Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Cinematik predstavil najlepšie i najhoršie

Cinematik predstavil najlepšie i najhoršie

| On 28, Sep 2011

Aj tento rok navštívil filmový festival kúpeľné mestečko Piešťany. Ako určite viete, nejde o najstarší, najväčší a zrejme ani najznámejší festival filmov na Slovensku, a preto by bolo na mieste, keby by som vám vysvetlila, prečo sa za ním oplatí vycestovať.

Cinematik

Slovenskí „filmofili“ či tiež často nazývaní „festivaloví snobi“ určite poznajú udalosti s bohatou tradíciou, ako Art Film Fest, MFF Bratislava, Febiofest, FIFFBA a iné. V posledných rokoch sa však priestor na uplatnenie audiovizuálnych médií značne rozšíril najmä vďaka mladým filmovým vedcom, publicistom či iným zainteresovaným osobám, a vnikli tak projekty, ako Early Melons, DOCsk, Fest Anča a dnes už 6 rokov starý Cinematik. Piešťanský festival aj tento rok ponúkol množstvo zaujímavých programových sekcií (súťažných i informatívnych), z ktorých spomeniem hlavne Rešpekt – Jacques Audiard, ktorá prináša jeho 5 snímok a podnecuje vznik knihy Filmy Jacquesa Audiarda z novozaloženej Edície Cinematik (krst knihy sa konal priamo na festivale).

Okrem „uctievania“ filmov či ich tvorcov priniesol Cinematik aj nepríjemnú a neobľúbenú tvár filmu v sekcii Filmové peklo: Odvrátená tvár sci-fi. Po minuloročnom úspechu neúspešných filmov sa Cinematik rozhodol opäť priniesť to najhoršie a odlíšiť sa od ostatných festivalov. Poskytol tiež priestor slovenskej tvorbe, a to v sekcii Čo dom dal, do ktorej boli zaradené 4 autorské dokumenty o slovenskej kinematografii (projekt Slovenské kino), študentské filmy a videoart. Najviac očakávaným filmom z domácej produkcie sa stal Mŕtvola musí zomrieť, čierna komédia scenáristu, režiséra a pedagóga Jozefa Paštéku. Festival však priniesol aj očakávané snímky zo svetovej produkcie, ktoré ste už mali možnosť vidieť aj na iných prehliadkach (Melancholia, Turínsky kôň).

Cinematik

Zábavným lákadlom a takmer až maskotom festivalu sa stal tzv. Zdeno, milovník a zberateľ VHSiek (snaží sa o Guinessov rekord). O Zdenovi by ste mali čo to vedieť. „Zdeno je mrkef.“ Ako v upútavke zaznie. Zdeno zbožňuje svoju VHS stenu a s mrkvou v ruke pred ňou spovedá rôznych zahraničných i domácich režisérov, scenáristov…

Vďaka príjemnému počasiu mohli diváci okrem kina Fontána a Domu umenia sledovať filmy aj v letnom kine. Po posledných projekciách sa ešte nič nekončilo, zábava pokračovala ďalej či už v Cinematik bare, alebo na inom mieste, kde sa filmoví nadšenci mohli nerušene rozprávať o zhliadnutých snímkach.

Cinematik vyniká svojou atmosférou, komornosťou, pohodou, netradičnou kombináciou filmov a zároveň uzatvára letné prázdniny. Dáva priestor mladým, aj menej skúseným a súčasne si udržiava status profesionálov. My veríme, že v tejto tradícii zotrvá.

[c foto="MFF Cinematik Piešťany"]