Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Lidice – tragický príbeh v šate veľkofilmu

Lidice – tragický príbeh v šate veľkofilmu

| On 05, Aug 2011

V kinách od 4. 8. 2011.

Počas druhej svetovej vojny došlo k mnohým tragédiám. Zasiahli jednotlivcov, skupiny, dediny, mestá, štáty. V súvislosti s Lidicami mnohí z nás doteraz vedeli len to, že v roku 1942 Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš zaútočili so samopalom a výbušninou na vozidlo zastupujúceho ríšskeho protektora Heydricha. Hoci zbraň zlyhala, výbuch bol dostatočný na to, aby ho zranil. Liečba bola spočiatku úspešná, no napokon zomrel v dôsledku nečakaných komplikácií. A to nacistov poriadne nahnevalo. Ako odvetu za atentát si zvolili vypálenie celej dediny a jej vymazanie z máp. Tak sme sa to učili v škole. Celý príbeh je však oveľa obšírnejší.

Lidice

Veľkofilm sa zaoberá skôr osudmi jednotlivcov ako samotných Lidíc. Tie predstavujú mlčiaceho svedka tragických udalostí. Samotný dej sa začína písať už v roku 1939. Hneď na začiatku sledujeme milostnú scénu, ku ktorej sa pri drvivej väčšine filmov dostávame až po spoznaní aktérov. Tieto zábery však nie sú samoúčelné a posúvajú nás ďalej. Hlavnou postavou (ak sa to dá tak povedať, pretože tých je tam podľa mňa viac) je František Šíma, zástupca starostu. Na svadobnej hostine nechtiac zapichne nôž do vlastného syna, vďaka čomu sa ocitá vo väzení. Medzitým Lidice pulzujú každodenným životom, starší pracujú, mladší študujú… a venujú sa aj opačnému pohlaviu. Františkov druhý syn Karel si ale nevie nájsť dievča, preto mu s tým pomôže jeho kamarát. Ten si vymyslí členstvo v odboji, čím ohúri milo naivnú Aničku s kamarátkou. Všetko sa skomplikuje vo chvíli, keď sa jeho list, adresovaný práve novej ctiteľke, dostane do nesprávnych rúk. Tým nechtiac spustí sled tragických udalostí.

Prípadné filmové spracovanie tejto udalosti bolo dlho akoby zakliate. Viacero známych mien sa chcelo do projektu pustiť, no k realizácii napokon nedošlo. Režisérkou, ktorá si vytvorenie snímky doslova vydupala, bola až Alice Nellis (Tajnosti, Mamas and Papas). Prepracovala scenár Zdeňka Mahlera a pustila sa do práce. Žiaľ, osud opäť zasiahol. Keď zo zdravotných dôvodov upustila od vysnívaného diela, vyvstal problém s menom nového režiséra. Voľba nakoniec padla na Petra Nikolaeva (Ve jménu krále, Báječná léta pod psa).

Lidice

Bol som veľmi zvedavý, ako sa s príbehom vysporiadajú domáci, českí tvorcovia. Obrazovo filmu niet čo vyčítať. Vyzerá výborne (pokiaľ to v súvislosti s touto neuveriteľnou tragédiou možno povedať), letecké zábery, spomalené snímanie či filtre pripomínajú hollywoodsku produkciu. Pôsobí naozaj esteticky, k čomu prispievajú aj kvalitné herecké výkony. Tu treba spomenúť predovšetkým Karla Rodena a Romana Luknára. Postavy, ktoré stvárňujú, sú komplexné a my s nimi preciťujeme ich vnútornú bolesť. Každý z nich sa voči spoločnosti previnil inak, ale oboch spája rovnaké utrpenie. Ostatní herci im vytvárajú kvalitný „podmaz“. Kým herecký taký je, o tom hudobnom sa to až tak jednoznačne povedať nedá. Melódie znejú takmer neustále, a to aj vo chvíľach, kedy sa to nehodí. Navyše, nie sú vždy vhodne zvolené. Takisto zamrzí aj nelogickosť niektorých scén, či chýbajúce zobrazenie vnútorných pocitov odsúdených, ako aj konca dediny. Napriek týmto nedostatkom však ide o hodnotnú snímku, na ktorú sa oplatí ísť do kina.

Konečný verdikt:★★★★☆

Lidice sú historickým veľkofilmom s citlivým námetom. O tragickej udalosti rozprávajú skôr komorným spôsobom. Každý z hercov má svoj obmedzený priestor, ktorý využíva. Preto tu v podstate nie je jednoznačná hlavná postava. Tou je snáď iba samotná dedina…

Cieľová skupina:

Fanúšikovia historických filmov a komorných drám.

Lidice, historická dráma, ČR, SR, 2011, 126 min., réžia: Petr Nikolaev, scenár: Zdeněk Mahler, spolupráca na scenári:  Alice Nellis, kamera: Antonio Riestra, hudba:  Michal Hrůza, James Harries, Karel Heřman, hrajú: Karel Roden (František Šíma), Zuzana Fialová (Marie Vaňková), Zuzana Bydžovská (Anežka Šímová), Roman Luknár (Vlček), Ondřej Novák (Karel Šíma), Veronika Kubařová (Anička), Jan Budař (Petiška), Václav Jiráček (mladý Josef Horák), Marek Adamczyk (Václav Fiala), Joachim Paul Assböck (Harald Wiesmann) a ďalší.

 

Komentáre

  1. Marián Kubačka hovorí:

    Tak s tou hudbou im to asi nevyšlo, aj k tomu traileru je podľa mňa výber dosť mimo. A čo Fialová, koľko tam mala priestoru? Nekazila im to zbytočne?

  2. Barbara hovorí:

    perfektny filmovy zazitok
    ad Marián = Fialovej rola sadla,spolu s Rodenom a Bydžovskou tam mala rovnako veľa priestoru…zahrala to presvedcivo