho, ako sa Tintin zaľúbi alebo niečo podobné (čo by nemalo priestor a pôsobilo skôr rušivo).

Na Tintinovom príbehu sa pracovalo neuveriteľných 10 rokov, kým sa dostal do podoby, v ktorej ho môžete uvidieť v kinách. Už teraz je jasné, že pôjde o trilógiu. Nasledujúci diel by mal tentoraz režírovať Peter Jackson a zatiaľ vieme len to, že bude uvedený pod názvom The Adventures of Tintin: Prisoners of the Sun v roku 2013. Tretí diel by sme si mali pozrieť v roku 2015.

http://www.youtube.com/watch?v=73DVT1jm2ew

Konečný verdikt:★★★★½

Tintin rozhodne patrí k ikonám môjho detstva a som veľmi rád, že jeho najnovšie prevedenie na strieborné plátno dopadlo tak dobre. Technicky dokonalé, príbehovo strhujúce. Inteligentný dej, adrenalínová akcia a skvelý humor. Jednoznačne sa teším na pokračovania, ktoré majú potenciál byť tak skvelé ako tento film.

Cieľová skupina:

Tintin je pre malých i veľkých. Zaujme znalcov predlohy, ale aj tých, čo sa s menom Tintin stretávajú po prvýkrát. Samozrejme, ak máte radi blockbustery, nenechajte si ujsť túto jazdu. Taktiež snímku doporučujem aj všetkým, čo sa vedome vyhýbajú takémuto druhu filmov. Bude to veľmi príjemné prekvapenie, keď zistíte, že hity v kinách nie sú vždy točené podľa tej istej šablóny.

Tintinove dobrodružstvá (The Tintin Adventures), animovaný dobrodrúžny film, USA/Nový Zéland 2011, 107 min. Réžia: Steven Spielberg, scenár: Steven Moffat, Edgar Wright, Joe Cornish, kamera: Janusz Kaminski, hudba: John Williams.