Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Pštrosí muž – poviedky z iného sveta

Pštrosí muž – poviedky z iného sveta

| On 29, Sep 2011

Pštrosí mužKu knihe Pštrosí muž som sa dostal náhodou. Predtým som čítal knižku Deväť poviedok od J. D. Salingera a chcelo to zmenu. To som ešte nevedel, že to nedopadne, ako som predpokladal. Kniha s podtitulom „Poviedky o krotení Krakena, o láske, hneve, hlasoch v hlave, nevyspytateľných hračkách a o Tme, ktorá mlčí“ vo mne vyvolávala očakávania niečo iného, nového, a keďže mám poviedkové knihy rád, nebolo nad čím váhať.

Debutové dielo vyšlo z pera jedného zo zakladateľov reklamnej agentúry Respect APP Ondreja Štefánika. Väčšina z vás pozná minimálne jeden produkt ich práce, ktorým je reklama s členmi skupiny Puding Pani Elvisovej. Autor tejto knižky je tvorcom slávneho výroku o žemli v spomínanom videu, takže kreativita a humor nechýbajú ani v jednotlivých poviedkach.

„Existujem vo svete, ktorý odo mňa nič nechce. Ja od neho vyžadujem dobrú kávu. Pijem kávu. Pijem ju pomaly ako slnko mláku. Ľudia, ktorí sa ponáhľajú, sú tí, na ktorých nik nepočká. Ja som vo svojej práci najlepší, preto na mňa počkajú. Pijem kávu po kvapkách. Len smrť pije na ex. Ja nie som smrť, pretože cez víkend mám voľno.“

Konečne niečo iné. Chcel by som osobne stretnúť autora, čistý psychopat a pravdepodobne aj génius.” Aj také sú reakcie po prečítaní a len ťažko s nimi nesúhlasiť. Kniha má svoje svetlé vrcholy, no nie každá kapitola zaujme rovnako. Nedá sa hovoriť o nezaujímavom deji alebo ťažkopádnom vyjadrovaní, no cítiť experimentovanie s toleranciou recipienta, kedy je autor schopný vybičovať situáciu do avantgardných rozmerov. Väčšinou to vychádza, no pri niektorých som zostal sklamaný.

Pštrosí muž čitateľovi odhalí svet podobný nášmu, kde ľudia riešia rovnaké problémy – každodenné bytie, prácu, lásku, nešťastie. Všetko sprevádza jemný filozofický podtón, ktorým sa tvorca snaží rozobrať danú situáciu a dáva priestor človeku, aby sa zamyslel. Štrnásť príbehov spája absurdnosť vyznenia a nedopovedaný koniec. Prirovnávať Štefánika k Salingerovi určite nechcem, no veľmi rád by som si prečítal od neho dlhšie súvislejšie dielo, napríklad nejakú novelu, v ktorej by bližšie opísal svoj svet.

Štefánik, Ondrej: Pštrosí muž, Gorila 2011, 200 strán, slovenský jazyk.