Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 19, 2019

Scroll to top

Top

Jeden deň – o rok v tomto čase

Jeden deň – o rok v tomto čase

| On 17, Okt 2011

V kinách od 13. 10. 2011.

Veríte na osud, dokonca na osudovú lásku? Potom si nenechajte ujsť najnovšie dielo dánskej režisérky Lone Scherfig, nakrútené podľa veľmi úspešnej knihy britského autora Davida Nichollsa. Film síce neobsahuje niekoľko jej vedľajších línií a odbočiek, napriek tomu je konzistentný a dostatočne zrozumiteľný. Pripravte sa na jednu z najlepších romantických snímok posledného obdobia, sprevádzanú rôznymi hodnoteniami zo strany kritikov.

Emma a Dexter sa po búrlivej oslave promócií „stretávajú“ v jednej posteli. Píše sa 15. júl 1988. V priebehu niekoľkých minút sa dátum mení, teda, nie celkom. Iný je len rok. A toto s nami tvorcovia robia počas sledovania celého príbehu. Je to zaujímavé, dynamické, aj vďaka tomu sa nemáte čas nudiť. Vráťme sa však k deju. Ústredná dvojica každý rok prežíva niečo iné. Raz sú to neúspechy, sklamania vyplývajúce z nenaplnenia cieľov, inokedy sa objavuje optimizmus, radosť zo samotnej existencie. Spoločne strávené chvíle sú pre oboch najšťastnejšími okamihmi, no osud im do cesty často stavia prekážky. Prekonajú ich a, ako sa na správnu romantiku patrí, zostanú spolu do konca života?

Uvidíte sami. Každopádne, určite neočakávajte sladký zmrzlinový pohár s ovocím poliaty čokoládou. Toto je snímka, v ktorej sa horkosť s postupom času objavuje čoraz častejšie. Nič však nie je stratené a život vždy ponúka niekoľko ciest k sebapoznaniu. Ľudia, ktorých milujete a ktorí milujú vás, dokážu pomôcť aj v najhoršom. Keď sa z Dextera stane „slávny“ moderátor priemerného programu, Emma stále sleduje jeho kariéru. Tá počas rokov smeruje nadol a z hlavného mužského hrdinu sa stáva človek bez budúcnosti. Ona ho však podporuje, kým si buduje svoj vlastný svet. Cesta k spoločnému šťastiu rozhodne nebude jednoduchá…

Najnovší počin Lone Scherfig nesie jej známy rukopis, pričom ho upravuje podľa konkrétneho žánru. Som rád, že neskĺza do pozícií, typických pre tento typ snímok. Také sme tu už mali – a veľa. Jeden deň ide viac do hĺbky, je príjemný, rozhodne nenudí a humor zostáva v rovine vtipnej konverzácie. Predovšetkým postava Emmy predstavuje až romantický ideál. Z nesmelého dievčaťa sa stáva rozhodná, nie prehnane dominantná žena, pomaly napĺňajúca svoje predstavy. Dexter je rebel, neuznávajúci autority, postupne stále arogantnejší muž, ubližujúci nielen svojej životnej láske, ale aj rodičom.

Medzi Anne Hathaway a Jimom Sturgessom to na plátne iskrí, pozorujeme úžasnú vzájomnú chémiu, vďaka čomu sú absolútne uveriteľní. Ak ste si prečítali viac mojich recenzií, viete, že toto je vec, na ktorej mi veľmi záleží. Francúzsky kameraman Benoît Delhomme prináša do diela viac znakov európskej kinematografie a hudba Rachel Portman nás dostatočne rozcitlivie. Malá výčitka smeruje len k posledným minútam. Snímka trochu mení svoj štýl a začne tlačiť na emócie. Opakujem, je to malá výčitka, pretože táto časť netrvá dlho a navyše je viac-menej prirodzeným vyústením príbehu. Na záver poviem len toľko, že vďaka hviezdiacej Anne, ako aj mnohým ďalším prvkom, je tento film hodný vášho záujmu.

Konečný verdikt:★★★★☆

Jeden deň je romantickou drámou, vyčnievajúcou z radu. Sladké obdobia striedajú trpké, hlavné postavy sa vyvíjajú, menia a vy ste toho svedkom. Vďaka šťastnej ruke pri výbere hercov (aj štábu) tu máme zaujímavé dielo o živote.

Cieľová skupina:

Mladé aj staršie páry, diváci, hľadajúci samých seba, aj veční optimisti.

Jeden deň (One Day), romantická dráma, USA, 2011, 107 min., réžia: Lone Scherfig, scenár: David Nicholls – autor rovnomennej knihy, kamera: Benoît Delhomme, hudba: Rachel Portman, hrajú: Anne Hathaway (Emma), Jim Sturgess (Dexter), Tom Mison (Callum), Jodie Whittaker (Tilly), Rafe Spall (Ian), Joséphine de La Baume (Marie), Patricia Clarkson (Alison) a ďalší.