Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Jedinečná PJ Harvey

Jedinečná PJ Harvey

| On 04, Nov 2011

Po vystúpení Imogen Heap na tohtoročnom festivale Pohoda som si myslel, že mám za sebou najlepší koncert roka 2011. Vtedy som ešte nevedel o pripravovanom koncertnom turné jej krajanky PJ Harvey, na ktorom mala navštíviť aj Prahu. Album Let England Shake patrí k najlepším umeleckým počinom uplynulých mesiacov a britská interpretka patrí dlhodobo k svetovej hudobnej špičke. Premeškať takú príležitosť nepripadalo do úvahy.

PJ Harvey - Let England Shake

Krátko z histórie

V mladosti hrávala v niekoľkých zoskupeniach striedavo na saxofón a gitaru, tiež skúšala písať prvé texty piesní. Pred sólovou kariérou hrávala s kapelou John Parisha, s ktorým do dnešného dňa spolupracuje a je súčasťou jej sprievodnej kapely. Po osamostatnení sa zaznamenala obrovský úspech s debutom Dry, nasledovali ďalšie platne a úspešné single. Počas kariéry menila často imidž a prispôsobovala ho svojej hudbe. Inak tomu nebolo ani po vydaní posledného albumu.

Umenie ako život

PJ Harvey neberie hudbu len ako koníček alebo prácu, je to jej životný štýl. Rovnako ako mení štýly a žánre vo svojej tvorbe, všetko prispôsobuje aj vizuálne výslednej emócii. Človek tak nedostáva len piesne, ale celkový zámer autorky odovzdať vlastný odkaz, ktorý vedie k hlbšiemu prepojeniu s poslucháčom. Po vydaní Let England Shake napríklad natočila ku každej skladbe samostatné video.

PJ Harvey - Lucerna, Praha 2011

Komorný zážitok

Priestory Lucerny v Prahe sa nachádzajú v podzemí pri Václavskom námestí. Organizátorom patrí pochvala, že sa neulakomili a predali len toľko lístkov, aby sa návštevníci cítili pohodlne. Predsa len mohli zvoliť väčšie priestory, ale potom by nenastala tak príjemná atmosféra. Koncert začal úvodnou piesňou z aktuálnej platne, ktorú postupne zahrala PJ s trojčlennou kapelou celú. Pomedzi zazneli skladby z Uh Huh Her (Pocket Knife, The Desperate Kingdom of Love), To Bring You My Love (C’mon Billy, Down by the Water) alebo predposledného White Chalk z roku 2007 (Devil, Dear Darkness).

Hudba na prvom mieste

Medzi piesňami neboli veľké prestávky, v ktorých by štyridsaťdva ročná Angličanka hovorila k publiku. Zdalo sa skôr, akoby sa držala v úzadí a snažila sa preniesť atmosféru hudby na publikum. Až po koncerte som sa dozvedel, že mala zdravotné problémy a nechýbalo veľa k zrušeniu vystúpenia. Napriek tomu na nej nebolo nič badať, všetko odspievala a zahrala čisto, bez známky zaváhania. Sprievodní hudobníci Mick Harvey (klavír) a Jean-Marc Butty (bicie nástroje) na čele s John Parishom (gitara) excelentne dopĺňali PJ Harvey.

PJ Harvey

Kedy a kam na Slovensko

Nie je tajomstvom, že organizátori slovenskej Pohody sa snažili dotiahnuť charizmatickú speváčku aj na Slovensko, ale zatiaľ žiadne bližšie podrobnosti nie sú známe. Na svojom webe má zverejnené dátumy koncertov po február 2012, takže šanca tu je. Otázka, či ju pozvať na festival ako jedného z headlinerov, alebo usporiadať samostatný koncert napríklad v starom Slovenskom národnom divadle je až druhoradá. Najskôr musí prikývnuť, že sem vôbec chce prísť.

PJ Harvey, Lucerna, Praha, 27. 10. 2011