Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Kovboji a votrelci – Vojna svetov na Divokom západe

Kovboji a votrelci – Vojna svetov na Divokom západe

| On 29, Aug 2011

V kinách od 25. 8. 2011.

Spojenia rôznych žánrov nie sú v kinematografii výnimočným javom. Dobrodružné komédie alebo akčné trilery tvoria bežnú súčasť filmovej ponuky. V tomto prípade ide o pomerne zložitú situáciu. Western a sci-fi totiž v podstate nemajú veľa spoločné. Napriek tomu už tvorcovia divákom ponúkli, napríklad, úspešný Návrat do budúcnosti 3. Marty McFly sa v ňom vtipným spôsobom dostáva až do doby, kedy boli hlavným dopravným prostriedkom kone a rozmáhajúca sa železnica. Steven Spielberg sa v pozícii producenta opäť dostáva k tomuto žánrovému mixu, no tentokrát prídu aj mimozemšťania…

Kovboji a votrelci

Na tráve kdesi uprostred ničoho sa prebúdza neznámy cudzinec. Nič si nepamätá, navyše na svojom tele nachádza krvácajúcu ranu a veľký kovový náramok. Po drsnom spacifikovaní nepriateľov sa dostáva do zapadnutého mestečka Absolution, ktorého hlavným pánom je plukovník Dolarhyde. Ostrieľaný obchodník nekompromisne ovláda tunajšie obyvateľstvo. Šerif čoskoro odhalí cudzincovu totožnosť a pokúsi sa ho predať spravodlivosti. V tej chvíli sa však stane čosi absolútne neočakávané. Na oblohe sa objavia neznáme svietiace objekty, aké ešte nikto z miestnych nevidel. Začnú ich unášať, pričom stihnú poničiť niekoľko budov. Skupina odvážnych mužov, krásna tajomná žena a malý chlapec sa spoločne vydávajú na cestu, aby ich zachránili.

Príbeh snímky vznikol na základe komiksovej predlohy spoločnosti Platinum Studios. Producenti Steven Spielberg a Ron Howard už v minulosti z pozícií režisérov dokázali vytvoriť nezabudnuteľné kinematografické diela. Najdôležitejšiu stoličku prenechali Jonovi Favreauovi, známemu vďaka Iron Manovi. Na spoluprácu prizvali až šesť scenáristov, medzi ktorých zaradili Roberta Orciho a Alexa Kurtzmana, stojacich aj za výborným seriálom Fringe. K tomu si pripočítajte aktuálneho Jamesa Bonda alias Daniela Craiga, Indianu Jonesa v  podaní Harrisona Forda či Quorru z Trona Oliviu Wilde. Toľko významných mien by malo byť zárukou veľmi kvalitného výsledku. Recenzie zahraničných autorov, ktorí túto snímku hodnotia, však mnohých nechávajú na pochybách. Treba ale pochopiť, že Spielberg už od začiatku projekt považoval za splnenie sna a pravdepodobne sa s bombastickým prijatím ani nepočítalo. Ide skrátka o akýsi výstrelok za 163 miliónov dolárov a podľa toho ho treba aj hodnotiť.

Kovboji a votrelci

Príbeh je zaujímavý, hoci jeho potenciál nie je dostatočne využitý. Nesie so sebou morálne posolstvo o spolupráci rôznych skupín, čo sme už viackrát videli. Unášanie ľudí mi pripomína podobné aktivity mimozemšťanov vo Vojne svetov, v tomto prípade so šťastnejším koncom. Craig a Ford sa výborne dopĺňajú, len mi chýba viac vzájomného iskrenia a hlavne humorných hlášok, ktoré sa tu vyslovene ponúkajú. Prítomnosť Olivie Wilde pôsobí uspokojujúco, najmä pri uvedomení si dôležitosti jej úlohy. Vzťah s cudzincom je skôr opatrný a opäť tu chýba viac iskry. Zábery sú pekné, takpovediac tradičné, dočkáme sa dokonca aj dvoch-troch „bayovských“ (teda leteckých). O hudbu sa postaral Harry Gregson-Williams a naozaj dobre sa počúva. Jednoducho, ide o pohodové letné pozeranie.

http://www.youtube.com/watch?v=ZxJYnlMFLvo

Konečný verdikt:★★★☆☆

Kovboji a votrelci sa pohybujú na krehkom spojení ťažko spojiteľných žánrov. Ponúkajú zaujímavý príbeh, ktorý by však mohol byť viac rozvinutý. Obrazovo aj zvukovo ide o typický letný kúsok a zároveň Spielbergov výstrelok, aký si môže dovoliť len málo tvorcov.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia žánrových mixov a netradičných snímok.

Kovboji a votrelci (Cowboys & Aliens), sci-fi western, USA, 2011, 118 min., réžia: Jon Favreau, scenár: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Damon Lindelof, Mark Fergus, Hawk Ostby, Steve Oedekerk, kamera: Matthew Libatique, hudba: Harry Gregson-Williams, hrajú: Daniel Craig (Jake Lonergan), Harrison Ford (Woodrow Dolarhyde), Olivia Wilde (Ella Swenson), Sam Rockwell (Doc), Abigail Spencer (Alice), Buck Taylor (Wes Claiborne) a ďalší.

 

Komentáre

  1. David hovorí:

    Keď som sa prvýkrát dozvedel, že sa bude film točiť, zaujalo ma to natoľko, že som hneď vyhrabal pôvodný komiks a na jeden hlt som ho prečítal. Žiaľ film naozaj dosť zaostáva za atmosférou pôvodného komiksu, aj keď ten je celkom krátky. Každopádne ho odporúčam viac ako tento počin :)