Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Bunny a býk – bláznivý roadtrip

Bunny a býk – bláznivý roadtrip

| On 15, Aug 2011

Film Bunny a býk je celovečerným debutom seriálového režiséra Paula Kinga. Príbeh sa odohráva v retrospektíve, v spomienkach Stephena na výlet s kamarátom Bunnym. Aj táto filmová dvojica funguje na zaužívanom princípe protikladov. Stephen je zodpovedný pedant, vegetarián, zdráhajúci sa nebezpečenstva a s problémom nadviazania kontaktu so ženami. Bunny vyhľadáva riziko, je večný stávkar a dokáže si „uloviť” každú ženu. Na základe odlišností medzi nimi vznikajú časté spory, no napriek tomu zostávajú priateľmi. Ako to už na výletoch býva, aj počas tohto stretávajú rôznych (menej či viac) bláznivých ľudí ako napríklad Eloisa, mladá Španielka, ktorá obom popletie hlavu.

Bunny a býk

A prečo vlastne Bunny a býk? Dielo je koncipované tak, že za hlavnú postavu by väčšina označila Stephena, keďže sledujeme príbeh z jeho hľadiska. Z výletu vidíme len to, čo prežil (je súčasťou každého obrazu minulosti) a  hlavným predmetom skúmania (pozornosti) je jeho psychika. Postupne zisťujeme prečo už rok nevyšiel z domu a prečo ho prenasledujú rôzne predstavy. Umiestnenie Bunnyho v názve zrejme navádza k tomu, že súčasný Stephenov postoj k životu najviac ovplyvnil práve on. Slovo býk ukončuje hádanku okolo filmového názvu, pretože rozhodujúci moment v Stephenovom živote bol, keď sa jeho priateľ rozhodol zápasiť s býkom v Španielsku. Samotná akcia predstavuje vo filme len pár minút, nie je to ani Bunnyho vytúžený sen, ale len akési „jemné“ vyvrcholenie deja, a tak nepovažujem výber názvu najšťastnejší.

Bunny a býk

Pre mňa veľmi dôležitou a (v tomto prípade) pre divákov mimoriadne atraktívnou zložkou filmu je obraz. Na zobrazenie Stephenovych spomienok autor používa papierikovú či bábkovú animáciu, ale postavy si v nej zachovávajú svoju neanimovanú podobu. Papierové kreslené kulisy môžeme nájsť aj v českej bábkovej animácii (Hermína Týrlová), deľbu plátna v kanadskom filme The Tracey fragments, oživené predmety vo francúzskej Amélii (ktorú pripomína niekedy viac, ako je vhodné). Všetky výtvarné inovácie, ktoré na prvý pohľad Kingov film prináša v podstate inováciami nie sú. Napriek tomu obraz ako samostatná jednotka pôsobí zaujímavo a vtipne, čím nadväzuje na komické situácie a rozhovory postáv. Nevyriešený však ostal vzťah auditívnej a vizuálnej časti, pretože kým obraz (animácia) zvýrazňuje bláznivosť a miestami absurditu deja, hudba sa snaží vytvárať dojem emotívneho zasneného príbehu. Autori filmu vytvorili žánrovo nejednotné dielo, ktoré však funguje len ako komédia.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Film je pomerne zábavný a nenudí, no po hlbšej analýze zistíme, že absentuje jeden zo základných predpokladov dobrého diela, a tým je myšlienka. Moje hodnotenie však napriek tomu nebude príliš kritické, pretože vďaka animácii prostredia sa film dostane do povedomia divákov a dlhý čas naňho nezabudnú.

Bunny a býk (Bunny and the Bull), komédia, Veľká Británia, 2009, 101 minút, réžia: Paul King, scenár: Paul King, kamera: John Sorapure, hudba: Ralfe Band, hrajú: Edward Hogg (Stephen), Simon Farnaby (Bunny), Verónica Echegui (Eloise).