Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Divadelná Nitra 2011 vo faktoch (a komentároch)

Divadelná Nitra 2011 vo faktoch (a komentároch)

| On 25, Okt 2011

Jubilejný 20. ročník Divadelnej Nitry je už minulosťou. Šesť festivalových dní ponúklo široké spektrum podujatí rozličného druhu. Divadlo, hudba, film, literatúra, výtvarné umenie… Leitmotívom tohto ročníka bol prvok zaváraniny a heslo „(NE)PREZRAĎ SVOJE TAJOMSTVO“. Čím bola Divadelná Nitra 2011 zaujímavá?

Tradícia a história

Tento rok sa konal jubilejný 20. ročník. Za toto obdobie sa festival vyprofiloval do svojej súčasnej pozície a zaradil sa medzi najvýznamnejšie medzinárodné kultúrne podujatia na Slovensku. Podľa oficiálnych zdrojov sa počas predošlých ročníkov divákom predstavili inscenácie z 28 európskych krajín, USA, Kanady a Izraela. Predstavenia hlavného programu videlo spolu vyše 100 tisíc divákov! Približne rovnaký počet uvádzajú štatistiky aj pri sprievodnom programe.

Veľkosť

Festival začínal v piatok a končil v stredu, užívať ste si ho teda mohli plných šesť dní. Pri organizácii pomáhalo usporiadateľom okolo 200 dobrovoľníkov. Hlavný program zahrňoval 14 predstavení, v ktorom bolo angažovaných 250 účinkujúcich. V Nitre sa okrem slovenských súborov objavili aj Rusi, Angličania, Česi, Poliaci, Maďari, Portugalci, Francúzi, Belgičania, či herci z Litvy. Tieto údaje hovoria sami za seba, no to nie je všetko. Atraktivitu festivalu zvyšuje aj jeho sprievodný program. O ňom ale až v nasledujúcej kapitole…Divadelná Nitra 2011

Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že mesto počas šiestich dní festivalom naozaj žilo. Jednotlivé akcie pokryli územie Nitry na viacerých miestach (budova Divadla Andreja Bagara, budova Starého divadla, Nitrianska galéria, Svätoplukovo námestie, PKO, aula UKF, Synagóga, Univerzitný tvorivý ateliér, Ponitrianske múzeum, Fórum mladých, nákupné centrá…) a festivalovú atmosféru bolo cítiť aj z jednotlivých ulíc. Po meste sa pohybovali označení dobrovoľníci, ochotní pomôcť s úsmevom na tvári (je však možné, že tí zamračení chodili po iných uliciach ako ja).

Treba však dodať, že každá kultúrna pompéznosť si vyžaduje aj financie a získať ich, priznajme si, nie je v dnešnej krízovej dobe zase až tak jednoduché. Asociácia Divadelná Nitra nedávno vyhlásila verejnú zbierku „Nezastavme sa na dvadsiatke“, ktorá má pomôcť pri organizácii nasledujúceho ročníka. Počas kupovania vstupeniek som na vlastnej koži pocítil, že kultúra dnes stojí nemalé peniaze a zhliadnuť viac ako dve-tri predstavenia sa už odrazí na vašom rozpočte.

Rozmanitosť

Sprievodný program je samostatná kapitola. V tomto roku počet akcií, patriacich pod túto oblasť, dosiahol číslo 88. Okrem inscenácií, ktoré sa odohrávali aj pod holým nebom na námestí, zahrňoval sprievodný program rôzne pouličné atrakcie, koncerty, výstavy, tvorivé dielne a workshopy, inštalácie, besedy… Zabudnúť nesmiem na divadelný jarmok a tiež na tzv. Bielu noc, kedy boli spolu s programom na námestí sprístupnené aj nočné prehliadky a výstavy vybraných objektov. Na svoje si prišli aj milovníci filmového umenia, pretože Filmový klub Nitra pri UKF v Nitre pripravil prehliadku šiestich európskych filmov, pričom vstup bol voľný. Mohol by som menovať ďalšie a ďalšie podujatia. Myslím si však, že z prezentovaného výberu sa dá vytvoriť názor o rozmanitosti jednotlivých akcií a veľkosti Divadelnej Nitry. Azda aj najväčší kultúrny skeptik, znechutený každodennou produkciou našich televízií a rádií, by pookrial na duchu.

Divadelná Nitra 2011

Ocenenie Dosky

Ich vyhlasovateľom je Asociácia Divadelná Nitra a Asociácia súčasného divadla. Tieto divadelné ocenenia sezóny sa udeľujú od roku 1996 a tento rok prebiehal už 16. ročník. Víťazov sme spoznali prvý deň festivalu (23. septembra 2011).

Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny 2010/2011

William Shakespeare: Coriolanus
réžia: Diego de Brea
Činohra Slovenského národného divadla Bratislava

Cena za najlepšiu réžiu sezóny 2010/2011

Diego de Brea
William Shakespeare: Coriolanus
Činohra Slovenského národného divadla Bratislava

Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny 2010/2011

Miroslav Noga za postavu Gazdu
Ondrej Šulaj: Gazdova krv
Divadlo Astorka Korzo ´90 Bratislava

Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny 2010/2011

Szidi Tobias za postavu Ženy
Ondrej Šulaj: Gazdova krv
Divadlo Astorka Korzo ´90 Bratislava

Cena za najlepšiu scénografiu sezóny 2010/2011

Péter Polgár
Arnold Wesker: Kuchyňa
Divadlo Andreja Bagara Nitra

Cena za najlepší kostým sezóny 2010/2011

Péter Polgár
Arnold Wesker: Kuchyňa
Divadlo Andreja Bagara Nitra

Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny 2010/2011

Peter Groll
4MEN/Made in Slovakia
Balet Slovenského národného divadla Bratislava

Objav sezóny 2010/2011

Tomáš Mischura
za postavu Gregora Samsu
Franz Kafka: Premena
Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica

Divadelnej Nitre k jej okrúhlemu výročiu želám všetko najlepšie, množstvo kvalitných inscenácií a veľa spokojných divákov!

Štatistické údaje boli čerpané zo stránky www.nitrafest.sk

[c foto="C. Bachratý"]