Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Slovensko sa opäť predstaví na festivale dokumentárnych filmov v Jihlave

| On 25, Okt 2011

Jihlava, 24.10.2011

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov v Jihlave je podujatím, ktoré si počas svojej existencie vybudovalo v kontexte stredoeurópskeho audiovizuálneho priestoru v oblasti autorskej dokumentárnej tvorby veľké renomé. Z hľadiska prezentácie slovenskej dokumentárnej tvorby je preto účasť v jeho festivalovom programe i v časti určenej pre filmových profesionálov veľkou príležitosťou pre filmových tvorcov. Tento rok sa koná už 15. ročník podujatia, festival sa uskutoční v termíne od 25. do 30. októbra 2011.

Základom programu jihlavského festivalu sú štyri súťažné kategórie: Opus bonum, Medzi moriami, Česká radosť a Fascinácia. Počas jeho konania pravidelne pod hlavičkou Industry organizuje podujatia pre profesionálov aj Inštitút dokumentárneho filmu, tradíciu už majú  East European Forum, East Silver Market, Doc Launch Presentation, workshop Ex Oriente Film, ale konajú sa aj rôzne masterclasses, koprodukčné raňajky, industry projekcie a ďalšie aktivity. Tento rok bude slovenská kinematografia zastúpená v oboch častiach podujatia.

V oficiálnom programe festivalu v súťažnej sekcii Medzi moriami, ktorá predstavuje dokumentárne filmy strednej a východnej Európy, bude našu kinematografiu s filmom Nadohled reprezentovať slovenská režisérka Andrea Slováková, pôsobiaca v Českej republike. Režisérka v minulosti intenzívne spolupracovala s MFDF Jihlava pri kreovaní jeho súťažných sekcií, tento rok však vzhľadom na svoju účasť v súťažnom programe spoluprácu s festivalom obmedzila len na experimentálne sekcie. V lete Andrea Slováková zastupovala Slovensko v porote dokumentárnych filmov na 46. MFF Karlove Vary, snímka Nadohled je jej absolventským filmom z FAMU. Výraznejšie zastúpenie však bude mať slovenská kinematografia na jihlavskom festivale v časti pre filmových profesionálov Industry.

Na 11. ročníku East European Forum, ktoré je najväčším regionálnym stretnutím východoeurópskych dokumentárnych tvorcov a európskych televíznych producentov, distributérov, sales agentov a zástupcov filmových fondov a prezentujú sa na ňom vznikajúce dokumentárne filmy, bude mať Slovensko zastúpenie prostredníctvom troch projektov. Príležitosť predstaviť sa dostanú Zamatoví teroristi (prod. Peter Kerekes) režisérov Petra Kerekesa, Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka, dokument Krvavé piesky Lýbie (prod. Media Film) v réžii Ladislava Kaboša a projekt Zvonky šťastia (prod. OZ Žudro) režisérskej dvojice Marek Šulík a Jana Kovalčíková-Bučka, ktorý sa zúčastní aj na tretej časti workshopu Ex Oriente. Projekty, ktoré sa z hľadiska výroby nachádzajú v procese dokončenia, budú mať príležitosť na podujatí Doc Launch, Slovensko bude so svojím filmom Comeback (prod. FTF VŠMU / AH Production) reprezentovať režisér Miro Remo a producentka Barbara Hessová-Harumová. Producenti pripravovaných dokumentárnych filmov majú možnosť využiť aj osobné stretnutia s medzinárodnými filmovými profesionálmi v rámci platformy Project Market. A študenti bratislavskej VŠMU sa budú môcť s jihlavským festivalom zoznámiť prostredníctvom programu IDF for Beginners.

Slovenské filmy na festivale ponúkne aj 8. ročník medzinárodného koprodukčného trhu dokumentárnych filmov East Silver, zameraný na dokumenty zo strednej a východnej Európy, ktorý je vyhradený pre filmových profesionálov a novinárov. V digitálnej videotéke bude možné vidieť až desať slovenských titulov. Sú medzi nimi snímky Chcela som byť matka Mareka Šulíka a Povieme si to v nebi Jara Vojteka z cyklu Nechcené deti po dvanástich rokoch, ďalej Nickyho rodina Mateja Mináča, Celý svet je úzky most Dušana Hudeca, Lunik IX Michelle Coomber, Trou de Fer – Železná diera Pavla Barabáša a štyri dokumenty z projektu Slovenské kino, konkrétne Duch v stroji Roberta Kirchhoffa, Partizáni slovenského filmu Ivana Ostrochovského, Kam zmizla slovenská princezná Dušana Bustina a Slovenská krčma Petra Kerekesa. Okrem týchto uvedení bude Slovensko zastúpené aj v sprievodnom festivalovom programe, kde sa projektu Fotokamera zúčastní slovenský kameraman a fotograf Martin Kollár a autorské čítanie vlastnej tvorby vo festivalovej kaviarni bude mať slovenská filmová teoretička a poetka Mária Ferenčuhová.

 

Slovenskú účasť na 15. MFDF Jihlava, ktorý je najväčším filmovým festivalom autorskej dokumentárnej tvorby v strednej a východnej Európe, zabezpečuje spoločnosť sentimentalfilm s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu (AVF) a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Viac informácií nájdete na www.dokument-festival.cz, www.dokweb.net a www.aic.sk.

 

Zdroj: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ a šéfredaktorka Film.sk