Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Veľká láska i hory prenáša?!

Veľká láska i hory prenáša?!

| On 28, Okt 2011

Aj týmto článkom budeme pokračovať v predstavovaní projektu 100, konkrétne jeho snímky Veľká láska. Oproti svojim „filmovým kolegom“ z prehliadky je staršieho dáta (aj keď nie ako Machatého Erotikon), no to jeho kvality zásadne neovplyvňuje. Ide o prvý farebný film režiséra Pierra Étaixa a do jeho čiernobielej zbierky patrí napríklad aj krátkometrážna groteska Všetko najlepšie, ktorá je súčasťou projekcie. Na oboch snímkach spolupracoval so scenáristom Jean Claude Carrièrom, ktorý tento rok osobne poctil svojou prítomnosťou trenčiansky Art film fest a uviedol aj už spomínané Všetko najlepšie.

Le grand amour (1969)

Prvá scéna filmu nás prenáša do kostola v čase svadobného obradu. Situáciu sprehľadňuje hlas rozprávača, hlavnej postavy, v tomto prípade ženícha. Protagonista Pierre sa prihovára divákom aj v iných scénach. Vysvetľuje vzťahy, súvislosti, minulosť a pod. Po krátkej retrospektíve (ako sa spoznal s manželkou Florence) prechádzame do budúcnosti, kde sú Pierre a Florence manželia viac ako desať rokov a napriek intrigánom všetko „klape“. Teda až do momentu, kým sa zoznámi so svojou novou sekretárkou Agnes. Jej mladosť, krása a naivnosť mu pripomenú všetko o čo pomaly prichádza, a tak sa do nej beznádejne a platonicky zamiluje. Nechce už ďalej žiť v stereotype, no zároveň by okrem manželky stratil aj prácu a majetok, keďže jeho zamestnávateľom je jeho svokor. Ako sa tento trojuholník vyrieši, uvidíte sami.

Le grand amour

Aj keď popis môže na prvý pohľad evokovať drámu, nie je tomu tak. Veľká láska je kombinácia situačných a slovných gagov, surreálnych pasáží, „scudzovacích“ efektov (kedy sa autor filmu divákovi „prizná“, že ide o fikciu napr. zobrazením štábu) či predstáv hlavného hrdinu. Vznik týchto atribútov zapríčinil vplyv známych filmárov ako Luisa Buñuela (snové „nadreálne“ prvky) a Jacquesa Tatiho (typická mimika a gestá). Jednou z legendárnych sa stala scéna práve ovplyvnená Buñuelovou poetikou, keď sa hlavný hrdina „ponorí“ do sna, v ktorom stretáva bizarných majiteľov postelí – automobilov a ďalšie rôzne interpretovateľné „objekty“. Okrem tejto je však v diele mnoho ďalších zaujímavo vypointovaných scén plných „elegantného“ vtipu.

Konečný verdikt:★★★★☆

Veľká láska je príjemné dielo do „každého počasia“. Jeho humor je postavený diametrálne odlišne ako v súčasnej Hollywoodskej distribúcii, čo môj vkus stavia v hodnotení jednoznačne vyššie. Na diváka nekladie prehnané nároky, ale ukazuje ako vtipne sa dá „vykorčuľovať“ z nežiaducej situácie.

Cieľová skupina:

Ak máte radi čaro starých filmov a komédie, tak by ste si určite mali kúpiť lístok do kina, no myslím, že by to neoľutovali ani iní.

Le grand amour, romantická komédia, Francúzsko, 1969, 86 min., réžia: Pierre Étaix, scenár: Pierre Étaix, Jean-Claude Carrière, kamera: Jean Boffety, hudba: Claude Stieremans, hrajú: Pierre Étaix (Pierre), Annie Fratellini (Florence), Nicole Calfan (Agnes), Ketty France, Louis Maïss (Girardovi), Alain Janey (Jacques), Jacqueline Rouillard (Louisa), Claude Massot (čašník), Billy Bourbon (opilec) a ďalší.