Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Zvuk hluku – hudba je všade okolo nás

Zvuk hluku – hudba je všade okolo nás

| On 02, Aug 2011

V kinách od 21. 7. 2011.

Žijeme vo svete plnom hudby. Dennodenne počúvame z rádia známe pesničky, televízory už dávno neponúkajú len mono či stereo zvuk, ale plnohodnotný priestorový. To však zďaleka nie je všetko. Len si predstavte, čo počujete, keď listujete v novinách a časopisoch, zatvárate dvere alebo vŕtate dieru do steny. A práve na túto dimenziu sa zamerali tvorcovia snímky. Ešte v roku 2001 prišli s veľmi zaujímavým (teraz už kultovým) krátkym filmom s názvom Music For One Apartment and Six Drummers. Skupina šiestich netradičných hudobníkov vnikne do bytu a jednotlivé miestnosti využije ako priestory na koncert. Ale kto vlastne sú, odkiaľ prišli?

Zvuk hluku

Odpovede ponúka autorská dvojica Ola Simonsson a Johannes Stjärne Nilsson tentoraz v oveľa dlhšej stopáži. Príbeh sa stále krúti okolo rebelantskej skupinky umelcov, ibaže sa rozširuje o dejovú líniu spojenú s talentovaným policajtom menom Amadeus Warnebring. Ten sa síce narodil do muzikantskej rodiny, no vďaka hudobnému „hluchu“ sa stal čiernou ovcou. Kým jeho mladší brat je uznávaným dirigentom, jemu sa podarilo urobiť kariéru na protiteroristickom oddelení polície. V čase, keď sa mestom šíri strach z neznámych „hudobných vandalov“, on jediný im dokáže prísť na stopu. Medzitým si oni veselo hrajú na najrôznejších predmetoch, a to tak v nemocnici, ako aj v banke, pred operou či na stožiaroch vysokého napätia…

Musím povedať, že podobné dielo dokáže vzísť asi iba zo škandinávskeho prostredia. Netradičný námet, kreativita a typický švédsky humor sú zárukou umeleckej sviežosti, ktorá sa práve vďaka tomuto filmu dostáva do našich kín. Obrazovo je vo viacerých smeroch novátorský. Kamera však sníma známym severským štýlom. Je pokojná, nikam sa neponáhľa a vyžíva sa v obrazoch. Osviežujúco pôsobia animované zábery, ako aj slová napísané cez celú obrazovku, posilňujúce dojem akéhosi bizarného videoklipu. Zvukovo takisto nie je čo vytknúť. Jednoducho povedané, toto ste ešte nepočuli. Podobné pokusy sa už síce objavili, no tu je to „vyšperkované“ do dokonalosti. Mnohí z vás budú žasnúť, na čom všetkom sa dá hrať a akú hudbu je z toho možné zložiť.

Zvuk hluku

Šesť hudobníkov/hercov hrá (na predmetoch aj na plátne) skutočne výborne. Sú absolútne prirodzení, uveriteľní a rozhodne s nimi budete prežívať každú situáciu. Popritom, samozrejme, fandiť sympatickému strážcovi zákona v snahe pochopiť, o čo im ide. Opäť tu teda máme kvalitný film, ktorého príbeh síce nie je úplne originálny (vyvrheľ rodiny, partička rebelov), no všetko to prekonáva svojou netypickosťou a spracovaním.

Konečný verdikt:★★★★☆

Zvuk hluku je netradičná snímka, nesúca v sebe prvky škandinávskej filmovej školy. Ponúka zaujímavé postavy, rebelujúce na poli hudby. No kým šiesti umelci bojujú proti hudobnému konformizmu, mainstreamu, policajt túži iba po tichu. Odlišné postoje ich posúvajú k prekvapujúcemu vyvrcholeniu.

Cieľová skupina:

Rebeli, hudobníci a fanúšikovia severskej kinematografie.

Zvuk hluku (Sound of Noise), hudobná krimi komédia, Švédsko, Francúzsko, 2010, 102 min., réžia: Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson, scenár: Jim Birmant, Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson, kamera: Charlotta Tengroth, hudba: Fred Avril, Magnus Börjeson, Six Drummers, hrajú: Bengt Nilsson (Amadeus Warnebring), Sanna Persson (Sanna), Magnus Börjeson (Magnus), Marcus Boij (Marcus), Fredrik Myhr (Myran), Anders Vestergard (Anders), Johannes Björk (Johannes), Sven Ahlström (Oscar Warnebring) a ďalší.