Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

V srdci Kaddáfího Líbye

V srdci Kaddáfího Líbye

| On 26, Okt 2011

V srdci Kaddáfího LibyeSpráva o Kaddáfího smrti obletela prednedávnom celý svet. Ľudom sa môžu v hlave vynárať mnohé otázky. Bola jeho smrť zaslúžená? Akej krajine vlastne vládol? Plukovník Muammar Kaddáfí sa dostal k moci v roku 1969. Líbyjský štát mal vtedy len osemnásť rokov. Ako si viedol líbyjský diktátor počas svojho vládnutia a prečo začali nepokoje? Odpovede nájdeme v knihe V srdci Kaddáfího Libye.

Správ o občianskej vojne v Líbyi bol za posledných osem mesiacov dostatok. Niekomu stačili naše spravodajské zdroje, iní siahli aj po zahraničných. Ja som sa nedávno dostal ku knižke, ktorá ponúka oveľa komplexnejšie informácie, podané sympatickou formou a v kvalitnom českom preklade. Autorom je bývalý dôstojník francúzskych vzdušných síl a veľký znalec Líbye – krajiny, v ktorej pracoval ako diplomat.

Pozitívom diela je krátky rozsah a prehľadne usporiadané kapitoly, ktoré sa dajú čítať aj nezáväzne od seba. V úvode sa v skratke načrtne historické pozadie. Autor do detailov nezachádza, informuje len toľko, aby sme si vedeli dať dokopy súvislosti. Kniha pokračuje portrétom diktátora a mapuje roky vládnutia. Predstavuje napríklad Kaddáfího originálnu ideológiu a vysvetľuje navonok zmätené správanie.

Plukovník Kaddáfí má obrovský herecký talent. Je opravdu komediant nad jiné, neboť si je naprosto vědom, jak působí na své publikum. (…) Jeho role jsou vždy perfektně nastudovány do posledního detailu a přispívají tím bezpečně k úspěchu jeho vystoupení. Co znamenají dlouhé okamžiky ticha a jeho pohled obrácený k nebi? Přece hloubku jeho myšlení. A co improvizace? Když v nestřeženém okamžiku vytáhne z kapsy počmáraný papír, potom nekonečně dlouze hledá brýle a čte, náhle a nepřipraveně, co tím chce vlastné říct? Posiluje tím dojem své vlastní vševědoucnosti.

Najobsiahlejšia kapitola sa venuje tomu najdôležitejšiemu – „pákam Kaddáfího systému“. Vydržať vládnuť viac ako 40 rokov sa nedá len silou. Zoznámime sa s výbormi, kmeňovou štruktúrou a so všadeprítomným klientelizmom. Čitateľ začína postupne vidieť krajinu inak ako len zo správ v televízii. V závere nájdeme základné charakteristiky regiónov (Kyrenaika, Tripolisko a Fezzán) – ktoré sú kľúčom k pochopeniu aktuálnej situácie – a zamyslenie sa nad príčinami samotnej vzbury.

Kniha je zaujímavou syntézou viacerých štýlov. Oživením niekedy ťažšieho, faktografického čítania sa stali reálne príbehy ľudí, ktoré ilustrovali rozoberanú problematiku. Na realitu sa často pozerá z pohľadu líbyjského ľudu a tento fakt posilňuje hodnovernosť. Vidieť, že autor v maximálnej miere počas svojho pôsobenia v Líbyi získaval informácie a stretával sa s ľudmi. Ide o komplexné (ako to rozsah dovolí), objektívne a bez náznaku demagógie napísané dielo. Určite odporúčam všetkým záujemcom o históriu a súčasnú politickú situáciu.

Proč vlastně tento mladý ambiciózní muž neinvestoval víc, aby vylepšil tvář své společnosti? Odpověď najdeme v jediné větě: „Žijme štastně, žijme skrytě!“ Šlíman pochopil už dávno, že každý okázalý projev jeho skromného úspěchu by mu mohl přinést jenom problémy. Přilákal by tím pozornost bezpečnostních složek nebo trěba místní buňky revolučních výborů. Klid má v Libyi svou cenu: pokud zrovna nepatříte k silné síti mocných a vlivných, kteří by vás ochránili – a pokud zároveň nechcete být sami kompromitováni režimem.

Patrick Haimzadeh – V srdci Kaddáfího Libye; Jota, 2011, 155 strán, český jazyk.

 

Komentáre

  1. Milan hovorí:

    Mám pocit, že takéto knihy sú typickým produktom … ako to nazvať… hm…komercia reagujúca na to čo letí? Jednoducho umrie Jackson, hned vyjde kopec knih. Skončí olympiada, hned vyjde kniha o nej. Idem do Superstar a kedže som teraz slávny, napíšem hned pamäte. Co je na tom, že mám len 22 rokov?A potom za 5 rokov su tie knihy vo výpredajoch, pretože už tá téma je maximalne nezaujímavá a neaktuálna. (veď kto si dnes kúpi knihu Olympijske hry 2000? )

    1. Marián Kubačka hovorí:

      V kontexte problematiky komercie reagujúcej na aktuálne témy považujem recenzované dielo o Kaddáfím za kvalitnejšie ako knižku Olympijské hry 2000. Aj s odstupom 11 rokov =).