Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Nákaza – pandémii sa nevyhnú ani celebrity

Nákaza – pandémii sa nevyhnú ani celebrity

| On 21, Okt 2011

V kinách od 20. 10. 2011.

Náš organizmus obklopujú baktérie. Pôsobia na našich telách, vdychujeme ich, vykašliavame, prichádzame s nimi do styku pri bežnom kontakte s inými ľuďmi. Stačí, ak si niekedy po návrate domov neumyjeme ruky a už ich rozširujeme ďalej. Chytáme poháre, kľučky, tváre. Robí to každý a všade na svete. Keď sa do toho vmiešajú baktérie zo živočíšneho sveta, pandémia na seba nenechá dlho čakať. A o tom je aj najnovšia snímka známeho a uznávaného režiséra Stevena Soderbergha.

Nákaza

Úspešná mladá žena sa vracia z Hongkongu. Kým odletí, stihne sa ešte stretnúť so svojím milencom. Potom prichádza do kasína, kde si užíva neviazanú zábavu. Predstavte si, s koľkými ľuďmi sa zatiaľ dostala do styku… Kašľu neprikladá veľkú dôležitosť, pravdepodobne je presvedčená o tom, že ju postihla obyčajná nádcha alebo chrípka. Po návrate domov sa jej stav rapídne zhorší. Ubehne niekoľko hodín a už ju odvážajú do márnice. Poviete si, tu niečo nie je v poriadku. Presne tak, práve ona sa stáva prvou obeťou novej globálnej epidémie. Druhou je jej syn, a tak sa zúfalý manžel a otec pokúša nájsť odpovede. Hoci sa s nimi dostal do priameho kontaktu, neochorel. Postupne sa schádzajú tímy vedcov, aby zistili, čo sa to vlastne deje. Chorých a mŕtvych totiž nebezpečne pribúda. Každý deň znamená ďalšie straty na ľudských životoch. Podarí sa vytvoriť dostatočne účinnú vakcínu?

Nákaza

Steven Soderbergh je v kinematografickom svete známym pojmom. Na režisérskej stoličke sedel pri úspešných snímkach Dannyho jedenástka (ako aj jej dvoch pokračovaniach), Erin Brockovich, Traffic – Nadvláda gangov či remakeu Solarisu. Tentokrát prichádza s námetom, ktorý sfilmovalo už niekoľko tvorcov pred ním. Téma chorôb a epidémií rozhodne nie je nová, preto som s napätím čakal, ako sa jej zhostí. Musím povedať, že toto dielo na mňa pôsobí trochu rozpačito. Na jednej strane stojí technická dokonalosť spojená s výbornou hudbou, na tej druhej zasa trochu nudný scenár a nevyužitý potenciál skvelých hercov. Iste, môže ísť o autorský zámer v tom zmysle, aby sa priblížil bežným divákom a ponúkol im niečo iné ako filozoficky poňatý Solaris.

Napriek tomu ma trochu mrzí, že som o niektorých postavách nezistil viac. To podľa môjho názoru súvisí aj s najväčším problémom snímky, a tou je absencia emócií. Každý zo známych hercov tu má obmedzený priestor, no všetci ho využívajú v maximálnej možnej miere, čo moje hodnotenie zvyšuje. Scény rabovania alebo paniky však vo mne želaný efekt nezanechali. Nechcem vás obrať o zážitok a prezrádzať podrobnosti z deja, preto opäť spomeniem technickú stránku. Patrí medzi jednoznačné pozitíva a je naozaj dokonalá. To sa týka tak záberov, strihu, ako aj hudby. Ak ale budete pri návšteve kina hľadať snímku s citom a vašimi obľúbencami, ktorých priestor na hranie by mal byť podľa vás dlhší ako desať minút, vyberte si niečo iné.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Nákaza je zaujímavý film o globálnej epidémii, ale chýbajú mu emócie. Herci sú výborní, napokon ide o veľmi známe mená, od ktorých sa to jednoducho očakáva. Viac priestoru by však niektorým z nich neuškodilo. Téma vo vás určite zarezonuje a možno u niektorých spôsobí aj menšiu paranoju…

Cieľová skupina:

Fanúšikovia apokalyptických snímok a diel s morálnym posolstvom.

Nákaza (Contagion), triler, USA, Spojené arabské emiráty, 2011, 106 min., réžia: Steven Soderbergh, scenár: Scott Z. Burns, kamera: Steven Soderbergh, hudba: Cliff Martinez, hrajú: Gwyneth Paltrow (Beth Emhoff), Matt Damon (Mitch Emhoff), Laurence Fishburne (Dr. Ellis Cheever), Jude Law (Alan Krumwiede), Marion Cotillard (Dr. Leonora Orantes), Kate Winslet (Dr. Erin Mears), Larry Clarke (Dave) a ďalší.

 

Komentáre

  1. Lea Krišková hovorí:

    a ďalší katastrofický film…žeby sa režiséri začali obávať roku 2012? :)

  2. Vladimír Kakaš hovorí:

    Nuž, vyzerá to tak…:-)