Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Strach a smiech z predného sedadla (Kino novinky)

Strach a smiech z predného sedadla (Kino novinky)

| On 27, Okt 2011

V tejto rubrike sa budeme zameriavať na filmové novinky v kinách a snažiť sa priniesť aspoň základné informácie a prehľad. Pokúsime sa priblížiť pozadie jednotlivých noviniek, teda režiséra, aké má za sebou úspechy/neúspechy, ktorých hercov si vybral a pre koho je určený.

Český mír

Rok po svojej premiére sa k nám konečne dostáva projekt známych manipulátorov, Víta Klusáka a Filipa Ramundu (Český sen), s názvom Český mír. Presne tak ako minule, tak aj teraz pôjde o „komediálny“ dokument. V strede diania nebude nový český hypermarket, ale umiestnenie amerického radaru na pôde Českej republiky.

Česko 2008,réžia: Vít Klusák, Filip Ramunda.

Dlh

Thrilleru, ktorý so svojím scenárom príliš nevyčnieva z davu dodali tú správnu šťavu, tempo a atmosféru režisér John Madden (Mandolína kapitána Corelliho, Dôkaz) a slušné herecké obsadenie. V dvoch časových rovinách sledujeme ťaživé tajomstvo, akýsi dlh, ktorý je potrebné postupom času splatiť. Aj keď si možno po videní spomeniete len na kľúčové scény či nejakú tú akciu, tak počas dvoch hodín v kine sa budete skvelo zabávať. A o to predsa ide, či nie?

USA 2010, réžia: John Madden, hrajú: Helen Mirren, Sam Worthington, Marton Csokas, Tom Wilkinson, Jesper Christensen a ďalší.

Nebojte sa tmy

Teraz niečo aj pre hororových fanúšikov. V produkcii Guilerma del Tora (Faunov labyrint, Hellboy 2), odborníka na rozprávkové príšery, ktoré v skutočnom svete dostávajú omnoho strašidelnejší tón a v réžií debutujúceho Troya Nixeyho sa k nám dostáva jeden z najočakávanejších hororov americkej produkcie. Potom, čo sa typická americká rodinka presťahuje do obrovského sídla, začnú sa v dome diať znepokojivé veci. Rôzne nevysvetliteľné javy a tajomné hlasy sú len zlomkom toho, čo ešte príde. Pre fanúšikov žánru je tento kúsok s tiesnivou atmosférou povinnou jazdou.

Usa/Austrália/Mexiko, réžia: Troy Nixey, hrajú: Guy Pearce, Katie Holmes, Bailee Madison, Jack Thompson, Julia Blake a ďalší.

Náš tip

Obhajca

Film Obhajca je adaptáciou kriminálneho románu spisovateľa Michaella Connellyho (kniha vyšla aj u nás pod názvom Advokát zo zadného sedadla). Arogantný právnik Mick Haller je obhajca, ktorý si vždy uvedomuje vinu svojho klienta. Za nemalý peniaz dokáže vysekať zo šlamastiky aj toho najväčšieho gaunera. Keď sa mu dostane do rúk prípad, ktorý ho môže dostať medzi elitu, neváha ani na chvíľu. To však ešte netušil do čoho ide. Old-schoolovu kriminálku, ktorej príliš nevyhovuje dynamická kamera, ťahajú do nadpriemeru skvelé výkony hercov – hlavne Matthewa McConaugheyho (Vláda ohňa, Návrat na vrchol) a prekrásne nastylovanej Marisy Tomei (Faktótum, Wrestler).

USA 2011, réžia: Brad Furman, hrajú: Matthew McConaughey, Ryan Phillipe, Marisa Tomei, William H. Macy, John Leguizamo a ďalší.

 

Žraloky na súš(h)i

Nejaký ten animák z podmorskej hladiny sme už mali možnosť vidieť (napr. Príbeh žraloka, Hľadá sa Nemo). Všetky majú jeden spoločný menovateľ – americká produkcia. Teraz sa k nám dostáva príbeh z Malajzie. Hlavnými postavami sú dvaja žraloci, malý Pup a veľký Julius. Tí sa rozhodnú vstúpiť na súš v špeciálnom robotickom obleku. Zatiaľ, čo Pup prišiel na súš vykonať dobrý skutok, Julius prišiel ochutnať pravé kuracie mäso. Nová vizuálna skúsenosť s iným druhom počítačovej animácie nie je nikdy na zahodenie a vaše ratolesti sa pritom určite zabavia.

Malajsia 2011, réžia: Aun Hoe Gou.