Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Super 8 – tajomná príšerka útočí

Super 8 – tajomná príšerka útočí

| On 12, Sep 2011

V kinách od 8. 9. 2011.

Filmári začínajú svoju cestu za vytúženým úspechom rôzne. Čo však spája slávnych tvorcov, akými bezpochyby sú Steven Spielberg, Sam Raimi alebo J. J. Abrams? Všetci pri štarte svojej kariéry pracovali s 8 mm kamerami, známymi ako Super 8. Vložíte do nich klasický materiál, vybavíte si rekvizity, zoženiete hercov v podobe vašich kamarátov a nakrúcanie sa môže začať. Presne tak si to predstavovala aj partia chlapcov, túžiaca vytvoriť napínavý zombie horor. Blíži sa vlak a mladý režisér vydáva pokyn okamžite vložiť film do kamery. Takýto záber si nesmú nechať ujsť. Vtom sa na koľajniciach nečakane objavuje auto…

Super 8

Náraz je taký silný, že doslova rozmetá vagóny po okolí. Chlapci spolu s hlavnou herečkou Alice, mimochodom najkrajším dievčaťom v škole, sa krátko po tom rozhodnú nikomu o ich prítomnosti na mieste nešťastia nepovedať. Ako sa ale majú vyhnúť zvýšenej pozornosti armády a médií o udalosť? To sa jednoducho nedá, režisér zombie filmu sa navyše rozhodne použiť zábery na vlak vo svojom diele. Všetko ide ako po masle, no nad mestečkom, nachádzajúcim sa v americkom štáte Ohio, visí tieň podozrenia. Vojaci prehľadávajú trosky, balia zvláštne biele kocky, miznú ľudia aj psy a na tmavých miestach počuť čudné zvuky. Tu niečo nebude v poriadku.

Režisér snímky J. J. Abrams je považovaný za jedného z najvýznamnejších tvorcov súčasnosti. Niektorí ho dokonca označujú ako žiaka Stevena Spielberga. Po oznámení, že spoja svoje sily pri jednom projekte, zavládlo nadšenie. Spielberg tak z pozície producenta v krátkom časovom rozpätí prináša už druhý film s mimozemskou tematikou. Nedávno sme recenzovali Kovbojov a votrelcov, pričom sme ich zhodnotili ako pohodový letný mix dvoch ťažko zlučiteľných žánrov. Tentokrát tu máme čistokrvné sci-fi, pri pozeraní ktorého si isto spomeniete na E. T. Mimozemšťana, Blízke stretnutia tretieho druhu či zaujímavý počin Cloverfield. V ňom sa objavuje príšera z populárnej Oblasti 51, kde podľa konšpiračných teórií v minulom storočí havarovalo mimozemské lietadlo. Vyskytli sa názory, že pôvodne mohlo ísť o tú istú bytosť, aká sa objavuje v Super 8. Nech už to bolo akokoľvek, táto snímka je poňatá úplne samostatne.

Super 8

Kamera je veľmi príjemná, nerušivá, čo sa dá rovnako povedať o hudbe. Jej autor je síce v našich končinách pomerne neznámy, no odviedol dobrú prácu. Čo sa hercov týka, postavy otca hlavného hrdinu (chlapca, zaľúbeného do Alice) sa zhostil Kyle Chandler. Ak vám to meno nič nehovorí, stačí si spomenúť na Garyho Hobsona zo seriálu Zajtrajšie noviny. Kým tam niekedy pôsobil ako trochu zmätený chlapík, tu je rozhodným a nekompromisným zástupcom šerifa. Partia detí mi bola počas sledovania nesmierne sympatická. Možno je to aj tým, že sám sa od detstva „kamarátim s kamerou“, ale určite aj hereckými výkonmi. Nič nepredstierajú, ich repliky sú úplne uveriteľné. Z nich mala predsa trochu navrch mladšia sestra úspešnej Dakoty Fanning, Elle. Určite má pred sebou veľkú kariéru. Ak teda hľadáte napínavý film a na absolútnu originalitu si nepotrpíte, toto je to pravé.

http://www.youtube.com/watch?v=SVXhm1r_lpc

Konečný verdikt:★★★★☆

Super 8 je zaujímavou snímkou „so srdcom“. Spielberg aj Abrams sú až chlapčensky hraví a rozhodne je tu cítiť ich osobná zainteresovanosť. Toto dielo možno nesadne každému. Mne sa páčilo, pretože mám k tematike blízko a nič zásadné ma v ňom nerušilo.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia napínavých snímok a detských hrdinov.

Super 8, sci-fi, USA, 2011, 112 min., réžia: J. J. Abrams, scenár: J. J. Abrams, kamera: Larry Fong, hudba: Michael Giacchino, hrajú: Joel Courtney (Joe Lamb), Riley Griffiths (Charles), Ryan Lee (Cary), Gabriel Basso (Martin), Zach Mills (Preston), Elle Fanning (Alice Dainard), Kyle Chandler (Jackson Lamb), Amanda Michalka – v titulkoch ako AJ Michalka (Jen Kaznyk) a ďalší.