Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Spytovanie – výpoveď o dobe, v ktorej žijeme

Spytovanie – výpoveď o dobe, v ktorej žijeme

| On 03, Nov 2011

Na „román“ Spytovanie som narazil úplnou náhodou v kníhkupectve, keď som hľadal inú knihu. Skromný a jednoduchý obal neprezrádzal nič viac než mená dvoch autorov. Ivan Kadlečík a Oleg Pastier. Držal som v ruke vyše štyristo stranovú knihu, ktorá nestála ani desať eur. Srdce aj rozum sa zhodli a už som si niesol darček so sebou. Vtedy som ešte nevedel, čo som spravil, no teraz som veľmi vďačný.

Spisovateľ nespí: neprestajne očisťuje, obrodzuje ošúchané slovo, hlodá a podomieľa zvápenatenú frázu – produkt inštitúcie a nemyslenia. (I. Kadlečík)

Pre tých, ktorí nevedia narýchlo zaradiť autorov, tak ich predstavím. Ivan Kadlečík je básnik a spisovateľ, žije v Pukanci a živí sa ako sa dá. Oleg Pastier sa živí ako novinár a vydavateľ, žije niekde medzi Bratislavou a Dolným Barom. Obaja sa poznajú niekoľko desaťročí, sú dobrými priateľmi a napísali si mnoho listov. Vlastne väčšina knihy je zložená z listov, ale nielen medzi nimi.

Stredobodom diela je život Ivana Kadlečíka od roku 1964 po súčasnosť, poskladaný ako mozaika z listov medzi ním a mnohými ďalšími slovenskými intelektuálmi. Celým dejom sprevádza Oleg Pastier, ktorý výborne dopĺňa listy vhodnými výňatkami z jeho tvorby a vecne komentuje udalosti. Ak to znie na prvý pohľad nudne a málo aktuálne, opak je pravdou.

Pred očami čitateľa sa odhaľuje vnútorný exil človeka počas socializmu so všetkými jeho „krásami“, akými boli takmer pravidelné domové prehliadky, sledovanie, buzerovanie na pracovisku či umne naplánované výsluchy. Ivan Kadlečík sa napríklad nemohol zúčastniť na pohrebe Dominika Tatarku, pretože bol odvedený na vypočúvanie.

Ustrašenci sú ľahšie ovládateľní.

Mnoho príbehov, nad ktorými človek nezmyselne krúti hlavou a veľa mien zasadených do historických udalostí, vykreslené vzťahy medzi „hýbateľmi národa“ a „protištátnymi živlami“, psychické vydieranie na hranici únosnosti, ale aj sklamanie z novej doby a „lepších zajtrajškov“. Toľko a oveľa viac sa dočítate. Čím bližšie sa budete v knihe blížiť súčasnosti, tým väčšmi pochopíte sklamanie autorov, ktorí sa nikdy nevzdali.

Ešte sa nasmejeme. Možno bude tak veľa demokracie, že cez ňu nedovidíme na človeka… Budú zas len spolky, strany, zjazdy, porady, výbory a slová a slová a… Hovno. (z listu I. Kadlečíka do Prahy Ludvíkovi Vaculíkovi, 21. 12. 1989)

Ak sa na Slovensku povráva, že náš národ sa nevyrovnal so svojou „červenou minulosťou“, o Spytovaní možno hovoriť ako o žiariacej fakle na čele zástupu, ktorý sa chystá lynčovať zločinca. Nanajvýš oceňujem, že autori ponechali v pôvodných listoch aj mnoho osobných vecí. Môžeme tak nazrieť do života niekoľkých spisovateľov, ktorí vôbec nie sú nudní starci s prstami prilepenými na klávesnici, ale žijú medzi nami.

Kadlečík, Ivan a Pastier, Oleg: Spytovanie (Román), F. R. & G. 2010, 424 strán, slovenský jazyk.