Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 23, 2018

Scroll to top

Top

Ide len o sex – do tretice všetko dobré

Ide len o sex – do tretice všetko dobré

| On 30, Sep 2011

V kinách od 29. 9. 2011.

Tento rok sa nám akosi roztrhlo vrece s romantickými komédiami, ktorých námet by viacero divákov mohlo pred niekoľkými rokmi možno považovať za poburujúci. Klasický model vo vzťahu muž-žena hovorí o stretnutí, spoznávaní, citovom prepojení a posteľnom zavŕšení. Čo takto prekopať ho, pomysleli si filmoví tvorcovia, a to rovno trikrát. Prvý pokus s nezáväzným sexom medzi kamarátmi priniesla snímka Hlavne nezáväzne. Hlavná dvojica však nenašla na plátne psychické zosúladenie, a tak kritika na seba nenechala dlho čakať. Naopak, Anne Hathaway s Jakeom Gyllenhaalom si sadli, vďaka čomu nám v komédii Láska a iné závislosti priniesli zaujímavé poňatie najkrajšieho citu. Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Našťastie, v tomto prípade to určite platí. Nie tak rýchlo, najskôr príbeh.

Ide len o sex

Dylan je úspešný grafik, hľadajúci zmenu. Keď oňho prejaví záujem známy magazín GQ, rozhodne sa odcestovať z Los Angeles do New Yorku. Za sebou necháva nielen rodinu na čele so starostlivým, na Alzheimerovu chorobu trpiacim otcom, ale aj nevydarený vzťah. Vo Veľkom jablku ho na letisku netradičným spôsobom privíta netradičná „lovkyňa mozgov“ Jamie. Svojím sympatickým vystupovaním Dylana ohúri a rozhodne sa zostať. Spočiatku medzi nimi pozorujeme výsostne kamarátsky vzťah. No čím viac sa stretávajú, tým väčšia vzájomná náklonnosť sa medzi nimi objavuje. Až zrazu skončia v posteli. Nič ale nie je priamočiare a prídu aj problémy…

Poviete si, toto sme videli už na jar. Námet áno, obsah nie. Režisérovi Willovi Gluckovi sa podarilo výborným spôsobom skĺbiť dnes už známy príbeh s netradičným podaním a skvelými hereckými výkonmi. Najviac som si užil úvod, tri štvrtiny filmu, ako aj záverečné titulky. Celkom dosť, no nie? Po tradičných logách producentských spoločností sa okamžite dostávate do rýchleho sledu viet medzi hlavnými protagonistami. V žiadnom prípade vás nechcem obrať o prekvapenie, preto nebudem pokračovať. Prejdem radšej hneď k jadru. Snímka je parodická, veľmi často zosmiešňuje tradičné romantické filmy, ktorých zápletky sa podobajú ako vajce vajcu. Ku koncu však trochu stráca dych a skĺza do polohy typickej pre tento žáner. Táto časť však netrvá dlho. Titulky spracované „iPadovským štýlom“ ma pobavili.

Ide len o sex

Konečne sa dostávame k tomu, prečo je film v rámci žánru (a tohto námetu zvlášť) nadpriemerný. Sú to herci. Justin Timberlake po Sociálnej sieti predvádza ďalší slušný výkon, vďaka čomu ho pomaly začínam vnímať viac ako spievajúceho herca, než ako hrajúceho speváka. Ozajstnou hviezdou je ale predovšetkým Mila Kunis. Jej Jamie je vtipná, sympatická a hravá. Svoju rolu hrá veľmi realisticky a príjemne. Kým Milina herecká kolegyňa z Čiernej labute Natalie Portman má problémy s psychickým napojením na Ashtona Kutchera, kolegu zo seriálu Tie roky sedemdesiate, ústredná dvojica v tomto prípade predstavuje zohratý ideálny pár. Aj to prispieva k pozitívnemu vyzneniu snímky.

http://www.youtube.com/watch?v=WYOx7JDG590

Konečný verdikt:★★★½☆

Ide len o sex je príjemná romantická komédia, v rámci žánru nadpriemerná. Známy námet spracováva bez väčších problémov. Ťaží predovšetkým z kreatívneho režiséra a výbornej hlavnej hereckej dvojice.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia happyendov a príjemných komédií.

Ide len o sex (Friends with Benefits), romantická komédia, USA, 2011, 109 min., réžia: Will Gluck, scenár: Keith Merryman, David A. Newman, Will Gluck, kamera: Michael Grady, hrajú: Justin Timberlake (Dylan), Mila Kunis (Jamie), Patricia Clarkson (Lorna), Jenna Elfman (Annie), Bryan Greenberg (Parker), Richard Jenkins (pán Harper), Woody Harrelson (Tommy) a ďalší.