Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Jana Juráňová: Reality snov ; (Prvá premiéra v Bábkovom divadle na Rázcestí!)

| On 27, Aug 2011

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici s radosťou oznamuje, že 18. 9. 2011 o 19:00 uzrie svetlo javiskových reflektorov jeho nová inscenácia REALITY SNOV! Autorkou tejto pôvodnej hry je úspešná slovenská spisovateľka a spoluzakladateľka feministického kultúrneho, vzdelávacieho a publikačného projektu Aspekt – Jana Juráňová.

Mnohé z kníh Jany Juráňovej zožali nemalé literárne a spoločenské úspechy. Román Orodovnice (2006) dostal Cenu Bibliotéky 2007 a spolu s ďalšími deviatimi titulmi bol vo finále Ceny Anasoft Litera. Do finále Ceny Anasoft Litera sa rovnako dostala Juráňovej parabiografická próza Žila som s Hviezdoslavom (2008). Vo finále posledného ročníka literárnej ceny Anasoft Litera 2011 súťažila jej najnovšia kniha Lásky nebeské.

Na otázku, čo chcela autorka hrou odovzdať divákovi, Jana Juráňová odpovedá: Pri tejto hre som sa pokúšala rozlúsknuť problém, ako písať o nedostatku komunikácie a o nekomunikatívnej komunikácii tak, aby sa tento nedostatok neprejavil aj pri vnímaní hry zo strany publika.“ A ako vidí Juráňová s odstupom vzniknutý text? „Myslím, že táto hra by sa dala charakterizovať ako konverzačka bez ostrej pointy a bonmotov, ktorá maľuje obraz o tom, ako si do úmoru vytvárame vhodný sebaobraz a ako úporne chceme vidieť iným do žalúdka.“

Jana Juráňová zverila hru pod režisérsku taktovku Ivety Škripkovej: „Bude to už desať rokov, čo sa venujem ženskej skúsenosti a ženám vo svojej divadelnej  tvorbe, ich stvárneniu z gynokritického, či rodového pohľadu.  Tzn. inak ako býva ustálený a tradičný ženský obraz v klasických či súčasných hrách,  v režijných  postupoch pri stvárnení žien. Táto hra je pre mňa  dôležitým (po)kusom pre  mozaiku predstavení o ženskej skúsenosti v našom divadle. Cielene  sme oslovili  dve ženské osobnosti, ľudsky i profesionálne prekračujúce všednosť, skvelú spisovateľku Janu Juráňovú, autorku s inou poetikou – akú máme v Twige, a súčasne  výnimočnú herečku Janu Oľhovú.  Aby spolu s nami stvorili hru o existencii tzv. malých ženských/rodinných dejín. Reality snov je príbeh rodinnej drámy i komédie súčasne, ktorý zažívajú všetci v publiku,“ hovorí o hre a o svojej práci režisérka a riaditeľka BDNR Iveta Škripková.

V inscenácii Reality snov uvidí obecenstvo, okrem hostky Jany Oľhovej, slálice našej scény – Miannu Mackurovú, Ninu Müller, Máriu Šamajovú a herca Juraja Smutného. Ako hosťujúci herec, no zároveň autor scénickej hudby sa publiku predstaví Daniel Heriban!

Všetkých srdečne pozývame na našu prvú premiéru v divadelnej sezóne 2011/2012! Reality snov – 18. septembra o 19:00 v sále Bábkového divadla na Rázcestí!

Pôvodná hra významnej slovenskej prozaičky Jany Juráňovej, autorky románu Orodovnice, parabiografickej prózy Žila som s Hviezdoslavom, či originálnej hry o generácii štúrovských mužov a žien Misky strieborné, nádoby výborné.
Téma hry Reality snov pojednáva najmä o komunikačných problémoch aj v tých najužších rodinných vzťahoch ale tiež o tom, ako nám všadeprítomné médiá neustále zasahujú do života a z nás sa stávajú reklamné postavy žijúce v bublinovom svete sna. Inscenácia je tragikomickým pohľadom do zákulisia rodinných a partnerských vzťahov, (de)formovaných silou mediálneho vplyvu a každodenných rituálov. Autorka Jana Juráňová skúma ilúzie žien o sebe a úsilie vidieť iných v celej ich nahote. Sme súčasťou mediálneho sveta, alebo sú médiá neoddeliteľnou súčasťou našich životov? Čo vidíme, keď sledujeme osudy iných? Konfrontuje sebaobraz postáv hry s realitou, ktorá býva zakaždým taká prekvapivo „tvrdá“.